Թուրքիայի ընտրություններին հայերը քվեարկում էին անկախներին. մեկնաբանություն
Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները երեկ կայացած խորհրդարանական ընտրություններին հիմնականում քվեարկել են անկախ պատգամավորների օգտին: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել IMC հեռուստաընկերության ծրագրերի համակարգող Արիս Նալջին:
Նրա խոսքով` Ստամբուլում հայերը, մասնավորապես, մեծ թվով ձայներ են տվել անկախ թեկնածու Լեվենտ Թուզելին, ով ընտրվել է` հավաքելով 135 000 ձայն, ինչպես նաև գրող, ռեժիսոր Սիրի Սուրեյա Օնդերին, ով նույնպես պատգամավորական տեղ է ստացել` հավաքելով 119 000 ձայն:
Մերսին քաղաքում ընտրվել է անկախ թեկնածու Էրտուղրուլ Քուրքչուն, ով սերտ համագործակցում է տեղի հայ համայնքի հետ:
Նշենք, որ 2011-ի ընտրություններին ներկայացված անկախ պատգամավորներին աջակցում է քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցությունը:
«Այս անգամ հայերն ավելի ակտիվ են քվեարկել քրդամետ գործիչների օգտին, որովհետև գոնե պաշտոնապես նրանք չէին ներկայացնում BDP-ն, նրանց անվան առջև գրված է եղել անկախ: Եթե ընտրություններին ներկայացված լիներ BDP-ն, ապա հայերը կվախենային աջակցել նրանց: Կարծում եմ` հայ համայնքի շատ ներկայացուցիչներ չեն ցանկանում իրենց կապել քրդերի հետ», - ասել է Արիս Նալջին:
Նա նշել է, որ ընտրված անկախ թեկնածուներից ոմանք արդեն իսկ հայտարարել են փոքրամասնություններին աջակցելու պատրաստակամության մասին:  Մասնավորապես, Օնդերը ելույթ է ունեցել հեռուստատեսությամբ` նշելով, որ ինքը կլինի բոլոր փոքրամասնությունների ձայնը:
«Այս ընտրություններին, չնայած իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը հաղթել է, բայց բոլորի ուշադրության կենտրոնում էին քրդամետ թեկնածուները: Նրանք խորհրդարանում 36 տեղ են ստացել, դա ռեկորդ է», - հավելել է Արիս Նալջին:

Armenians Voted for Independents in Turkey Parliamentary Elections: View from Istanbul
Armenians in Turkey mainly voted for independent MPs in Turkey's parliamentary elections yesterday, Coordinator of Programs at the Istanbul-based IMC TV Aris Nalci told Epress.am today.
According to Nalci, Istanbul Armenians, for the most part, voiced their support for independent candidate Abdullah Levent Tüzel (who was elected with 135,000 votes), as well as writer, director Sırrı Süreyya Önder, who was also elected, gathering 119,000 votes.
Elected in the town of Mersin was independent candidate Ertuğrul Kürkçü, who closely cooperates with the local Armenian community.
Recall, the pro-Kurdish Peace and Democracy Parliament (BDP) supported independent candidates in Turkey's 2011 parliamentary elections.
"This time Armenians more so voted in favor of pro-Kurdish politicians because at least officially they weren't representing BDP — in front of their names it was written independent. If the BDP was represented in the elections, then Armenians would be afraid of supporting them. I think that many members of the Armenian community don't want to connect themselves with the Kurds," said Nalci.
Nalci noted that some of the elected independents have already stated their willingness to support minorities. Önder, in particular, in a televised statement, stated that he will be the voice of all minorities.
"In these elections, though the ruling Justice and Development Party (AKP) won, everyone was focused on all the pro-Kurdish candidates. They got 36 seats in parliament, which is a record," he added.