Նամակ վարչապետին. 4000 քաղաքացի պահանջում են Գյումրի վերադարձնել Մինասի որմնանկարները
Գյումրիից Մինասի որմնանկարների տեղափոխման ՀՀ կառավարության նախաձեռնությունը բուռն բողոքի ալիք է բարձրացրել գյումրեցիների շրջանում, գրում է «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ն այսօր տարածված հաղորդագրության մեջ:
«Շիրակ կենտրոնը» նշում է, որ գյումրեցի մշակույթի գործիչների և քաղաքացիական հասարակության կառույցների ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է քաղաքից տեղափոխված չորս որմնանկարները վերադարձնելու պահանջով ստորագրահավաք:
Այսօր ստորագրահավաքի առաջին փուլով, 4053 ստորագրություններով պահանջագիրը «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ն պաշտոնական գրությամբ ուղարկել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին:
Ստորագրահավաքը շարունակվում է և ՀԿ-ն նշում է, որ ցանկացողները կարող են միանալ ստորագրողներին` լրացնելով «Շիրակ կենտրոնի» կայքում տեղադրված ձևաթուղթը:

Более 4 тысяч человек требуют у армянского премьера вернуть фрески
Инициатива правительства Армении перевезти фрески Минаса из Гюмри подняла волну протеста среди жителей второго по величине города страны. Об этом в своем заявлении пишет общественная организация «Ширак кентрон».
Организация отмечает, что по инициативе местных деятелей культуры и представителей структур гражданского общества организован сбор подписей с требованием вернуть вывезенные из города четыре фрески.
Сегодня, в качестве первого этапа акции, премьер-министру Тиграну Саркисяну было отправлено письмо-требование за подписями 4053 человек.
Сбор подписей продолжается и, как отмечает общественная организация, желающие могут присоединиться, заполнив форму, размещенную на сайте «Ширак кентрон».