Քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը համընդհանուր հաղթանակ կլինի. Հովհաննիսյան
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհհնաիսյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարծիք է հայտնել, որ ՀԱԿ-իշխանություն հարաբերություններում վերջին երեք տարիների ընթացքում եղել են փոփոխություններ:
«Մեզ համար քաղաքական դիալոգի, հանրային երկխոսության հարցը նոր չէ: Եվ այս երեք տարիների ընթացքում մենք ասում էինք, որ քաղաքական բանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն ոչ թե 2011 թվականի մայիս 28-ի նախաշեմին, այլ 2008-ի մայիս 28-ի նախաշեմին: Դրա համար թե պահանջները, թե երկխոսության ձևը նոր չեն, և «Ժառանգությանը» սրտամոտ են: Այն, որ նրանք հիմա երեք տարի ուշացումով երկուստեք մոտեցել են այդ եղանակին, դա, իհարկե, ողջունելի է, բայց անհրաժեշտ է, որ այդ երկխոսությունը չհեռանա բուն նպատակից»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նաև պարզաբանել է, թե կոնկրետ որ նպատակի մասին է ինքը խոսում:
«Նպատակը պետք է լինի ՀՀ-ում ամբողջական իշխանության արտահերթ ու նորովի ձևավորում, որը «Ժառանգության» խորհրդի որոշումն է և ժողովրդի պահանջը»:
Նա նշել է, որ եթե ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունը չի հեռանում այդ նպատակից, այն կարելի է ողջունել, բայց եթե դա նախընտրական էվոլուցիա է, այն ինքնին գոյության իրավունք ունի, բայց կարժանանա այլ հանրային ընկալման:
«Ժառանգության» առաջնորդը հավելել է, որ եթե մայիսի 28-ին քաղբանտարկյալներն ազատ արձակված լինեն, ողջունելի կլինի, և ինքը կհամարի դա համընդհանուր հաղթանակ, և ոչ թե հատվածական:

Оппозиция и власть Армении «опоздали на 3 года»
В течение трех последних лет в отношениях между властью и Армянским национальным конгрессом произошли изменения, заявил в среду, 19 мая, на пресс-конференции лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян.
«Вопрос политического диалога для нас не новость. И на протяжении трех этих лет мы говорили, что политзаключенных нужно освободить не в преддверии 28 мая 2011 года (на этот день намечен митинг армянской оппозиции – ред.), а до 28 мая 2008-го. Поэтому ни требования, ни диалог - не новость. Я, конечно, приветствую то, что сейчас обе стороны с трехлетним опозданием, но подошли к этому, но необходимо, чтобы диалог не отклонялся от истинной цели», - сказал Ованисян.
Политик пояснил, о какой именно цели идет речь: «Целью должно быть проведение внеочередных выборов и формирование новой власти. Это является решением «Наследия» и требованием народа».
По его словам, если диалог власть-АНК не уклоняется от этой цели, его можно приветствовать, но если это «предвыборная эволюция, сама по себе она имеет право на существование, но удостоится иного отношения со стороны общества».
Лидер «Наследия» также подчеркнул, что если политзаключенные выйдут на волю до 28 мая, он будет считать это не победой отдельных сил, а всеобщим достижением.