Այսօրվա Ադրբեջանի հետ փոխզիջումների մասին խոսել չենք կարող. ԼՂՀ նախագահ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցային գործընթացում որևէ փոխզիջում չի կարող լինել առանց Ղարաբաղի գիտության: Այս մասին «Эхо Москвы» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք և շարունակում ենք հայտարարել, որ անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցային գործընթացի ձևաչափը: Դուք գիտեք, որ Բուդաբեշտի ԵԱՀԿ գագաթաժողովի արդյունքների համաձայն, Ղարաբաղը համարվում է բանակցային գործընթացի լիիրավ անդամ: Եվ այսօր բանակցություններ են ընթանում առանց Ղարաբաղի մասնակցության, և դրանք չեն կարող լուրջ արդյունքների բերել: Այս առնչությամբ ևս մենք որոշակի աշխատանքներ ենք տանում և հույս ունենք, որ միջազգային հանրությունը և որոշակի լիազորություններով օժտված միջազգային կազմակերպությունները կհասկանան բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը: Ինչի արդյունքում մենք կարող ենք արդեն որոշակի արդյունքներ ակնկալել բանակցային գործընթացից»,- նշել է ԼՂՀ նախագահը:
Միաժամանակ նա ընդգծել է այն փաստը, որ փոխզիջումների հարցում Ադրբեջանի և Ղարաբաղի դիրքորոշումներում տարբերություններ կան. «Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը պարբերաբար կամ գրեթե ամեն օր հանդես է գալիս Ղարաբաղի հասցեին հնչող սպառնալիքներով: Եվ, բնականաբար, նման պահվածքը, նման քաղաքականությունը չի կարող նպաստել ոչ բանակցային գործընթացին, ոչ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այդ իսկ պատճառով, նման պայմաններում փոխզիջումների մասին խոսել անգամ չենք կարող»:

We Can't Speak of Concessions with Today's Azerbaijan: NKR President
There can be no compromise in the negotiation process within the OSCE Minsk Group without Nagorno-Karabakh's knowledge, said president of the de-facto republic Bako Sahakyan in an interview with Ekho Moskvy ("Echo of Moscow") radio's Sergei Buntman, who travelled to Stepanakert, the capital of NKR, for the purpose of speaking to Sahakyan.
"We have repeatedly stated and continue to assert that it's necessary to restore the format of the negotiation process. You know that according to the outcome of the OSCE Budapest summit, Karabakh is considered a full member of the negotiating process. And today talks are held without Karabakh's participation and they can not lead to serious results. And in this respect too, we are doing some work and we hope that the international community and international organizations that are endowed with certain powers will understand the need for recovery in the negotiation process. As a result, we can already expect some results in the negotiation process," said Sahakyan.
However, he stressed that there are differences in the understanding of trade-offs between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh."Azerbaijan's political leadership occasionally or, you could say, nearly every day issues threats against Karabakh. And of course such behavior, such policies can foster neither any negotiation process nor the peaceful resolution of the conflict. Therefore, under such conditions, we can't even talk about mutual concessions."