Ակտիվիստներին սպառնացող ոստիկաններին պետք է պատժել, համոզված է ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարցերի հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է ներքաղաքական ճգնաժամի և լարվածության մասին, մասնավորապես, անդրադառնալով նախորդ շաբաթվա դեպքերին, երբ ոստիկանները փորձել են խոչընդոտել ՀԱԿ ակտիվիստների` հունիսի 30-ի հանրահավաքի մասին իրազեկման գործունեության ընթացքը:
«Այն օրը, երբ Սերժ Սարգսյանը ԵԽԽՎ-ում խոսում էր հանդուրժողականության, բարեփոխումների, նոր մթնոլորտի, ոստիկանության բարեփոխումենրի մասին, ոստիկանության ներկայացուցիչները խոչընդոտում էին ՀԱԿ-ի ակտիվիստների կողմից իրականացվող հանրահավաքի իրազեկման գործընթացը»,- ասել է Կարապետյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 22-ին ոստիկանները ՀԱԿ-ի ակտիվիստներից պահանջել են չփակցնել իրազեկման թերթոնները սյուներին, իսկ այնուհետև, ակտիվիստների պնդմամբ, պոկել են արդեն փակցված պաստառները, իսկ հունիսի 25-ին ՀԱԿ-ի 4 ակտիվիստներ բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին, որտեղ նրանցից պահանջել են չվանկարկել «Սերժիկ, հեռացիր», ինչպես նաև սպառնացել երիտասարդներին: Վերջիններս ձայնագրել են զրույցը և տեղադրել YouTube տեսանյութերի կայքում:
Վերջին դեպքի առնչությամբ Կարապետյանը նշել է, որ Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանի և Կենտրոնի ոստիականության պետ Սարգիս Մարտիրոսյանի ու երիտասարդների երկխոսության ընթացքում ոստիկաններն ակնհայտ ապօրինի պահանջ են ներկայացրել երիտասարդներին:
«Կարծում եմ, որ իշխանություններն ապացուցելու համար, որ իրենք իսկապես ուզում են բարեփոխումներ անել, պետք է պատշաճ կերպով արձագանքեն և պատժեն այդ ոստիկաններին», - ասել է Վլադիմիր Կարապետյանը:

Оппозиция требует наказать полицейских. Тогда они поверят Сержу Саргсяну
В день, когда Серж Саргсян говорил в ПАСЕ о терпимости, новой атмосфере, реформах, в том числе в полиции, полицейские препятствовали процессу оповещения о митинге, осуществляемому активистами Армянского национального конгресса на улицах Еревана. Об этом на пресс-конференции в среду, 29 июня, заявил представитель комиссии по внешним вопросам АНК Владимир Карапетян.
22 июня полицейские потребовали у активистов Конгресса не приклеивать листовки на столбы, после чего, по словам активистов, сорвали уже наклеенные. 25 июня четверых активистов доставили в отделение, где потребовали не скандировать «Сержик, уходи!». Позднее в Youtube появилась аудиозапись предположительно разговора в отделении, на которой в адрес активистов звучат угрозы.
В связи с последним инцидентом Карапетян заявил, что в ходе беседы замначальника полиции Еревана Роберта Мелконяна и начальника полиции общины Кентрон Саргиса Мартиросяна с молодыми оппозиционерами полицейские предъявили незаконное требование прекратить раздачу листовок и скандирование «оскорбляющих президента речевок».
«Для того, чтобы доказать, что власти, действительно, хотят провести реформы, они должны отреагировать должным образом и наказать этих полицейских», - сказал Карапетян.