Միխայիլ Սահակ, Գիվի Թարգի, Գիգի Ծերե. Վրաստանում որոշել են կրճատել
Քանի որ Վրաստանի քաղաքացիների կենսաչափական անձնագրերի երկար անուններն ու ազգանունները անհնար է գրանցել փաստաթղթում, համաձայն արդարադատության նախարարի որոշման, դրանք կարճացվելու են բառավերջի տառերի կրճատման շնորհիվ: Կրճատված անվան և ազգանվան վերջում պետք է կետ դրվի, որը կմատնանշի անվան փոփոխությունը:
Որոշման մեջ նաև նշվում է, որ անվան կրճատման ժամանակ որոշակի սահմաններում իհարկե հաշվի է առնվելու նաև անունն այս կամ այն կերպ կրճատելու վերաբերյալ անձնագրի տիրոջ ցանկությունը:
Saqinform.ge կայքը փորձել է հասկանալ, թե ինչպիսի տեսք ունեն Վրաստանի նախագահի և նրա թիմի անդամների անձնական տվյալները նոր անձնագրերում: «Միխայիլ Սահակ», «Միխայիլ Մաչավ» (Միխայիլ Մաչավարիանի), «Ակակի Մինա»   (Ակակի Մինաշվիլի), «Գիվի Թարգի» (Գիվի Թարգամաձե), «Գիգի Ծերե» (Գիգի Ծերեթելի), «Խաթունա Կալմախ» (Խաթունա Կալմախելիձե):
Կառավարության նոր նախաձեռնությանը դեմ է հանդես եկել, մասնավորապես, Լեյբորիստական կուսակցությունը:
«Վրացատյաց, հրեշ Սահակաշվիլին շարունակում է ազգային արժեքների, պատմական արմատների և ավանդույթների դեմ անխոնջ պայքարը: Այն բանից հետո, երբ փաստաթղթերում վերացավ «ազգություն» և «հայրենիք» բաժինները, այժմ էլ որոշել է խեղաթյուրել մեր պատմական անուններն ու ազգանունները»,-հայտարարել է կուսակցության գաղափարական գծով քարտուղար Կախաբեր Ձագանիան Ռուսթավելիի պողոտայում տեղի ունեցած հատուկ ճեպազրույցի ընթացքում:
Նրա խոսքով, եթե հետևենք այս սկզբունքին, Միխայիլ Սահակաշվիլին պետք է մտնի Վրաստանի պատմության մեջ որպես «Կիրակոս Առաջին»: «Մենք Իլյայի և Ակակիի հայրենակիցներն ենք, և թույլ չենք տա ստորացնել մեր ազգային արժանապատվությունը»,- ընդգծել է Ձագանիան` չպարզաբանելով, թե ինչ կապ ունի նախագահի անունը հայակական Կիրակոս անվան հետ:

Миху Сааку обвиняют в унижении нац. дост и ист. корн. груз.
В биометрических паспортах граждан Грузии длинные имена и фамилии, которые невозможно записать в документе, согласно распоряжению министра юстиции, будут сокращаться за счет удаления букв в конце слова. В конце сокращенного имени и фамилии должна стоять точка, которая будет указывать на изменение.
В приказе также отмечается, что во время сокращения может быть учтено, в разумных пределах, желание владельца документа по поводу того, какой компонент имени и фамилии сократить и насколько.
Сайт ru.saqinform.ge попытался понять, как выглядят в новых паспортах личные данные президента Грузии и членов его команды: «Михаил Саака», «Михаил Мачав» (Михаил Мачавариани), «Акаки Мина» (Акакий Минашвили), «Гиви Тарги» (Гиви Таргамадзе), «Гиги Цере» (Гиги Церетели), «Хатуна Калмах» (Хатуна Калмахелидзе).
Как передает РЕГНУМ.ру, Против новой инициативы правительства выступает, в частности, Лейбористская партия. «Грузиноненавистник, тиран Саакашвили продолжает неутомимую борьбу с национальными ценностями, историческими корнями и традициями. После того, как из документов исчезли графы «национальность» и «отчество», решено отобрать и исказить наши исторические имена и фамилии», - заявил идеологический секретарь партии Кахабер Дзагания на специальном брифинге на проспекте Руставели, у памятника грузинским писателям и общественным деятелям Илье Чавчавадзе и Акакию Церетели.
По его словам, если следовать этому принципу, то Михаил Саакашвили должен войти в историю Грузии как «Киракоз Первый».  «Мы, соотечественники Ильи и Акакия, не допустим унижения нашего национального достоинства и вырождения», - подчеркнул Дзагания, не пояснив целесообразность именования президента армянским именем Киракос.