Կաթողիկոսի եղբայրը փորձում է պարզել, թե ով է հանձնել իրեն. նամակ
Մոտ մեկ շաբաթ առաջ Մոսկվայի հայերի մի խումբ հարց է բարձրացրել «Հայասա» անսամբլի համերգներից ստացվող գումարները Հայ Առաքելական եկեղեցու մոսկովյան թեմի առաջնորդ, արքիեպիսկոպոս Եզրասի կողմից գրպանելու փաստի վերաբերյալ: Այս մասին ԶԼՄ-ներին ուղղված նամակում նշում է խմբի անդամ, Մոսկվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Արսեն Մարգարյանը:
Նա պնդում է, որ խոշոր ռուսաստանյան գործարարներ Սամվել Կարապետյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Լևոն Հայրապետյանը և այլք, մեծ գումարներ են ծախսում թեմի վերահսկողության տակ գտնվող անսամբլի գործունեության ապահովման համար: Դրան ավելանում է նաև համերգների տոմսերի վաճառքից ստացվող գումարները:
Սակայն, ինչպես նշվում է նամակում, անսամբլի մասնակիցները աշխատանքի ողջ ընթացքում երբեք չեն ստացել իրենց աշխատավարձերը:
Սույն տեղեկատվության հրապարակման հաջորդ օրը արքեպիսկոպոս Եզրասի կարգադրությամբ անսամբլի անդամներին իրենց մոտ են կանչել բարձրաստիճան հոգևորականի ենթակաները և աղջիկների հետ բացատրական զրույց են ունեցել`պարզելու համար, թե ով է մամուլին հայտնել Ամենայն հայոց Կաթողիկոսի եղբոր` Եզրասի և նրա մտերիմների կողմից անսամբլի գումարները գրպանելու մասին լուրերը, նշում է Մարգարյանը:

Catholicos of All Armenians' Brother Accused of Pocketing Dance Ensemble Salaries
About a week ago a question was raised by a group of Armenians in Moscow regarding Right Rev. Bishop Yezras Nersissian, Primate of the Armenian Apostolic Church Diocese of New Nakhichevan and Russia, pocketing funds received from performances by the all-female Hayasa dance ensemble. This news was conveyed to letters sent to the press by Arsen Margaryan, a member of Moscow's Armenian community and one of those raising questions on this matter.
Margaryan insists that large Russia-based entrepreneurs Samvel Karapetyan, Ruben Vardanyan, Levon Hayrapetyan and others spend large amounts of money to ensure the activities of the ensemble, which is under the supervision of the Diocese of New Nakhichevan and Russia in Moscow.
However, as noted in the letter, members of the ensemble have never — in the time that they have been employed in the Hayasa ensemble — received their salaries.
The day after this information became public, upon an command by Right Rev. Bishop Yezras, subordinate members of high-ranking clergy called ensemble members and had an talk with the girls to find out who told the press that Right Rev. Bishop Yezras, brother of His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and those close to him pocketed their salaries, notes Margaryan.