Ռուսաստանցի քաղաքագետին մտահոգում են ռուսական ռազմակայանի հայ ծառայողները
Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում Ռուսաստանը չեզոք դիրք կզբաղեցնի, Day.Az-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել հասարակական-քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիմիր Եվսեևը:
Միաժամանակ նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը ռազմակայան ունի Գյումրիում և որոշակի պարտավորություններ է կրում Հայաստանի պաշտպանության հարցում, սակայն «այն ոչ մի պարտավորություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ»:
«Ահա թե ինչն է ինձ մտահոգում. Գյումրիի ռազմակայանում բավական մեծ թվով հայազգի զինծառայողներ ժամանակավոր ծառայություն են անցնում: Այդ, այսպես ասած, ռուսաստանյան զինծառայողների պահվածքը դժվար կլինի կանխագուշակել, առավել ևս վերահսկել Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում: Իմանալով և հասկանալով այդ ամենը` Մոսկվան ի սկզբանե փորձելու է հստակ չեզոք դիրք զբաղեցնել: Սակայն, կրկնում եմ, Հայաստանի որոշ ուժեր Ռուսաստանին փորձելու են ներքաշել ռազամական հակամարտության մեջ: Ես լիահույս եմ, որ Մոսկվան կկարողանա հակազդել այդ փորձերին: Որովհետև դա չի համապատասխանում նրա ազգային շահերին»,- եզրափակել է ռուսաստանցի քաղաքագետը:

In the event of renewed hostilities in Nagorno-Karabakh, Russia will take a neutral position, said Director of the Center for Public Policy Research Vladimir Yevseyev in an interview with Day.az.
At the same time, he recalled that Russia has a military base in the Armenian city of Gyumri and has certain obligations to protect Armenia, but "it has no obligation to protect Nagorno-Karabakh."
"What worries me more is the fact that there are quite a large number of servicemen of Armenian origin serving at the Russian military base in Gyumri. It will be quite difficult to predict, much less control, the behavior of the Russian troops in case of renewed hostilities in Karabakh. Knowing and understanding all this, Moscow from the outset will try to clearly stick to neutrality. But, again, certain forces in Armenia will try to draw Russia into armed conflict. I very much hope that Moscow will oppose such attempts. Because it doesn't correspond to its national interests," he summed up.