«Մարտի 1-ի» քննությունը չի ավարտվել մեղավորների անհայտ լինելու պատճառով. ՀՀ նախագահ
«Մարտի 1-ի» քննությունը  չի ավարտվել այն պարզ պատճառով, որովհետև բոլոր մեղավորները դեռևս չեն հայտնաբերվել: ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանի ընթացքում հնչեցրած իր ելույթից հետո պատասխանելով ԵԽԽՎ լիտվացի պատգամավոր Էգիդիուս Վարեյկիսի` մարտի 1-2-ի իրադարձություններին վերաբերող հարցին` այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Թե ինչու չեն  հայտնաբերվել (մեղավորները), սա բավական մեծ և հիմքային պատճառներ ունի, կարծում  եմ` շատ շատերի համար նաև հասկանալի:  Ինչ վերաբերում է նաև մեր մասնագետների մասնագիտական պատրաստվածությանը,  ապա ինչպես բոլոր երկրներում, Հայաստանում ևս կան և լավ  մասնագետներ, կան և միջակ մասնագետներ,  կան և վատ մասնագետներ: Մենք այս գործին ներգրավել ենք մեր լավագույն մասնագետներին և հսկայական  աշխատանք է արվել: Իմիջիայլոց, պիտի ասեմ, որ մենք օգնության  խնդրանքով դիմել էինք բոլոր պետություններին, դիմել էինք բոլոր կառույցներին, և այստեղ ես իմ շնորհակալությունը պիտի հայտնեմ  պարոն Համմարբերգին (Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր հանձնակատար – Epress.am), որ միակն  էր, որ ջանքեր գործադրեց մեզ  փոձագետով օգնելու ուղղությամբ:  Կարծում եմ` պետք է տեղյակ լինեք, որ վերջերս ես հայտարարություն եմ արել, հանձնարարական եմ տվել  դատախազությանը, քննչական մարմիններին ավելի հանգամանորեն, ավելի սկզբունքային, ավելի մանրակրկիտ անդրադառնալ այս գործին: Եվ հուսով եմ, որ  քննչական խումբը իր բոլոր հնարավորությունները կօգտագործի բոլոր հանցագորությունները  բացահայտելու համար: Եվ կարծում եմ, որ քննչական խմբի գործունեությունը, որ շատ թափանցիկ է և այդ խումբը վերջերս հնարավորություն է տվել բոլորին, այդ թվում նաև լրատվական միջոցների ներկայացուցիչներին  ամիսը 2 անգամ հանդիպումներ անցկացնելու  և ստանալու իրենց հետաքրքրող  բոլոր հարցերի պատասխանները», - հայտարարել է Սարգսյանը:

The investigation into the events of Mar. 1–2, 2008, hasn't wrapped for the simple reason that all those responsible have not yet been found, said Armenian President Serzh Sargsyan at a Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) session in Strasbourg Wednesday, in response to a question by PACE member, Lithuanian MP Egidijus Vareikis.
"As for why have not been uncovered, this has relatively large and foundational reasons — understandable, I think, also for a great many. As for the professional readiness of our experts, just as in all countries, there are also in Armenia good specialists, average specialists and bad specialists. We have involved our best specialists in this task and a huge amount of work has been done.
"By the way, I have to say, with the request for assistance, we appealed to all states, all structures, and here I have to express my gratitude to Mr. Hammarberg , who was the only one that exerted efforts in assisting us with an expert.
"I believe, you must be aware, that I made a statement recently: I advised the General Prosecutor's Office and investigative agencies to more thoroughly, more fundamentally, more scrupulously address this case. And I hope that the investigative group will use all of its opportunities in uncovering all the crimes. And I believe that the investigative group's activities, which are very transparent and this group has recently given everyone the opportunity, including members of the press, to hold meetings twice a month and to get answers to all those questions which interest them," he said.