Քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը համընդհանուր հաղթանակ կլինի. Հովհաննիսյան
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհհնաիսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարծիք է հայտնել, որ ՀԱԿ-իշխանություն հարաբերություններում վերջին երեք տարիների ընթացքում եղել են փոփոխություններ:
«Մեզ համար քաղաքական դիալոգի, հանրային երկխոսության հարցը նոր չէ: Եվ այս երեք տարիների ընթացքում մենք ասում էինք, որ քաղաքական բանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն ոչ թե 2011 թվականի մայիս 28-ի նախաշեմին, այլ 2008-ի մայիս 28-ի նախաշեմին: Դրա համար թե պահանջները, թե երկխոսության ձևը նոր չեն, և «Ժառանգությանը» սրտամոտ են: Այն, որ նրանք հիմա երեք տարի ուշացումով երկուստեք մոտեցել են այդ եղանակին, դա, իհարկե, ողջունելի է, բայց անհրաժեշտ է, որ այդ երկխոսությունը չհեռանա բուն նպատակից»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նաև պարզաբանել է, թե կոնկրետ որ նպատակի մասին է ինքը խոսում:
«Նպատակը պետք է լինի ՀՀ-ում ամբողջական իշխանության արտահերթ ու նորովի ձևավորում, որը «Ժառանգության» խորհրդի որոշումն է և ժողովրդի պահանջը»:
Նա նշել է, որ եթե ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունը չի հեռանում այդ նպատակից, այն կարելի է ողջունել, բայց եթե դա նախընտրական էվոլուցիա է, այն ինքնին գոյության իրավունք ունի, բայց կարժանանա այլ հանրային ընկալման:
«Ժառանգության» առաջնորդը հավելել է, որ եթե մայիսի 28-ին քաղբանտարկյալներն ազատ արձակված լինեն, ողջունելի կլինի, և ինքը կհամարի դա համընդհանուր հաղթանակ, և ոչ թե հատվածական:

Release of Political Prisoners will be Universal Victory, Says Raffi Hovannisian
In the past three years, there have been changes in the relations between the Armenian National Congress (HAK) and the Sargsyan administration, Heritage Party leader Raffi Hovannisian told journalists at a press conference today.
"The question of political dialogue, public dialogue is not new to us. And during these three years we were saying that political prisoners have to be released not on the threshold of May 28, 2011, but of May 28, 2008. That's why both the demands and the form of dialogue are not new, and are close to the Heritage Party. That three years late they've both approached this, of course, is welcoming, but it's necessary that this dialogue not depart from the original purpose," he said.
The party leader also explained what purpose he was referring to. "The purpose has to be early elections and the formation of a new government, which is the Heritage Party board's decision and the demand of the people."
He noted that if the dialogue between HAK and the Sargsyan administration doesn't shy away from this goal, then it is welcomed, but if it's a pre-election tactic, it has the right to exist on its own, but it will be perceived differently by the public.
Hovannisian added that if the remaining oppositions in prison are released by May 28, it will be welcoming and he will consider it a universal victory and not one of individual political entities.