Իշխանություններին կոչ են անում վերացնել Փոստանջյանի նկատմամբ նվաստացնող վերաբերմունքը
Հայաստանում գործող մի շարք հասարակական կազմակերպություններ հայտարարություն են տարածել, որը վերաբերում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբորը՝ Տիգրան Փոստանջյանին, ով արդեն 88 օր գտնվում է նախնական կալանքի տակ և հայտարարել է հացադուլ` ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում կալանավորների նկատմամբ անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի դեմ: Հիշեցնենք, որ, ըստ ՀՀ դատախազության, «Փոստանջյանը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայող, ապօրինի շինարարությանը չխոչընդոտելու համար Հ.Ս.-ից 2010թ. սեպտեմբերին պահանջել և ստացել է 100 000 դրամ վարձատրություն: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդված 1-ին մասով»:
«Տիգրան Փոստանջյանին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ վարչական ղեկավարությունը պահել է 39  խցում, որը շուրջ 25 քառակուսի մետր է: Ըստ  Տ. Փոստանջյանի նրա հետ գտնվել են ևս 18 կալանավոր: Քնելու համար իրար վրա ամրակցված երկուական մահճակալները տեղադրված են խցի պատերի ողջ եզրերով, որոնք  ամրակցված են միմյանց: Կալանավորների թիվն ավելի է, քան խցում առկա 11 քնելատեղը, և կալանավորները ստիպված են քնել հերթափոխով` ընդհանուր օգտագործելով քնելու տեղերը և անկողինները: Խցում միաժամանակ գտնվում են ծխող և չծխող կալանավորներ: Խցի հեռուստացույցը և լույսը միացված են օրը 24 ժամ: Կալանավորները սնվում են կես մետր հեռավորության վրա գտնվող զուգարանի կողքին», - նշցած է հ/կ-ների հայտարարության մեջ:
Հայտարարության հեղինակները նշում են, որ խցում չկա օդափոխություն, ջերմաստիճանը հասնում է մինչև 38 աստիճանի: Տարբեր խայթող միջատների առատության պատճառով Տիգրան Փոստանջյանը ստիպված է քնել հագուստով: 11 կալանավորի համար նախատեսված խցում 19 կալանավորի պահելու հետևանքով առկա է մշտական աղմուկ և հասկանալի խառնաշփոթ:
«ՀՀ մի շարք հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ Հասարակական դիտորդների խումբը  նախկինում բազմիցս նշել և հայտարարություն են արել քրեակատարողական հիմնարկների գերբնակեցվածության խնդրի կապակցությամբ :
Այդպիսի պայմաններում Տիգրան Փոստանջյանին և այլ կալանավորներին պահելը ոչ միայն խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը, այլ նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը` Խոշտանգումների արգելում. ոչ ոք չպետք է ենթարկվի խոշտանգումների կամ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդունված «Կալաշնիկովն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության» գործով որոշմամբ, որում նկարագրվում է Տիգրան Փոստանջյանին և նրա խցակիցներին պահելու գրեթե համանման իրավիճակ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտել է, որ տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում:
ՀՀ իշխանություններից պահանջում և կոչ ենք անում` անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել վերացնելու անմարդկային և նվաստացնող վերաբերմունքը Տիգրան Փոստանջյանի և ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորների նկատմամբ», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունը ստորագրել են՝ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ հկ, Փաստաբաններ մարդու իրավունքների համար հկ, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն, Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի հայկական կոմիտե, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե, Երիտասարդություն հանուն ժողովրդավարության հկ, Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնություն հկ, Էկոդար, Իրավաբանները ընդդեմ խոշտանգումների, Հույս հկ:

Several non-governmental organizations in Armenia have issued a statement regarding the inhumane and degrading treatment toward prisoners in Nubarashen penitentiary where MP Zaruhi Postanjyan's brother, Tigran Postanjyan, is also being kept. Note, it's already been 88 days that Postanjyan has been in pre-detention trial. His sister announced that he began a hunger strike on May 12.
Recall, Tigran Postanjyan, who works for the local government of Yerevan’s Arabkir district, is being charged under Article 311 Section 1 (taking bribes by a state official) of the RA Criminal Code for allegedly receiving a bribe of 100,000 drams (about $275 US) last September to turn a blind eye to illegal construction carried out by an unnamed local resident.
NGO representatives say that Postanjyan is being kept in a cell with an area of 25 square meters, in which 18 other prisoners are kept. Further, the statement notes that there are more prisoners than there are places to sleep (11 beds) and thus, the prisoners are forced to sleep in turns. "The TV and the light in the cell are on on 24 hours a day. The prisoners eat half a meter away from the toilet," they add.
Furthermore, the statement notes that there is no proper air ventilation in the cell and the temperature reaches 38 degrees Celsius. There are many insects, as a result of which Tigran Postanjyan is forced to sleep in his clothes. Due to the presence of 19 prisoners in a cell designed for 11, there is always noise and disorder.
"A number of RA NGOs, as well as the RA penitentiary public observers' group, have repeatedly noted and made announcements concerning the problem of overcrowding in penal institutions.
"Keeping Tigran Postanjyan and other prisoners in such conditions violates not only Armenian legislation, but also Article 3 of the European Convention on Human Rights — prohibition of torture. No one should be subject to torture or inhumane or degrading treatment or punishment.
"We call on the Armenian authorities to take immediate action to eliminate the inhumane and degrading treatment toward Tigran Postanjyan and the prisoners kept at Nubarashen penitentiary," reads the statement signed by the following NGOs: