Սարգսյանը և Յանուկովիչը` ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ուշադրության կենտրոնում
Այսօր ֆրանսիական Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանը, որն ավարտվելու է հունիսի 24-ին:
ԵԽԽՎ-ի կայքի հաղորդմամբ` ամառային նստաշրջանի հիմնական իրադարձությունների շարքում է Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի` հունիսի 21-ին կայանալիք ելույթը և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը, որը նախատեսված է հունիսի 22-ին:
Հունիսի 21-ին ԵԽԽՎ-ում պատրաստվում են քննարկել նաև Մարոկոյի խորհրդարանի առաջարկը, համաձայն որի այդ երկիրը ԵԽԽՎ-ում պետք է ստանա «Գործընկեր ժողովրդավարության համար» կարգավիճակը:
Քննարկումների ընթացքին մասնակցելու է նաև Թունիսի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
ԵԽԽՎ-ն այս քննարկումները ձեռնարկել է «արաբական երկրների նոր ժողովրդավարություններին աջակցելու» համար:
Հինգշաբթի ԵԽԽՎ-ի պատվիրակները քննարկելու են Եվրոպայում մարդու իրավունքների վիճակը: Քննարկման ավարտին ԵԽԽՎ Մարդու իրավուքնների մրցանակը հանձնվելու է «Խոշտանգումների դեմ կոմիտե» ռուսաստանյան հասարակական կազմակերպությանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ադրբեջանցի պատգամավորները մտադիր են ակտիվ մասնակցություն ունենալ քննարկմանը և հարցեր ուղղել անձամբ Սերժ Սարգսյանին:

Саргсян и Янукович - главные герои летней сессии ПАСЕ
Сегодня во французском городе Страсбург стартует летняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), которая завершится 24 июня.
По сообщению сайта ПАСЕ, среди основных событий летней сессии – выступление президента Украины Виктора Януковича, которое состоится 21 июня, и выступление Сержа Саргсяна 22 июня.
21 июня в ПАСЕ обсудят предложение парламента Марокко, согласно которому эта страна должна получить статус «Партнер во имя демократии».
В обсуждениях примет участие представитель МИД Туниса. ПАСЕ организовала эти обсуждения для «содействия новым демократиям арабских стран».
В четверг делегаты ПАСЕ обсудят ситуацию с правами человека в Европе. По окончании обсуждения премию по правам человека вручат российской общественной организации «Комитет против пыток».
Ранее азербайджанские СМИ сообщали, что депутаты от Азербайджана намерены принять активное участие в обсуждениях и задать вопросы лично Сержу Саргсяну.