Ակտիվիստներին սպառնացող ոստիկաններին պետք է պատժել, համոզված է ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է ներքաղաքական ճգնաժամի և լարվածության մասին, մասնավորապես, անդրադառնալով նախորդ շաբաթվա դեպքերին, երբ ոստիկանները փորձել են խոչընդոտել ՀԱԿ ակտիվիստների` հունիսի 30-ի հանրահավաքի մասին իրազեկման գործունեության ընթացքը:
«Այն օրը, երբ Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ-ում խոսում էր հանդուրժողականության, բարեփոխումների, նոր մթնոլորտի, ոստիկանության բարեփոխումենրի մասին, ոստիկանության ներկայացուցիչները խոչընդոտում էին ՀԱԿ-ի ակտիվիստների կողմից իրականացվող հանրահավաքի իրազեկման գործընթացը»,- ասել է Կարապետյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին ոստիկանները ՀԱԿ-ի ակտիվիստներից պահանջել են չփակցնել իրազեկման թերթոնները սյուներին, իսկ այնուհետև, ակտիվիստների պնդմամբ, պոկել են արդեն փակցված պաստառները, իսկ հունիսի 25-ին ՀԱԿ-ի 4 ակտիվիստներ բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին, որտեղ նրանցից պահանջել են չվանկարկել «Սերժիկ, հեռացիր», ինչպես նաև սպառնացել երիտասարդներին: Վերջիններս ձայնագրել են զրույցը և տեղադրել YouTube տեսանյութերի կայքում:
Վերջին դեպքի առնչությամբ Կարապետյանը նշել է, որ Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանի և Կենտրոնի ոստիականության պետ Սարգիս Մարտիրոսյանի ու երիտասարդների երկխոսության ընթացքում ոստիկաններն ակնհայտ ապօրինի պահանջ են ներկայացրել երիտասարդներին:
«Կարծում եմ, որ իշխանություններն ապացուցելու համար, որ իրենք իսկապես ուզում են բարեփոխումներ անել, պետք է պատշաճ կերպով արձագանքեն և պատժեն այդ ոստիկաններին», - ասել է Վլադիմիր Կարապետյանը:

Representative of the Armenian National Congress (HAK) foreign affairs committee Vladimir Karapetyan, meeting with journalists in Yerevan today, spoke of the political crisis and tension in the country, particularly touching upon reported attempts by police officials to hinder the activities of HAK activists who were informing the public of Thursday’s rally.
“That day, when [Armenian President] Serzh Sargsyan at PACE [Parliamentary Assembly of the Council of Europe] was speaking of tolerance, reforms, a new atmosphere, and police reforms, police officials were hindering HAK activists in the process of informing [the public] of the rally,” he said.
Recall, on Jun. 22 police reportedly asked HAK activists to not post rally flyers on telephone poles in the Armenian capital, while afterwards, according to the activists, police officials tore down the flyers that had been posted. Then on Jun. 25, four youth HAK activists — Sargis Gevorgyan, Vahagn Gevorgyan, Sargis Khachatryan and David Kiramijyan — were picked up by police and taken into custody while they were distributing flyers. They were subsequently released, but not after being warned not to chant insults in the president’s name (specifically referring to the chant, “Serzhik, go away!”).
With regard to the last incident, Karapetyan stated that Yerevan Deputy Police Chief Robert Melkonyan and Kentron (“Center”) Police Chief Sargis Martirosyan made a “obviously unlawful” demand of the young activists while they were in police custody.
“I think, for the authorities to prove that they really do want to reform, they have to respond properly and punish those police officers,” he said.