Հայաստանն ու Իրանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանն ու Իրանը փոխըմռնման հուշագիր են ստորագրել էներգիայի, առևտրի, բանկային համակարգի և տրանսպորտի բնագավառներում տնտեսական կապերի շրջանակներն ընդլայնելու նպատակով:
Հուշագիրը ստորագրվել է Թեհրանում կայացած երկօրյա միջպետական գագաթաժողովի ընթացքում, հայտնում է Press TV-ն:
Հուշագրի ստորագրումից հետո Իրանի ԱԳ նախարար Ալի Ակբար Սալեհը նշել է. «2010 թվականի ընթացքում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրի ծավալներն աճել են 38 տոկոսով, առևտրի երկկողմանի ծավալները կազմում են 270 միլիոն դոլար և ներկայումս մենք Հայաստանի 4-րդ ամենամեծ տնտեսական գործընկերն ենք հանդիսանում: Այժմ, դիտարկելով հուշագրի հեռանկարները, կարող ենք ասել, որ այն թուլյլ կտա զարգացնել առևտուրն ու մասնավորապես կյանքի կոչել երկաթուղային ծրագիրը»:
Երկու երկրների սահմանին հիդրոէլեկտրոկայանի և 500 կիլոմետրանոց երկաթգծի կառուցումը երկու երկրների պաշտոնյաների միջև քննարկվող ամենակարևոր թեմաներից են եղել:
Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, իր հերթին, նշել է, որ հայկական կողմը գոհ է մի շարք ոլորտներում ստորագրված համաձայնագրերից:

Иран и Армения подписали новый Меморандум о торговле, транспорте и банках
Армения и Иран подписали меморандум о взаимопонимании для расширения связей в сфере энергетики, торговли, банковской системы и транспорта. Документ был подписан в ходе двухдневного межгосударственного саммита в Тегеране.
Как сообщает Press TV, после подписания меморандума министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салех заявил: «Объемы торговли между Арменией и Ираном за 2010 год выросли на 38%, двусторонние объемы торговли составляют $270 млн. В данный момент мы являемся четвертым самым крупным экономическим партнером Армении. Анализируя перспективы меморандума, мы можем констатироать, что он позволит развить торговлю и, в частности, осуществить программу строительства железной дороги».
Сообщается также, что самой важной темой обсуждения стало строительство гидроэлектростанции на границе двух стран и 500-километровой железной дороги.
По словам министра энергетики Армении Армена Мовсисяна, армянская сторона довольна договорами, подписанными в ряде сфер.