Այսօրվա Ադրբեջանի հետ փոխզիջումների մասին խոսել չենք կարող. ԼՂՀ նախագահ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացում որևէ փոխզիջում չի կարող լինել առանց Ղարաբաղի գիտության: Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք և շարունակում ենք հայտարարել, որ անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցային գործընթացի ձևաչափը: Դուք գիտեք, որ Բուդաբեշտի ԵԱՀԿ գագաթաժողովի արդյունքների համաձայն, Ղարաբաղը համարվում է բանակցային գործընթացի լիիրավ անդամ: Եվ այսօր բանակցություններ են ընթանում առանց Ղարաբաղի մասնակցության, և դրանք չեն կարող լուրջ արդյունքների բերել: Այս առնչությամբ ևս մենք որոշակի աշխատանքներ ենք տանում և հույս ունենք, որ միջազգային հանրությունը և որոշակի լիազորություններով օժտված միջազգային կազմակերպությունները կհասկանան բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը: Ինչի արդյունքում մենք կարող ենք արդեն որոշակի արդյունքներ ակնկալել բանակցային գործընթացից»,- նշել է ԼՂՀ նախագահը:
Միաժամանակ նա ընդգծել է այն փաստը, որ փոխզիջումների հարցում Ադրբեջանի և Ղարաբաղի դիրքորոշումներում տարբերություններ կան. «Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը պարբերաբար կամ գրեթե ամեն օր հանդես է գալիս Ղարաբաղի հասցեին հնչող սպառնալիքներով: Եվ, բնականաբար, նման պահվածքը, նման քաղաքականությունը չի կարող նպաստել ոչ բանակցային գործընթացին, ոչ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այդ իսկ պատճառով, նման պայմաններում փոխզիջումների մասին խոսել անգամ չենք կարող»:

С сегодняшним Азербайджаном говорить о компромиссах не приходится – глава НКР
Никакие компромиссы в переговорном процессе в рамках Минской группы ОБСЕ не могут быть приняты без ведома Карабаха. Об этом президент Нагорно-Карабахской Республикик Бако Саакян заявил в Степанакерте в интервью радиостанции «Эхо Москвы».
«И мы неоднократно заявляли и продолжаем заявлять, что необходимо восстановить формат переговорного процесса. Вы знаете, что решением будапештского саммита ОБСЕ Карабах является полноправным членом переговорного процесса. И сегодня проходят переговоры без участия Карабаха, и они не могут быть увенчаны серьезными результатами. И в этом отношении тоже мы проводим определенные работы и мы надеемся, что международное сообщество и наделенные мандатом международные организации поймут необходимость восстановления переговорного процесса. В результате чего мы можем уже ожидать какие-то результаты по переговорному процессу», - отметил президент НКР.
При этом он подчеркнул, что есть различия в понимании компромиссов Азербайджаном и Карабахом. «Политическое руководство Азербайджана выступает с регулярными, можно сказать, даже ежедневными угрозами в адрес Карабаха. И, естественно, такое поведение, такая политика не может сопутствовать ни переговорному процессу, ни мирному разрешению конфликта. Поэтому в таких условиях говорить даже о каких-то компромиссах не приходится».