Green Card-ի վիճակահանության զոհ դարձած հայերի դիմումները կընդգկրվեն նոր ցուցակում
ԱՄՆ Պետդեպի պաշտոնական կայքում մայիսի առաջին շաբաթվա ընթացքում հրապարակվել էին 2012 թվականի համար նախատեսված ԱՄՆ-ում բնակվելու թույլտվություն (Green Card) տրամադրող վիճակահանության արդյունքները, սակայն, ըստ Պեդեպի, ավելի ուշ պարզվել է, որ համակարգչային ծրագրի հետ կապված սխալները հանգեցրել են անարդար ընտրության, որից հետո ԱՄՆ Պետդեպը չեղյալ է հայտարարել  վիճակահանության արդյունքները: Համակարգչային սխալի զոհ են դարձել նաև մի շարք դիմողներ Հայաստանից:
Ինչպես հայտնում է ամերկյան կառույցի պաշտոնական կայքը, շուտով նոր վիճակահանություն կկայանա, որը կիրականացվի «օրենքներին համապատասխան»:
ԱՄՆ-ում բնակվելու թույլտվություն շնորհող նոր վիճակահանությունը կկայանա նախկին դիմումների հիման վրա, որոնք ուղարկվել են համապատասպան կառույցին 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ից մինչ նույն տարվա նոյեմբերի 3-ը: Նախկին դիմումները կրկին կընդգրկվեն վիճակահանության ցուցակում: Ծրագիրը նոր դիմումներ չի ընդունում: Նոր պատահական ընտրության սկզբունքով իրականացվող վիճակահանության արդյունքները, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստ կլինեն մինչև 2011-ի հուլիսի 15-ը:
ԱՄՆ Պետդեպը ներողություն է հայցում այն քաղաքացիներից ովքեր իրենց անունները գտնելով հաղթողների ցուցակում ավելի ուշ ստիպված են եղել հիասթափություն ապրել:

Госдеп пеняет на компютер и обещает новые Грин-карты потсрадавшим
В начале мая на официальном сайте Госдепа США были опубликованы результаты розыгрыша грин-карты на 2012 год (разрешения на проживание в США). Однако позднее результаты были аанулированы. По данным Госдепа, из-за ошибки в компьютерной программе, выбор победителей розыгрыша оказался несправедливым.
Согласно данным страницы в соцсети Фейсбук «Слезы 22 тысяч человек не могут игнорироваться», жертвы случившегося готовят иск против правительства США.
Госдеп же в свою очередь обещает организовать новый розыгрышь права на работу и проживание в США, который будет осуществлен «в соответствии с законами».
Новая лотерея состоится на основе прежних обращений, которые были получены с 5 октября по 3 ноября 2010 года. Программа не принимает новых заявлений. Результаты, по всей вероятности, будут готовы к 15 июля 2011 года.
Госдепартамент США просит прощения у граждан, которые, попав в список победителей, в последствии были разочарованы.