Ինքնաթիռները արևածաղկի յուղով կաշխատեն
Հոլանդական KLM ավիաընկերությունը պատրաստվում է վերամշակված խոհանոցային յուղն օգտագործել վառելանյութի փոխարեն: Ավիափոխադրողը սեպտեմբերից պատրաստվում է 200 չվերթներ իրականացնել Փարիզից դեպի Ամստերդամ և հակառակը` ինքնաթիռները լիցքավորելով «բիոկերոսինով», որի բաղադրության 50%-ը կազմում է արևածաղկի յուղը, իսկ 50%-ը` ավանդական կերոսինը:
Ընկերությունը որոշել է այս քայլին գնալ այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունը որոշում է ընդունել այն մասին, որ Եվրոպայի չվերթներ իրականացնող բոլոր ավիաընկերությունները 2012 թվականից պետք է կրճատեն ածխածնի արտանետումների քանակը 3%-ով, գրում է ТСН-ը:
Ընկերության ղեկավար Կամիլ Երլինգսը հայտնել է, որ վառելիքի համար անհրաժեշտ նյութերը հավաքվել են տարբեր հյուրանոցներից, ռեստորաններից և գործարաններից, իսկ այնուհետև ուղարվել ԱՄՆ` վերամշակման:
Որպեսզի արևածաղկի յուղով աշխատող ինքնաթիռները օդ բարձրանան, KLM-ը պետք է սոցիալական թույլտվություն ստանա:

Рейс Амстердам-Париж будет летать на подсолнечном масле
Нидерландская авиакомпания KLM собирается использовать переработанный кулинарный жир в качестве топлива. В частности, перевозчик с сентября планирует организовать 200 рейсов из Парижа в Амстердам и обратно, заправляя самолеты "биокеросином", в состав которого входят 50% подсолнечного масла для жарки и 50% традиционного керосина.
К такому шагу KLM подтолкнула постановление Евросоюза о том, что все авиалинии до 2012 года на рейсах в Европу должны будут сократить объем выбросов углерода на 3%, пишет ТСН.
Управляющий директор компании Камиль Ерлингс заявил, что материалы для топлива были собраны из различных отелей, ресторанов и фабрик, а затем переданы на переработку в США.
Чтобы лайнеры на подсолнечном масле поднялись в воздух, KLM предстоит получить специальное разрешение. Авиапарк, по уверениям руководства компании, не испытывает технологических изменений.