Ովքե՞ր են մահմեդականացած հայերը Թուրքիայում. կարծիքներ և մեկնաբանություններ
Իրենց ազգային պատկանելությունը տասնյակ տարիներ գաղտնի պահած հայերի պատմությունները վերջին տարիներին սկսել են ի հայտ գալ, քանի որ Թուրքիան շարունակում է հարթել դեպի ժողովրդավարացում տանող ճանապարհը: Hurriyet Daily News-ում տպագրված իր հոդվածում այսպիսի համոզմունք է հայտնել ծագումով հայ լրագրող Վերջիհան Զիֆլիօղլուն:
Նա նշում է, որ շատերն իրենց ներկայացնում են որպես սունի մահմեդականներ, քրդեր կամ ալևիներ, թեև իրականում իրենց էթնիկ հայեր են համարում:
«Ռասան, ազգային պատկանելությունը և կրոնը տարբեր հարցեր են: Ես մեծացել եմ, որպես սունի մահմեդական, բայց ես չեմ ժխտում ոչ իմ անցյալը, ոչ էլ իմ մշակույթը: Կրոնը էական չէ, բայց ես ցանկանում եմ իմանալ իմ լեզուն»,- Զիֆլիօղլուի հետ զրույցում պատմել է Դիարբեքիրում բնակվող հասարակական գործիչ, ծագումով հայ Գաֆուր Թուրքայը (լուսանկարում):
Թուրքայը 15 տարեկանում է պարզել, որ իր իսկական ազգանունն Օհանյան է: Նրա հայրը հավատացյալ մահմեդական է եղել և ինքը մեծացել է մահմեդական մշակույթի կանոնների ներքո:
Թուրքայը նշում է, որ Դիարբեքիրի մահմեդական հայերը ճանաչում են միմյանց:
«Իսլամի ընկալումը չաձազանց կարևոր դեր ունի Դիարբեքիրում: Մարդիկ դեռ որոշ չափով կարող են հանդուրժել ձեզ, եթե դուք ասում եք, որ հայ եք: Սակայն պատկերը փոխվում է, երբ գործը հասնում է իսլամին», - նշում է Թուրքայը:
Նրա խոսքով` քրիստոնյա հայերը վերևից են նայում մահմեդական հայերին:
«Նրանք այնպես են իրենց պահում, կարծես, մենք այլընտրանք ունեինք: Հայկական պատկանելությունը պետք է վերաբերի ազգային ծագմանը, ոչ թե կրոնին: Կրոնը կարելի է ընտրել, իսկ ազգություն ոչ»,- ասել է նա:
Թուրքական Պատմական Հասարակություն հետազոտական խմբի նախկին նախագահ Յուսուֆ Հալաջօղլուն նշել է, որ Դիարբեքիրում տիրող նման իրավիճակը նկատելի է երկրի այլ հատվածներում ևս:
«Թաքնված հայեր կան ոչ միայն Դիարբեքիրում, այլ ողջ Թուրքիայում, ներկայումս նրանք բացահայտում են իրենց ազգային պատկանելությունը»,- Hurriyet Daily News-ի հետ հեռախոսազրույցում asել է Հալաջօղլուն: Հալաջօղլուն լքել է իր պաշտոնը, մասնավորապես, իր կողմից արված այն դիտարկումների համար, համաձայն որոնց, Թուրքիայում ապրող քրդերը իրականում թուրքմեններ են, և որ քուրդ ալևիները հայկական ծագում ունեն:
«Իմ դիտարկումները թյուր կերպով են ներկայացվել հանրությանը»,- ասել է Քալաջօղլուն: «Ես այս տեղեկություններով կիսվեցի հանգուցյալ Հրանտ Դինքի հետ նույնպես: Ես փորձեցի պարզել, թե 1915-ին ենթադրաբար մահացած հայերի սերունդներն այժմ ինչպիսի ազգային պատկանելությամբ են հանդես գալիս»,- ասել է նա, հավելելով, որ տիրապետում է իրենց ազգային պատկանելությունը թաքցնող հայերի մասին տեղեկությունների:
«Այս տեղեկությունները հավաքվել են Միացյալ Նահանգների արխիվներից: Ես գրառումներ ունեմ, որտեղ նշվում է, թե որ գյուղերում և բնակավայրերում են նրանք ապրում, և այն կլանների անունները, որոնց անդամ են համարվում նրանք»,-նշել է Հալաջօղլուն:
Համշենահայության խնդիրներով զբաղվող գիտնական, քաղաքական գործիչ Իսմեթ Շահինը հայտարարել է, որ չնայած Հալաջօղլուի մեկնաբանություններում ճշմարտության տարրեր կան, այդուհանդերձ դրանք ուղղված են եղել հայերին վիրավորելուն:
Ըստ Շահինի, մահմեդականացած հայերը, որոնք ապրում են Թուրքիայի արևելյան հատվածում գտնվող Արտվինի և Ռիզեի շրջաններում իրենց ներկայացնում են որպես համշենահայեր և խոսում են հայերենի բարբառով: Համշենահայերը դեռ պահպանում են իրենց քրիստոնեական ավանդույթները, թեև իրենց մահմեդական են համարում:
Նա հավելել է նաև, որ իր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Թուրքիայում ապրող թաքնված հայերի մեծ մասն իրենց որպես քուրդ ալևի են ներկայացնում:

Muslim Armenians in Turkey Expose their Identities
