Գնա՞լ, թե՞ չգնալ ընդդիմության հանրահավաքի. Արվեստագետից մինչև ՀՀԿ-ական
«Ինչո՞ւ եք (կամ չեք) գնալու այսօրվա Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքին» Epress.am-ի հարցին պատասխանում են հասարակական ակտիվիստները, արվեստագետներն ու քաղաքական գործիչները:
Գրող Լուսինե Վայաչյան. «Ես բնույթով հավատարիմ մարդ եմ, ոչ կոնսերվատիվ, ու որքան էլ ռազմավարական որոշ քայլերի հետ համամիտ չլինեմ, որքան էլ հեռու լինեմ կույր հավատից ու ըստ այդմ՝ չեմ կարող լինել նվիրյալ, որքան էլ բանականությունս երբեմն ընդվզի, որքան էլ ինքս ինձ թուլամորթ թվամ, որքան էլ ՀԱԿ-ի ներքին ստրուկտուրային բյուրոկրատիան ու դեմագոգիան ակնհայտ լինեն, որքան էլ հատուկության՝ որպես ընդդիմություն լինելու բարդույթը ինձ ներվայանացնի, այնուամենայնիվ, ես գնում եմ միտինգի, գնում եմ ինչ-որ նոր բան լսելու, համ էլ որովհետև ընկերներս են գնում, համ էլ գործ ա՝ բռնել ենք, հոմ կսիատ չենք թողնելու»:
ԲՀԿ անդամ Սերոբ Գևորգյան. «Ես երբեք չեմ ասում, պետք չէ հանրահավաք գնալ, քանի որ գնում են նրանք, ում դա անհրաժեշտ է: Եվ եթե մարդ ցանկանում է և պետք է գնա, որեմն դա նրա կամքն է, և դա հենց ժողովրդավարության սկզբունքն է»:
Արվեստագետ Կարեն Անդրեասյան. «Գնալու եմ հանրահավաքի, բայց չգիտեմ` ինչի»:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության վարչության անդամ Արթուր Ավթանդիլյան. «Չեմ գնալու, որովհետև իմաստ չեմ տեսնում: Չեմ լսելու այն, ինչ ուզում եմ, խոսելու են այնպես, ինչպես չեմ ուզում»:
ՀՀԿ անդամ, Բրյուսովի անվան ԵՊԼՀ մագիստրատուրայի ուսանող Էթերի Այվազյան. «Ես որ չեմ գնացել ու չեմ էլ գնալու։ Հասկանալի է, թե մարդիկ ինչու են հավաքվում։ Ցավոք, ոչ ոք որևէ կոնկրետ նպատակի համար չի գնում։ Այսինքն նպատակը մեկն է, որ նախագահը հեռանա։ Ոնց որ մարդիկ հիպնոսացված լինեն։ Մի խոսքով, ըստ իս, ոչ մի լուրջ բան»:

Я пойду на митинг, но не знаю, почему. Художники и политики о мероприятии оппозиции
На вопрос Epress.am «Почему Вы идете (не идете) на сегодняшний митинг Армянского национального конгресса?» ответили художники, общественные активисты и политические деятели.
Писатель Лусине Ваячян: «Я человек верный, неконсервативный и, будучи несогласной с некоторыми тактическими шагами оппозиции, как бы далека я ни была от слепой веры, какой бы слабохарактерной я себе ни казалась, как бы очевидны ни были внутриструктурная бюрократия и демагогия АНК, как бы меня ни нервировал комплекс уникальности оппозиции, я, тем не менее, иду на митинг. Иду что-то услышать, а еще иду потому, что там будут мои друзья. И потому еще, что раз уж взялись за дело, не оставлять же его незавершенным».
Член партии «Проветающая Армения», входящей в правящую коалицию, Сероб Геворкян: «Я никогда не говорю, что не нужно идти на митинги, так как идут те, кому это необходимо. И если человек хочет идти, на то его воля. Это и является принципом демократии».
Художник Карен Андреасян: «Я пойду на митинг, но не знаю, почему».
Член правления партии «Свободные демократы» Артур Автандилян: «Не пойду, потому что не вижу смысла. Не услышу то, чего хочу. Будут говорить то и так, как я того не хочу».
Член правящей Республиканской партии, студентка магистратуры Ереванского лингвистического университета имени В. Брюсова Этери Айвазян: «Я не ходила и не пойду. Понятно, почему люди собираются там. К сожалению, никто не идет ради какой-то конкретной цели. То есть цель одна - чтобы президент ушел. Люди как будто под гипнозом. Одним словом, по-моему, ничего серьезного».