Բաքվի «սուլթանությունից» Ղարաբաղն ուզում է պաշտպանվել Եվրոպայով ու ՀԱՊԿ-ով
Ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղային տեսանկյունից դիտարկելիս կարելի է ասել, որ Լեռնային Ղարաբաղն ի վիճակի է իր անվտանգությունն ապահովել, ինչը և այսօր անում է: Այս մասին «Эхо Москвы»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Եթե դիտարկենք այն ավելի գլոբալ առումով` հաշվի առնելով, որ այդ սպառնալիքը վերաբերում է ոչ միայն Ղարաբաղին և ղարաբաղյան ժողովրդին, մենք կարծում ենք, որ այստեղ հավասարապես պատասխանատվություն պետք է կրեն նաև ՀԱՊԿ-ի անդամները, եվրոպական պետություններն ու միջազգային հանրությունը:
Որովհետև բացի մեր քաղաքացիների անվտանգության երաշխավորումից, մենք ապահովում ենք նաև որոշակի համամարդկային արժեքներ: Մենք հայտնվել ենք այնպիսի իրավիճակում, որ պատասխանատվություն ենք զգում այդ հարցում, որովհետև բոլոր ժամանակներում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը մասնակցել է համամարդկային արժեքների ստեղծմանը: Դրանք տարբեր պատմական ժամանակահատվածներ էին, մենք այսօր հաճույքով շարունակում ենք մեր առաքելությունը: Այնպես է ստացվել, որ բազմաթիվ տարիների ընթացքում մնալով որոշակի առումով առանձնացած, այդուհանդերձ իրականացնում ենք որոշակի խնդիրներ, որոնք ոչ միայն մեզ են վերաբերում:
Եվ այսօր եվրոպական հանրության մի շարք երկրներ և միջազգային հանրությունը մեր չճանաչվածության պատճառով ոչ մի հարաբերություն չունի մեզ հետ, սակայն միաժամանակ նրանք հաճույքով հարաբերություններ են հաստատում և համագործակցում են այն երկրի հետ, որտեղ իշխում են սուլթանության կանոնները և որտեղ ինչ-որ միջնադարյան կանոններ են տեղ գտնում ադրբեջանական պետության կյանքում: Նրանք հաճույքով համագործակցում են այդ երկրի հետ: Մենք կարծում ենք, որ մի շարք երկրներ երկակի չափանիշներով են առաջնորդվում»,- հայտարարել է ղարաբաղյան առաջնորդը:

От бакинского «султаната» Карабах желает защититься ОДКБ и Европой
Если рассматривать карабахский конфликт в локальном аспекте, то Нагорно-Карабахская Республика в состоянии обеспечивать свою безопасность, то, что сегодня и делается. Об этом в интервью радиостанции «Эхо Москвы» заявил президент непризнанной республики Бако Саакян.
«Если в плане глобальном с учетом того, что эта угроза касается не только Карабаха и карабахского народа, мы считаем, что в равной степени здесь должны нести ответственность и члены ОДКБ, и европейские государства, и ряд стран мирового сообщества.
Потому что наряду с тем, что мы обеспечиваем безопасность наших граждан, мы еще здесь обеспечиваем определенные общечеловеческие ценности. Мы оказались в ситуации, где несем и чувствуем нашу ответственность по этой части, потому что во все времена народ Нагорного Карабаха участвовал и в создании общечеловеческих ценностей.Это были разные исторические периоды, мы сегодня охотно продолжаем нашу миссию по этой части. Так уж сложилось, что уже на протяжении многих лет мы, оставаясь в определенной степени изолированными, но тем не менее, выполняем определенные задачи, которые касаются не только нас.
И сегодня ряд стран европейского сообщества и мирового сообщества из-за нашей непризнанности не имеют никаких отношений с нами, но при этом они охотно имеют отношения и сотрудничают с государством, где царят каноны султаната и где какие-то средневековые каноны нашли место в жизни азербайджанского государства. Они охотно сотрудничают с этим государством. Мы считаем, что ряд стран руководствуется двойными стандартами», в частности заявил карабахский лидер.