Օմբուդսմենն առաջարկում է «միասին հիանալ» արդար դատավորներով
«Երկու ամիս առաջ ձեզնից մեկն էի, և 6 տարի հետո պատրաստվում եմ լինել ձեզնից մեկը: Եղել եմ փաստաբան, և կարծում եմ` ամենապատվաբեր աշխատանքն եմ արել, և շատ ուզում եմ վերադառնալ իմ աշխատանքին: Միայն թե կուզենայի 6 տարի հետո դատական համակարգի վիճակը լիներ այլ», - Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը արդարադատության համակարգում կոնֆերանսն այսօր այսպես է սկսել ՄԻ պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը:
Նա նշել է, որ նախ կխոսի որպես ՀՀ քաղաքացի, որպես փաստաբան, իսկ իր խոսքի երկրորդ մասում` որպես ՄԻ պաշտպան` հստակեցնելով, որ խուսափելու է իր անձնական տեսակետները և կարծիքը հայտնել արդարադատության համակարգի վերաբերյալ:
«Իմ անձնական պատկերացմամբ` մենք բոլորս Հայաստանում ունենք երկու խնդիր` հացի և արդարության: Ես կարծում եմ, որ եթե այս երկու հիմնական և կենսական խնդիրները լուծվեն, Հայաստանում գտնվող մարդիկ կկարողանային բավարարված տեսնել իրենց: Բոլոր մյուս մարդու իրավունքներն ածանցվում կամ բխում են արդար դատաքննության իրավունքից»,- ասել է Անդրեասյանը:
Ըստ նրա` դատավորին քննադատելով, դատավորի բարձր կոչմանը հարվածելով` ոչ ոք չի կարող հպարտանալ կամ ուրախանալ. «Չի կարելի արժեզրկել դատավորի բարձր կոչումը հասարակության աչքում»:
«Խոնարհման է արժանի այն մարդը, ով արդար դատում է, և նույնիսկ այսօրվա դատական համակարգի պայմաններում իրականացնում արդարություն: Արդար դատավորներն այսօր արժանի են հերոսացման. պետք է ճանաչենք, գովերգենք և միասին հիանանք նրանց աշխատանքով, որովհետև իրենք անում են իսկապես հերոսական աշխատանք»,- ասել է ՄԻ պաշտպանը:
Արդար դատավորներին գովերգելուց հետո Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև անիրավ դատավորներին.
«Անիրավ դատավորները, վստահ եմ, բոլորիս կողմից համարվում են մեր հասարակության թշնամիները, մեր ամենամեծ վնասատուներն են: Ես վստահ եմ, որ անարդար դատավորների պատճառով է մեր հասարակության մեջ լինում արտագաղթ, անվստահություն»:
Անդրեասյանն առաջարկել է պայքարել նման դատավորների դեմ:
«Պայքար ասելով` ես նկատի չունեմ նրանց սիստեմատիկ արշավի ենթարկելը, քարոզներով կամ հարձակումներով նրանց թիրախավորելը: Ես նկատի ունեմ օրենքով սահմանված պայքարը` կարգապահական պատասխանատվության եղանակով»,- շեշտել է նա:

Обмудсмен Армении предложил восхищаться «справедливыми судьями»
«Два месяца назад я был одним из вас, и собираюсь стать одним из вас через шесть лет. Я был адвокатом и, думаю, занимался самым достойным делом, и очень хочу вернуться к своей работе. Только спустя 6 лет я бы хотел видеть судебную систему иной», - такими словами Омбудсмен Карен Андреасян начал конференцию на тему «Роль Защитника прав человека в правосудии Армении».
Он разделил свою речь на две части: в первой Андреасян выступал в качестве гражданина, адвоката, а во второй – в качестве Омбудсмена, подчеркнув, при этом, что воздержится от выражения собственного мнения о системе правосудия.
«По-моему, в Армении существует две проблемы – вопрос о хлебе насущном и справедливости. Думаю, что с решением двух этих проблем жители Армении почувствуют удовлетворение. Все другие права человека вытекают из права на справедливое судопроизводство», - сказал Андреасян.
Обмудсмен считает, что никто не может гордиться или радоваться критике в адрес судей.
«Нельзя порочить образ судьи в глазах общества. Человек, осуществляющий справедливое правосудие в условиях нынешней судебной системы, достоин поклонения. Справедливые судьи достойны звания героя. Мы должны знать, восхвалять и вместе восхищаться их работой, потому что они, поистине, выполняют героическую работу», - продолжал Андреасян.
После оды в адрес судей Омбудсмен вспомнил и об их «несправедливых» товарищах. «Уверен, все мы считаем их врагами общества, самыми большими вредителями. Уверен также, что по вине несправедливых судей в нашем обществе существует недоверие и миграция».
Карен Андреасян предложил бороться с ними: «Я имею в виду следующее – подвергать их систематическим атакам. Я имею в виду борьбу, предусматриваемую законом, с привлечением к дисциплинарной ответственности», - заключил он.