The stories of Armenians who had concealed their identities for decades have begun surfacing over recent years as Turkey continues treading its path toward democratization. Many of them live under their Sunni – Muslim or Kurdish – Alevi identities, although they still define themselves ethnically as Armenians.
“Race, identity and religion are distinct affairs. I’ve been raised as a Sunni-Muslim, and live as one, but I deny neither my past nor my culture. Religion is not important, but I want to know my language,” Gaffur Türkay (pictured), a prominent Diyarbakır Armenian who identifies as a Sunni Muslim, told the Hürriyet Daily News last week.
Türkay was 15 when he learned that his real surname is Ohanyan. His father was a pilgrim, and Türkay grew up with Sunni–Muslim culture. Muslim Armenians in the southeastern province of Diyarbakır recognize each other, he said.
“The perception of Islam is very important,” he said. “ can tolerate you up to a certain point when you say you are Armenian. Things change, however, when you touch upon Islam.”
Türkay added that Christian Armenians look down upon Muslim Armenians.
“ as if we had a choice in the matter. The Armenian identity must bond around race, not religion. Religion can be chosen, but not race,” he said.
Yusuf Halaçoğlu, the former president of the Turkish Historical Society, or TTK, said the situation in Diyarbakır could be seen in other parts of the country. “There are hidden Armenians not just in Diyarbakır but all across Turkey, and now they are also revealing their identities,” he told the Daily News over the phone. Halaçoğlu was removed from his post at the TTK following public response to his remarks claiming that Kurds living in Turkey were actually Turcomans and that Kurdish – Alevis were of Armenian descent.
“My remarks were falsely conveyed to the public,” Halaçoğlu said. “I shared this information with the deceased Hrant Dink as well. I tried to highlight under which identities those Armenians who supposedly died in 1915 still continue to exist,” he said, adding that he possessed records of Armenians who concealed their identities.
“This is information emanating from records in the United States archives. I have records the villages and locations they reside in, and the names of the clans they live under,” said Halaçoğlu.
İsmet Şahin, a Hemşin researcher and politician, said that, despite a grain of truth in Halaçoğlu’s comments, his remarks were intended to insult Armenians.
Islamicized Armenians who live in the provinces of Artvin and Rize in Turkey’s eastern Black Sea region define themselves as Hemşins and speak a dialect of the Armenian language. Hamshenite Armenians still maintain their Christian traditions, even though they define themselves as Muslims, according to Şahin.
His research indicated that a large portion of hidden Armenians in Turkey live under the Kurdish – Alevi identity, Şahin added.
“The numbers of Armenians who changed their identities state archives,” he said over the phone. Turkey’s state archives contain many documents about this subject — Şahin further noted and added that Halaçoğlu had access to this information as well.
“There were elements of truism in remarks, academically speaking,” Kazım Gündoğan, a researcher and documentarian, told the Daily News in a phone interview, but “ treated this subject matter as political material.” Gündoğan’s family lives under the Kurdish – Alevi identity in the southeastern province of Tunceli, formerly known as Dersim.
“Despite the fact that define themselves as Kurdish – Alevis, they have connections with the churches in Istanbul. They pray out in nature,” added Gündüz who said he conducted his research by appealing to witnesses.