Լիբանանում պահանջում են կին նախարար նշանակել. ՀԲԸՄ նախագահը միացել է բողոքին
Երեքշաբթի Լիբանանում 5 րոպեով կաթվածահար է եղել երթևեկությունն ու դադարեցվել որոշ պետական հաստատությունների աշխատանք այն պատճառով, որ կանանց իրավունքների համար պայքարող ակտիվիստները բողոքում էին նոր կազմավորված կառավարությունում կին նախարարների բացակայության դեմ, հաղորդում է The Daily Star-ը:
Լիբանանի կանանց շարժման անդամ մի քանի տասնյակ խմբեր ակցիայի էին դուրս էկել հետևյալ գրությամբ պաստառներով`«Առանց կանանց կառավարությունը հետընթաց է ապրում»:
«Պարզապես անպատվություն է նոր կառավարություն ստեղծել առանց կանանց: Դա վատ նշան է»,- Daily Star-ի հետ զրույցում հայտարարել է խցանման մեջ մնացած վարորդ Զեյնան, ով ողջունել է ցուցարարների նախաձեռնությունը:
Քանի որ Ներքին գործերի նախարարությունը արտոնել էր ցույցը, նախարարությունների, մի քանի առաջատար բանկերի և հիվանդանոցների, ինչպես նաև որոշ համալսարանների աշխատակցիները 5 րոպեով դադարեցրել էին աշխատանքը` իրենց աջակցությունը հայտնելով ցուցարարներին:
«Մենք գնում ենք այս քայլին, որպեսզի բարձրացնենք մեր ձայնը և ասենք, որ այն, ինչ իրականացվում է կանանց նկատմամբ արդար չէ»,- նշել է Լիբանանի կանանց խորհրդի նախագահ Աման Շաարանին:
Հայաստանի Ընդհանուր Բարեգործական Միության լիբանանյան մասնաճյուղի նախագահ, ցույցի մասնակից Աիդա Մարգարյանն ասել է, որ վերջին երեք կառավարություններում երկուական կին նախարար է եղել:
«Իսկ վարչապետ Նաջիբ Միկատին հունիսի 13-ին հայտարարեց կառավարության կազմը, որտեղ բացակայում էին կանայք: Մենք շատ երկար ենք աշխատել այս ուղղությամբ և այնքան ուրախ էինք կին պատգամավորներ տեսնել, եթե անգամ նրանց տոկոսը չափազանց փոքր էր»,- ասել է Մարգարյանը:
Կանանց իրավունքների ակտիվիստներն այժմ պատրաստվում են մեծ համազգային արշավ սկսել` ստիպելու համար իշխանությունների կին նախարար նշանակել և դադարեցնել ցանկացած տիպի ենթակառուցվածքային խտրականությունները կանանց նկատմամբ:
«Նոր սերունդը այլ մտածողություն ունի, նրանք նպատակասլաց են և ես վստահ եմ, որ նրանք կվերադառնան և հետ կնվաճեն իրենց իրավունքները»,- ասել է Մարգարյանը:

Армянский союз, вузы, МВД, банки и больницы присоединились к ливанским протестам
Во вторник в Ливане на 5 минут парализовалось движение и была приостановлена работа некоторых госучреждений из-за протестов борцов за присутствие женщин в новом правительстве.
Десятки членов движения женщин Ливана вышли на улицы  с плакатами «Правительство без женщин регрессирует». «Просто позор формировать правительство без женщин. Это плохой знак», - в беседе с Daily Star заявила водитель Зейна, застрявшая в пробке, но все равно приветствовавшая инициативу демонстрантов.
Сотрудники некоторых министерств, в том числе МВД, ведущих банков и больниц, а также некоторых университетов приостановили работу на 5 минут в поддержку демонстрантов.
«Мы идем на этот шаг, чтобы заявить, что происходящее в отношении женщин несправедливо», - сказала председатель совета женщин Ливана Аман Шаарани.
Председатель ливанского филиала Общего благотворительного союза Армении, участница акции Аида Маргарян заявила, что в трех последних правительствах было по две женщины-министра. «А 13 июня премьер Наджиб Микати объявил состав правительства, в котором не было женщин. Мы очень долго работали в этом направлении и были рады видеть женщин во власти, даже если их было крайне мало», - сказала Маргарян.
Защитники прав женщин собираются начать кампанию, чтобы заставить власти назначить министрами женщин и прекратить всяческую дискриминацию. «У нового поколения иное мышление, они целеустремленны и я уверена, что они вернутся и восстановят свои права», - сказала Маргарян.