Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Սերժ Սարգսյանին կպատասխանի հունիսի 30-ի հանրահավաքին
Հայ ազգային կոնգրեսի` հունիսի 30-ին կայանալիք հանրահավաքին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կհնչեցնի Կոնգրեսի պատասխանը Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին հայտարարել է Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նա նշել է, որ մինչ այդ Կոնգրեսը լրջության մի քանի կոչ է անում իշխանություններին.
«Դադարեցնել Կոնգրեսի նկատմամբ ինֆորմացիոն բլոկադան, այսինքն` հանրահավաքի իրազեկման մասին տեսահոլովակներն ուղարկվել են բոլոր հեռուստաընկերություններին, սակայն ակնհայտ է, որ ոչ մի հեռուստաընկերություն չի ցուցադրում դրանք: Կոնգրեսին չի տրվում ռեգուլյար հնարավորություն եթերում ներկայացնել մեր տեսակետը: Մենք կոչ ենք անում դադարեցնել տրանսպորտային բլոկադան, բայց միայն կոչով չենք սահմանափակվում: Կազմակերպելու ենք իրավական հակազդեցություն դրա վերաբերյալ: Մենք նաև անցկացնելու ենք մոնիտորինգ` պարզելու համար, թե որ տրանսպորտային գործակալությունն ինչպես է աշխատում, և ըստ այդմ դիմելու ենք համապատասխան տրանսպորտային ընկերություններին լիցենզիայից զրկելու համար: Դադարեցնել այս երկխոսության վերաբերյալ ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից սուտ տեղեկատվության տարածումը: Սուտ տեղեկատվություն են տարածում, ախմախ տեղեկատվություն են տարածում, թե իբր Տեր-Պետրոսյանը համաձայնել է դառնալ ԱԺ նախագահ, իբր մեզ 20 տեղ են խոստացել, թե այս ամենը խաղ է, իբր Կոնգրեսի հետ կան պայմանավորվածություններ: Երկու կառույցների ղեկավարներին կոչ ենք անում հիշելու, որ նրանք ապաքաղաքական կառույցներ են և Սահմանադրությամբ ունեն հստակ լիազորություններ: Կոչ ենք անում կիսաքայլերից անցնել երկխոսության լիարժեք ֆորմատի ձևավորման: Նրանք պետք է հասկանան, որ ինքնանպատակ երկխոսություն հանուն երկխոսության չի լինելու: Պետք է հասկանալ, որ այս ամբողջ գործընթացը, եթե չի բերելու շոշափելի արդյունքների, չի կարող երկար տևել.
Ժողովուրդը չի հանդուրժելու ձգձգելու, ժամանակ շահելու որևէ փորձ: Եվ վերջին, միակ արդյունքը կարող է լինել համակարգային փոփոխությունները, որոնք թույլ կտան Հայաստանում օր առաջ արտահերթ ընտրությունների միջոցով ձևավորել լեգիտիմ իշխանություններ», - հայտարարել է Զուրաբյանը:

Сержу Саргсяну ответят 30-го, а пока требуют снять блокаду
30 июня на митинге Армянского национального конгресса лидер оппозиции Левон Тер-Петросян озвучит ответ АНК властям страны в лице Сержа Саргсяна. С таким заявлением на встрече с журналистами выступил координатор Конгресса Левон Зурабян.
По его словам, до тех пор АНК призывает прекратить информационную блокаду Конгресса. «Все ролики-оповещения митинга были отправлены в телекомпании, однако очевидно, что ни одна из них их не показывает. Конгрессу не предоставляется возможность представить в эфире свою точку зрения.
Мы призываем прекратить транспортную блокаду, но не ограничиваемся только призывом. Мы организуем юридическое противодействие, также проведем мониторинг, чтобы выяснить, как работает то или иное транспортное агентство и в соответствии с этим обратимся с требованием лишить лицензии соответствующие транспортные компании.
Требуем прекратить распространение полицией и нацбезопасностью ложной информации о диалоге (между властями и оппозицией – ред.). Они рапрсространяют ложную информацию, нелепую, будто Тер-Петросян согласился стать председателем Национального Собрания, будто для нас выделили 20 мест, будто все это игра и есть договоренность с Конгрессом. Мы призываем руководителей обеих структур вспомнить, что они являются аполитичными структурами и Конституцией наделены конкретными полномочиями.
Призываем перейти от полушагов к формированию полноценного формата диалога. Они должны понять, что диалога ради диалога не будет. Нужно понять, что весь этот процесс не может длиться долго, если не приведет к ощутимым результатам.
Народ не потерпит попытки выиграть время. И последним, единственным результатом могут стать системные реформы, которые позволят сформироваться в Армении легитимным властям благодаря скорейшему проведению внеочередных выборов», - заключил Левон Зурабян.