Սարգսյանը և Յանուկովիչը` ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ուշադրության կենտրոնում
Այսօր ֆրանսիական Ստրասբուրգում մեկնարկում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանը, որն ավարտվելու է հունիսի 24-ին:
ԵԽԽՎ-ի կայքի հաղորդմամբ` ամառային նստաշրջանի հիմնական իրադարձությունների շարքում է Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի` հունիսի 21-ին կայանալիք ելույթը և Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը, որը նախատեսված է հունիսի 22-ին:
Հունիսի 21-ին ԵԽԽՎ-ում պատրաստվում են քննարկել նաև Մարոկոյի խորհրդարանի առաջարկը, համաձայն որի այդ երկիրը ԵԽԽՎ-ում պետք է ստանա «Գործընկեր ժողովրդավարության համար» կարգավիճակը:
Քննարկումների ընթացքին մասնակցելու է նաև Թունիսի ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
ԵԽԽՎ-ն այս քննարկումները ձեռնարկել է «արաբական երկրների նոր ժողովրդավարություններին աջակցելու» համար:
Հինգշաբթի ԵԽԽՎ-ի պատվիրակները քննարկելու են Եվրոպայում մարդու իրավունքների վիճակը: Քննարկման ավարտին ԵԽԽՎ Մարդու իրավուքնների մրցանակը հանձնվելու է «Խոշտանգումների դեմ կոմիտե» ռուսաստանյան հասարակական կազմակերպությանը:
Ավելի վաղ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ադրբեջանցի պատգամավորները մտադիր են ակտիվ մասնակցություն ունենալ քննարկմանը և հարցեր ուղղել անձամբ Սերժ Սարգսյանին:

Serzh Sargsyan and Viktor Yanukovych Among Leading Figures to Address PACE
The summer plenary session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) kicked off today in Strasbourg, France. According to a PACE press release, addresses by Ukrainian President Viktor Yanukovych (Tuesday, Jun. 21) and Armenian President Serzh Sargsyan (Wednesday, Jun. 22) will be among highlights of the Jun. 20-24 session.
Support for fledgling Arab democracies will be the main theme on Tuesday, when the parliamentarians will decide on the Moroccan Parliament’s request for “Partner for Democracy” status with the Assembly. Tunisian Foreign Affairs Minister Mohamed Mouldi Kefi will also take part in a debate on the situation in Tunisia.
This will be followed by a joint debate on sharing responsibilities for asylum seekers and refugees in Europe.
On Wednesday, there will be a debate on follow-up to the report of the Council of Europe Group of Eminent Persons “Living together in 21st century Europe,” while on Thursday, the Assembly holds its biennial debate on the state of human rights in Europe. This will be followed by the ceremony to award the Parliamentary Assembly’s Human Rights Prize for 2011 to the Russian NGO Committee Against Torture.
Earlier, Member of Azerbaijan's Parliament Ganira Pashayeva had said that Azerbaijani MPs intend to actively participate in discussions and ask questions to Armenian President Serzh Sargsyan during his speech.