ԱՄՆ Կոնգրեսին հերթական անգամ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձև է ներկայացվել
Հունիսի 15-ին հանրապետական կոնգրեսականներ Ռոբերտ Դոլդը և Էդ Ռոյսը ու դեմոկրատներ Ադամ Շիֆը և Ֆրանկ Պալոնեն համատեղ բանաձևի նախագիծ են ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրես: Նախագծում հաստատվում է 1915 թվականին Թուրքիայի կողմից իրագործված Հայոց Ցեղասպանության փաստը, հաղորդում է Ամերիկայի Հայկական Ասամբլեան:
«96 տարի առաջ 1,5 միլիոն մարդ սպանվել են միայն նրա համար, որ հայ են եղել: Ես անձամբ եմ պատմություններ լսել ամերիկահայերից, որոնք կորցրել են իրենց սիրելի մարդկանց Հայոց Ցեղասպանության ժամանակ: Այս սարսափելի ողբերգությունը չպետք է արհամարհվի, դեռ ավելին, որպես ազգ, որը պայքարում է արդարության համար, մենք պարզապես պարտավոր ենք ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը, որպեսզի կարողանանք կանխել այլ Ցեղասպանությունների իրագործումը»,- Ռոբերտ Դոլդի խոսքերը փոխանցում է Ասամբլեայի կայքը:
Կոնգրեսի 435 անդամներից 57-ն արդեն ստորագրել են օրինագծի բնօրինակը: Նախագծի քննարկման հնարավոր ժամկետների մասին առայժմ ոչինչ չի հաղորդվում:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի նախագիծը քննարկվել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի Միջազգային հարաբերությունների կոմիտեում, սակայն Կոնգրեսին քվեարկելու համար այդպես էլ չէր ներկայացվել: Բանաձևի ընդունման դեմ էր արտահայտվել ԱՄՆ Պետդեպը` հորդորելով կոնգրեսականներին չքվեարկել բանաձևի օգտին:

Конгрессмен: Борцы за справедливость просто обязаны признать Геноцид армян
Два дня назад конгрессмены-республиканцы Роберт Долд и Эд Ройс, а также демократы Адам Шиф и Френк Палонен представили в Конгресс США совместную резолюцию. В ней подтверждается факт Геноцида армян, осуществленный Турцией в 1915 году, сообщает Армянская Ассамблея Америки.
«1,5 миллиона человек были убиты 96 лет назад только потому, что были армянами. Я лично слышал рассказы американцев, потерявших своих родных во время Геноцида. Нельзя игнорировать эту ужасную трагедию. Более того, как народ, который борется за справедливость, мы просто обязаны признать Геноцид армян для предотвращения геноцидов», - цитирует Роберта Долда сайт Ассамблеи. Под документом на данный момент подписались 57 из 435 членов Конгресса. О сроках возможного обсуждения проекта ничего не сообщается.
В прошлом году проект резолюции о признании Геноцида армян был обсужден в Комитете по междунарожным отношениям Конгресса США, однако не был представлен в Конгресс на голосование. Госдеп Соединенных Штатов выступил против принятия резолюции, призвав конгрессменов не голосовать за нее.