Փաշինյան. Կոնգրեսն արձագանքելու է Սերժ Սարգսյանի յուրաքանչյուր քայլին
«Նիկոլ Փաշինյանի գործունեությունը որևէ փոփոխություն չի կրի, և այսքան ժամանակ` բանտում, թե ազատության մեջ, փոփոխություն չի կրել»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, նախկին քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով ընդդիմություն-իշխանություն երկխոսության մասին` Փաշինյանն ասել է, որ չի ցանկանում քննարկել Սերժ Սարգսյանի քայլերը.
«Մենք պետք է հասկանանք, որ ներքաղաքական կյանքի հետագա զարգացումները մեծապես կախված են այն արձագանքից, որ իշխանությունները կցուցաբերեն ՀԱԿ-ի առաջարկների նկատմամբ: Կգնա Սերժ Սարգսյանը նման քայլի` Հայ Ազգային Կոնգրեսը ունի դրան համապատասխան արձագանք, չի գնա Սերժ Սարգսյանը նման քայլի` ՀԱԿ-ն ունի համապատասխան արձագանք»:
Փաշինյանը խոսել է նաև ՀԱԿ-ի ներսում տրամադրությունների փոփոխության մասին և բացատրել, որ այս մի քանի տարիների ընթացքում Կոնգրեսի դիրքորոշումները էլ ավելի են կոշտացել:
«Երբ Կոնգրեսը ստեղծվում էր, մեկ նախապայման կար` քաղբանտարկյլալների ազատ արձակումը, որից հետո ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու համար պատրաստ էր գնալ երկխոսության: Էն ժամանակ կար մեկ նախապայման: Իսկ 2011 թվականին այդ նախապայմանները դարձան երեքը, այսինքն` ՀԱԿ-ի դիրքորոշումը ոչ թե մեղմացել է, այլ կոշտացել է: Մեղմացում ներքաղաքական դաշտում եղել է, բայց դա եղել է իշխանության դիրքորոշման մեղմացում»,- ասել է Փաշինյանը:
Լրագրողի այն հարցին, թե հենց ՀԱԿ անդամ Կարապետ Ռուբինյանն է անդամակցությունից դուրս գալուց առաջ նշել, որ փոփոխություններ են տեղի ունեցել Կոնգրեսի գործելաոճում, Փաշինյանը պարզաբանել է.
«Յուրաքանչյուր իրավիճակ յուրաքանչյուրը կարող է գնահատել յուրովի, բայց մենք պետք է հաշվի առնենք փաստերը, այսինքն` եթե Կարապետ Ռուբինյանը այդպես է ասում, դա չի նշանակում, որ Կարապետ Ռուբինյանի բոլոր գնահատականները ճշգրիտ են և համապատասխանում են իրականությանը»:
Փաշինյանի խոսքով` ՀԱԿ-ը երբեք չի գնա անպարկեշտ գործարքների. «դա նույնն է, թե մարդ խաչ քաշի իր ողջ անցած ուղու վրա»:

Оппозиция отреагирует на любой шаг Сержа Саргсяна - Пашинян
«Деятельность Никола Пашиняна никак не изменится, и не менялась все это время – ни в тюрьме, ни на воле». Об этом на встрече с журналистами заявил главный редактор «Айкакан жаманак», амнистированный политзаключенный Никол Пашинян.
Коснувшись диалога между властями и оппозицией, журналист подчеркнул, что не желает комментировать действия президента страны.
«Мы должны понимать, что дальнейшие события внутриполитической жизни зависят от реакции властей на предложения Армянского национального конгресса. У АНК есть соответстующие ответы на случай, если Серж Саргсян пойдет на такой шаг, и на случай, если не пойдет».
Пашинян затронул также изменение настроений внутри АНК и пояснил, что за эти годы позиции Конгресса стали жестче. «При создании Конгресса, было одно условие – освобождение политзаключенных, после чего он готов был идти на диалог для преодоления внутриполитического кризиса. Тогда было одно предусловие. А в 2011 году предварительных условий стало три, то есть позиция АНК стала не мягче, а жестче. На политическом поле имело место смягчение, но смягчилась позиция властей», - сказал Пашинян.
Журналисты привели пример бывшего члена АНК Карапета Рубиняна, заметившего перемены в действиях Конгресса. «Каждый оценивает ситуацию по-своему, но мы должны учитывать факты, то есть если Карапет Рубинян говорит так, это не значит, что все его оценки верны и соответствуют действительности», - ответил Пашинян.
По словам журналиста, АНК никогда не пойдет на непристойные сделки, «это то же самое, что поставить крест на всем пройденном пути».