Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Սերժ Սարգսյանին կպատասխանի հունիսի 30-ի հանրահավաքին
Հայ ազգային կոնգրեսի` հունիսի 30-ին կայանալիք հանրահավաքին Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կհնչեցնի Կոնգրեսի պատասխանը Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին այս մասին հայտարարել է Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
Նա նշել է, որ մինչ այդ Կոնգրեսը լրջության մի քանի կոչ է անում իշխանություններին.
«Դադարեցնել Կոնգրեսի նկատմամբ ինֆորմացիոն բլոկադան, այսինքն` հանրահավաքի իրազեկման մասին տեսահոլովակներն ուղարկվել են բոլոր հեռուստաընկերություններին, սակայն ակնհայտ է, որ ոչ մի հեռուստաընկերություն չի ցուցադրում դրանք: Կոնգրեսին չի տրվում ռեգուլյար հնարավորություն եթերում ներկայացնել մեր տեսակետը: Մենք կոչ ենք անում դադարեցնել տրանսպորտային բլոկադան, բայց միայն կոչով չենք սահմանափակվում: Կազմակերպելու ենք իրավական հակազդեցություն դրա վերաբերյալ: Մենք նաև անցկացնելու ենք մոնիտորինգ` պարզելու համար, թե որ տրանսպորտային գործակալությունն ինչպես է աշխատում, և ըստ այդմ դիմելու ենք համապատասխան տրանսպորտային ընկերություններին լիցենզիայից զրկելու համար: Դադարեցնել այս երկխոսության վերաբերյալ ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից սուտ տեղեկատվության տարածումը: Սուտ տեղեկատվություն են տարածում, ախմախ տեղեկատվություն են տարածում, թե իբր Տեր-Պետրոսյանը համաձայնել է դառնալ ԱԺ նախագահ, իբր մեզ 20 տեղ են խոստացել, թե այս ամենը խաղ է, իբր Կոնգրեսի հետ կան պայմանավորվածություններ: Երկու կառույցների ղեկավարներին կոչ ենք անում հիշելու, որ նրանք ապաքաղաքական կառույցներ են և Սահմանադրությամբ ունեն հստակ լիազորություններ: Կոչ ենք անում կիսաքայլերից անցնել երկխոսության լիարժեք ֆորմատի ձևավորման: Նրանք պետք է հասկանան, որ ինքնանպատակ երկխոսություն հանուն երկխոսության չի լինելու: Պետք է հասկանալ, որ այս ամբողջ գործընթացը, եթե չի բերելու շոշափելի արդյունքների, չի կարող երկար տևել.
Ժողովուրդը չի հանդուրժելու ձգձգելու, ժամանակ շահելու որևէ փորձ: Եվ վերջին, միակ արդյունքը կարող է լինել համակարգային փոփոխությունները, որոնք թույլ կտան Հայաստանում օր առաջ արտահերթ ընտրությունների միջոցով ձևավորել լեգիտիմ իշխանություններ», - հայտարարել է Զուրաբյանը:

Home / Armenia / Levon Ter-Petrossian will Respond to Serzh Sargsyan at Jun. 30 Opposition Rally
Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian will give a response to Serzh Sargsyan’s administration at the HAK Jun. 30 rally, said Armenian National Congress (HAK) senior representative Levon Zurabyan at a press conference in Yerevan today.
Until then, he said, the Armenian National Congress has a few things they’d like to convey to the authorities.
“Stop the information blockade when it comes to the [Armenian National] Congress; that is, informational videos on the rally have been sent to all TV companies, but it’s obvious that no television company is airing them. The [Armenian National] Congress is not given the regular opportunity to present our views on air. We urge to stop the transportation blockade, but we’re not limited by making calls. We are going to organize a legal counteraction on that. We are also going to carry out monitoring, to determine which transport company is working how, and according to that, we will appeal to deprive the corresponding transport companies of their license.
“To stop the spread of false information by the police and National Security Service regarding this dialogue. They are spreading false information, stupid information that supposedly Ter-Petrossian has agreed to become chair of the National Assembly, supposedly they have promised us 20 seats [in parliament], that all this is a game, supposedly there are agreements with the [Armenian National] Congress. We call on the leaders of both structures [the police and the NSS] to recall that they are apolitical structures and they have clear powers as defined by the Constitution. We urge to move from partial steps to the full format of dialogue. They have to realize that dialogue that’s an end in itself in the name of dialogue won’t be. It must be understood that this entire process, if it won’t lead to tangible results, cannot last long.
“The people won’t tolerate any practice of delay and buying time. And finally, the only outcome can be systemic changes, which will allow the formation of legitimate authorities through pre-term elections in Armenia,” he said.