«Ադրբեջանի սպառնալիքները փիառի տարրեր են պարունակում». վրացի փորձագետ
Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից Հայաստանի դեմ ուղղված սպառնալիքները փիառի տարրեր են պարունակում, հայտարարել է Կովկասի հարցերով փորձագետ Մամուկա Արեշիձեն:
«Ես ենթադրում եմ, որ պատերազմի վերսկսման հավանականությունը 50/50-ի է: Փաստ է, որ իրավիճակը փակուղային է: Միջազգային կազմակերպությունների փառասիրության և պասիվության պատճառով ղարաբաղյան հակամարտության հարցում որևէ գործողությունների իրականացման իմիտացիա անգամ չի ստեղծվում, այդ իսկ պատճառով ադրբեջանական կողմին ոչինչ չի մնում անելու, քան նմանատիպ հայտարարություններ հնչեցնելը»,- պարզաբանել է փորձագետը:
Նրա խոսքով` ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում, դա պատերազմ կլինի ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, այն ազդեցություն կունենա աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վրա: «Հատկապես Վրաստանին այն 25-30 տարով հետ կմղի, և դա միայն մեր թշնամիների ձեռքերը կջերմացնի»,- Արեշիձեի խոսքերն է փոխանցում «GHN»-ը:

I think that the threats by Azerbaijan’s defense ministry against Armenia contain element of PR, said expert on Caucasus affairs Mamuka Areshidze, reports GHN news agency.
“I am guessing that the probability of a renewed war is 50/50… It’s a fact that the situation is in a deadlock. Because of the ambition and passivity of international organizations, there isn’t even the imitation of some kind of action to resolve the Nagorno-Karabakh conflict; for this reason the Azerbaijani side has no choice but to make such statements,” he explained.
According to Areshidze, in case of renewed hostilities, it will be a war not only between Armenia and Azerbaijan, but it will be felt across the region and have an effect on the geopolitical situation.
“Specifically, it will throw Georgia back 25–30 years, and it will only warm the hands of our enemies,” he said.