Ճապոնիան չի ցանկանում Վրաստանին Ջորջիա անվանել
Ճապոնիան մերժել է վրացական իշխանություններին, որոնք խնդրել են Վրաստանի պաշտոնական անվանումը փոփոխել ճապոներենում: Այս մասին հայտնում է ИТАР-ТАСС-ը`հղում կատարելով Ճապոնիայի ԱԳ նախարարության Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի հարցերով բաժնի իրենց աղբյուրին:
Պաշտոնական Թբիլիսին փորձում էր հասնել նրան, որպեսզի Վրաստանի անվանումը ճապոներենում դառնար անգլալեզու Georgia-ի անալոգային տարբերակը: Ամենայն հավանականությամբ խնդիրը վերաբերում է գրավոր տարբերակին, քանի որ բանավոր տարբերակում Վրաստանը հնչում է այնպես. ինչպես անգլալեզու «Ջորջիան»:
Նման խնդրանքով Վրաստանը պաշտոնապես դիմել է նաև այլ երկրների: Լիտվայում, մասնավորապես, նրանք մերժում են ստացել: Հարավային Կորեայում, ընդհակառակը, խնդրանքը բավարարվել է:
Հարկ է նշել, որ «Վրաստան»-ի անալոգային տարբերակի համար առաջարկվում է հենց «Ջորջիան» , և ոչ թե երկրի անվանման վրացական «Սաքարտվելո» տարբերակը:

Япония отказалась менять наименование Грузии
Япония отказала грузинским властям, просившим изменить официальное наименование Грузии в японском языке. Об этом сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на отдел Центральной Азии и Кавказа японского МИД.
Официальный Тбилиси добивался того, чтобы наименование Грузии в японском языке стало аналогом англоязычного Georgia. Вероятно, речь шла об уточнении написания, поскольку по звучанию наименование Грузии на японском и так напоминает англоязычный эквивалент.
С подобными просьбами грузинские власти официально обращались и в другие страны. В Литве, в частности, они получили отказ (комиссия по государственному языку, изучив вопрос, пришла к выводу, что менять традиционное наименование Грузии в литовском языке нет необходимости). В Южной Корее, напротив, просьбу удовлетворили.
Следует отметить, что в качестве альтернативы русскоязычной "Грузии" и ее аналогам власти республики предлагают именно "Джорджию", а не название страны на грузинском языке ("Сакартвело").