Թուրքիայի ընտրություններին հայերը քվեարկում էին անկախներին. մեկնաբանություն
Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները երեկ կայացած խորհրդարանական ընտրություններին հիմնականում քվեարկել են անկախ պատգամավորների օգտին: Epress.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել IMC հեռուստաընկերության ծրագրերի համակարգող Արիս Նալջին:
Նրա խոսքով` Ստամբուլում հայերը, մասնավորապես, մեծ թվով ձայներ են տվել անկախ թեկնածու Լեվենտ Թուզելին, ով ընտրվել է` հավաքելով 135 000 ձայն, ինչպես նաև գրող, ռեժիսոր Սիրի Սուրեյա Օնդերին, ով նույնպես պատգամավորական տեղ է ստացել` հավաքելով 119 000 ձայն:
Մերսին քաղաքում ընտրվել է անկախ թեկնածու Էրտուղրուլ Քուրքչուն, ով սերտ համագործակցում է տեղի հայ համայնքի հետ:
Նշենք, որ 2011-ի ընտրություններին ներկայացված անկախ պատգամավորներին աջակցում է քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցությունը:
«Այս անգամ հայերն ավելի ակտիվ են քվեարկել քրդամետ գործիչների օգտին, որովհետև գոնե պաշտոնապես նրանք չէին ներկայացնում BDP-ն, նրանց անվան առջև գրված է եղել անկախ: Եթե ընտրություններին ներկայացված լիներ BDP-ն, ապա հայերը կվախենային աջակցել նրանց: Կարծում եմ` հայ համայնքի շատ ներկայացուցիչներ չեն ցանկանում իրենց կապել քրդերի հետ», - ասել է Արիս Նալջին:
Նա նշել է, որ ընտրված անկախ թեկնածուներից ոմանք արդեն իսկ հայտարարել են փոքրամասնություններին աջակցելու պատրաստակամության մասին:  Մասնավորապես, Օնդերը ելույթ է ունեցել հեռուստատեսությամբ` նշելով, որ ինքը կլինի բոլոր փոքրամասնությունների ձայնը:
«Այս ընտրություններին, չնայած իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը հաղթել է, բայց բոլորի ուշադրության կենտրոնում էին քրդամետ թեկնածուները: Նրանք խորհրդարանում 36 տեղ են ստացել, դա ռեկորդ է», - հավելել է Արիս Նալջին:

Армяне голосовали в Турции, не желая «связываться с курдами»
В ходе прошедших накануне выборов в парламент Турции представители местной армянской общины в основном голосовали за независимых депутатов. Об этом в беседе с Epress.am заявил координатор программ телекомпании IMC Арис Налчи.
По его словам, большое количество стамбульских армян проголосовали за независимого кандидата Левента Тузели, который был избран благодаря 135 000 голосов, а также писатель, режиссер Сири Сурея Ондер. За него проголосовали 119 000 избирателей.
В городе Мерсин выбрали независимого депутата Эругрула Куркчуна, который тесно сотрудничает с местной армянской общиной.
Независимых кандидатов поддерживает и прокурдская партия «Мир и демократия» (BDP).
«На этот раз армяне активнее голосовали за прокурдских деятелей, потому что хотя бы официально они не представляли BDP, перед их именами было написано «независимый». Если бы в выборах участвовала BDP, армяне боялись бы поддерживать их. Думаю, многие представители армянской общины не хотят связывать себя с курдами», - сказал Налчи.
Он отметил, что избранные независимые кандидаты уже заявили о готовности поддержать нацменьшинства. В частности, Ондер выступил по телевидению, отметив, что он станет голосом всех нацменьшинств.
«И хотя победила правящая «Справедливость и развитие», внимание было сконцентрировано на прокурдских кандидатах. Они получили 36 мест в парламенте. Это рекорд», - резюмировал Налчи.