Խմբագիրը պատգամավորի մասին նոր մանրամասներ է պարզել. Սպասում են դատական վճռին
Վաղը` հունիսի 8-ին, վճռվելու է պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի հայցն ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի: Տիգրան Արզաքանցյանը դիմել էր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ընդդեմ «Երկիր» օրաթերթի` նշելով, վերջինս արատավորել է իր պատիվն ու արժանապատվությունը` «Երկիրի» հունվարի 13-ի համարում «131 դեմք ու դիմակ» շարքում տպագրված իր մասին հոդվածով: Ըստ ներկայացված հայցադիմումի` հայցվոր կողմը պահանջում է 3 միլիոն 568 հազար դրամ վնասի փոխհատուցում, որից 568 հազարը դատական գործընթացի ծախսերն են:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը օրաթերթի փաստաբան Լիանա Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ վճիռը արդար կլինի` օրաթերթի օգտին:
«Երկիրի» գլխավոր խմբագիր Բագրատ Եսայանի խոսքով` եթե հայցը բավարարվի թեկուզ մեկ լումայի չափով, իրենք շարունակելու են դատական գործընթացը, և եթե հայաստանյան դատական ատյանները սպառվեն, գնալու են եվրոպական դատարան:
«Մենք բոլոր փաստարկները բերել ենք, որ Արզաքանցյանը ծեծ ուտելու սովորություն ունի, գեղեցկուհիներ է տանում-բերում, նա Մոսկվայի «Մետրոպոլ» հյուրանոցի կազինո այցելել է երեսուն երեք անգամ և ունի պլատինե քարտ և այլն»,- ասել է Լիանա Գրիգորյանը:
Բագրատ Եսայանն էլ հավելել է, որ դատական գործընթացի ընթացքում բազմաթիվ նորանոն օրինախախտումների դեպքեր են ի հայտ եկել:
«Պարզվել է, որ նա Ֆրանսիայում էլ է երթևեկության խախտումներ թույլ տվել, պարզվել են նրան պատկանող ունեցվածքների դեպքեր ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև այլ երկրներում: Մենք այս դատական պրոցեսի ընթացքում հետաքրքրված հայացքով ենք նայել Տիգրան Արզաքանցյանին: Ես վստահ եմ, որ եթե շատ-շատերը իմանային, թե ինչ մարդկային նկարագիր ունի Տիգրան Արզաքանցյանը, ոչ միայն նա ձայներ չէր ստանա ընտրությունների ժամանակ, այլ նաև այն կուսակցությունը, որը նա ներկայացնում է»,- ասել է գլխավոր խմբագիրը:
Եսայանը վստահ է, որ դատական գործընթացն ուղղորդված է իշխանական որոշակի խմբի կողմից, որը փորձում են լռեցնել «Երկիր» օրաթերթը:
«Մինչ այսօր մենք ունեցել ենք հրապարակումներ 122 պատգամավորների մասին, շատ ավելի սուր հրապարակումներ, բայց դատական հայցեր չեն եղել», - ասել է նա:
Եսայանի խոսքով` Արզաքանցյանը դատական նիստերից մեկի ժամանակ վիրավորական արտահայտություններ է արել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությանը.
«ՀՅԴ-ն «Երկիր» օրաթերթի հետ կապ ունի այնքանով, որ գլխավոր խմբագիրը դաշնակցական է, բայց նա իրեն թույլ է տալիս վիրավորել մի ամբողջ կուսակցությանը»:
Մեկնաբանելով Արզաքանցյանի` «Երկիր»-ի անձնակազմի հասցեինք արած հայտարարությունը, թե իրենք «գործիք են մեկ-երկու անձանց ձեռքին», Եսայանն ասել է. «Բոլորիս էլ պարզ է, թե ով է գործիք ինչ-որ մարդկանց ձեռքին, և կարծում եմ` այս արտահայտության համար էլ Արզաքանցյանը կստանա պատասխանը` ավելին, քան սպասում է»:

Пока депутат судится с газетой, та выяснила, что у него есть владения за пределами Армении
8 июня суд примет решение по иску члена парламента Тиграна Арзаканцяна против газеты «Еркир». Депутат утверждает, что газета опорочила его честь и достоинство в рубрике «131 лицо и маска» (по количеству парламентариев). Истец требует компенсации в размере 3 млн 568 тысяч драмов ($9,5 тыс.).
На сегодняшней пресс-конференции адвокат издания Лиана Григорян выразила надежду, что вердикт будет справедливым, «то есть – в пользу газеты».
По словам главного редактора «Еркир» Баграта Есаяна, если иск будет удовлетворен хоть на луму, они продолжат судебный процесс, и если судебные инстанции Армении будут исчерпаны, они дойдут до Евросуда.
«Мы привели аргументы о том, что Арзаканцян не раз избивали, что он разъезжает с красавицами, он 33 раза посещал казино московской гостиницы «Метрополь», имеет платиновую карту», - рассказала Лиана Григорян.
Есаян добавил, что в ходе следствия всплыло множество новых случаев нарушений закона. «Выяснилось, что он и во Франции нарушал правила дорожного движения, что у него есть имущество не только в Армении, но и зарубежом. Уверен, что если бы людям был знаком человеческий облик Тиграна Арзаканцяна, голосов в ходе выборов не получил бы не только он, но и партия, которую он представляет», - сказал главный редактор «Еркир». Депутат является членом правящей Республиканской партии Армении.
Есаян уверен, что процессом руководит какая-то провластная группа, которая пытается заставить «Еркир» замолчать. «До сих пор у нас были публикации о 122 депутатах, более острые публикации, но судебных исков не было», - сказал он.
По словам главного редактора, на одном из судебных заседаний Арзаканцян высказался оскорбительно в адрес партии «Дашнакцутюн». «Дашнакцутюн имеет отношение к «Еркир» постольку, поскольку главный редактор - дашнак, но он позволяет себе оскорблять целую партию», - отметил Есаян.
Редактор прокомментировал также заявление депутата о персонале газеты, согласно которому они являются «инструментом в руках одного-двух людей».
«Всем нам известно, кто является инструментом. Думаю, за это высказывание Арзаканцян получит неожиданный для себя ответ», - резюмировал Есаян.