Հայաստանում այս տարի լավագույնը դեղձի բերքն է
Մոտավոր հաշվարկներով Հայաստանում այսօր գոյություն ունի ոչ ավել քան 20000 տոննա ծիրանի բերք: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչ Բերբերյանը:
Նա նշել է, որ լավագույն տարիներին Հայաստանում եղել է 75 000 տոննա ծիրանի բերք:
Բերքի նվազման պատճառներից մեկը, Բերբերյանի խոսքով, Հայաստանում առկա այգիների չորացման գործընթացն է, որի հետևանքով չորացել է այգիների 10-15 տոկոսը:
«Ազգաբնակչությունը սպառում է, եթե գները մատչելի են` 10 000 տոննա, մի 5000 տոննա վերամշակվում է, 5000 տոննա արտահանվում է», - ասել է Բերբերյանը:
Փորձագետն անդրադարձել է նաև բանջարեղենի բերքի խնդրին` նշելով, որ այն միջակ մխիթար վիճակում է: Բերբերյանը խնդիրները կապել է բույսերի հիվանդությունների հետ:
«Հիմնականում այսօր գյուղատնտեսություններում հիվանդությունների դեմ պայքարը սխալ է  կազմակերպվում: Իհարկե, գյուղացին ունի պրոբլեմ և պարարտանյութի հետ կապված: Ինչպես խոստացան պարարտանյութը տրամադրել 6500 դրամով,  այնպես էլ չարեցին: Գյուղնախարարության մի գործիչ էլ հայտարարեց, որ 15 տոկոսով պարարտանյութի գինը իջնելու է: Լավ, մյուս տարի պատասխան կտան էդ բառերի համար, թե ասեցին` գնացին: Չի իջնելու պարարտանյութի գինը»,- ասել է Հրաչ  Բերբերյանը:

Home / Armenia / Peach Harvest Best Crop in Armenia This Year
According to estimates, no more than 20,000 tons of apricots were produced in Armenia this year, said Armenian Agrarian Peasants Union President Hrach Berberyan, speaking to journalists in Yerevan today.
Berberyan stated that during its best years, Armenia produced 75,000 tons of apricots.
One of the reasons for the drastic drop in the harvest, said Berberyan, has to do with the drying up of fruit orchards, as a result of which 10–15% of orchards have dried up.
“If the prices are affordable, the population consumes 10,000 tons — 5,000 tons are processed, 5,000 tons are exported,” he said.
The agrarian expert also weighed in on the vegetable harvest, saying it’s in mediocre condition. Berberyan tied this issue with plant diseases.
“Mainly, the fight against diseases in agriculture today is organized incorrectly. Of course the villager also has a problem with the fertilizer. They [presumably, government officials] promised to provide fertilizer for 6,500 drams, but didn’t do so. An agriculture ministry employee also said the price of fertilizer will go down by 15%. Fine, next year, they’ll answer for these remarks — they said and they left. The price of fertilizer won’t go down,” he said.