«Սերժը չի խոսում, որովհետև առաջին թալանչին ինքն ա». օդաչուները բողոքում են Կառավարության դիմաց
«Մենք հաշմանդամ օդաչուների խումբ ենք, մենք բոլորս տարբեր տեսակի հիվանդություններ ենք ձեռք բերել: Այն մարդկանց, ովքեր աշխատանքի ընթացքում հաշմանդամ են դարձել, օդանավակայանը պարտավոր է փոխհատուցում տա, իսկ եթե այն սնանկացել է, ի վիճակի չի փող տա, պետությունը պարտավոր է տեր կանգնել ու վճարել մեզ», - այսօր կառավարության շենքի առջև հաշմանդամ օդաչուները բողոքում էին արդեն 5-րդ տարին իրենց չվճարվող աշխատանքային փոխհատուցման դեմ:
«Ինքնաթիռի վրա աշխատելիս աստիճաններից ընկել եմ ցած, գլխի վնասվածք եմ ստացել, երկրորդ կարգի հաշմանդամ եմ: Արդեն 5-րդ տարին է` մենք փոխհատուցում չենք ստանում. սովետական կարգերի ժամանակով մենք ստացել ենք փոխհատուցում, Հայաստանի անկախությունից հետո էլ մենք ստացել ենք փոխհատուցում, բայց հետո միանգամից արգելեցին մեզ վճարել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ավիատեխնիկ Հայկազ Նայիրյանը:
Նրա խոսքով` ամբողջ աշխարհում ընդունված է փոխհատուցում վճարել աշխատանքի ժամանակ հաշմանդամ դարձածներին, սակայն թե ՀՀ դատական ատյաններ, թե Եվրոդատարան իրենց ներկայացրած դիմումներին ոչ ոք մինչ օրս չի արձագանքել:
«Հայաստանի ղեկավարությունն ինչի՞ ա արգելում, մեզ հասկանալի չի,- բողոքել է Նայիրյանը:
«Ոնց-որ համր լինեն, ոչ մի պատասխան չեն տալիս: Վարչապետն էլ անցյալ շաբաթ ասում ա` ես առաջին անգամ եմ լսում, որ օդաչուները պիտի փոխհատուցում ստանան, ու չեն ստանում: Իրենք միայն թալանով են զբաղված, ժողովրդին անտեր են թողել: Մեր տղաներն իրենց կյանքն են տվել, մենք բոլորս մասնակցել ենք էլ Ղարաբաղի կռվին, Աֆղանստանի կռվին վիրավորվածներ ենք տեղափոխել, 1988-ի երկրաշարժին օգնություն ենք հասցրել, հիմա մենք պետքը չենք հա՞ ոչ մեկին,- մեկը մյուսին ընդհատելով` բողոքում էին օդաչուները, - Որ մեզ փոխհատուցում տան, իրանց գռփելու քիչ բան կմնա: Սերժը չի կարողանում խոսել, որովհետև առաջին թալանչին ինքն ա, երկրորդն էլ նախարարներն են ու օլիգարխները: Դե արի ու հաշտվի էս կառավարության հետ: 137 հոգուց մնացել ենք 90 հաշմանդամ, որից 47-ն արդեն էն աշխարհում են, դեռ մի քանիսն էլ հիվանդանոցում են ու չեն կարողանում գալ բողոքի: Էսքանս ենք մնացել, ոտքի վրա, որ գալիս ենք, էս ա, ախպեր ջան»:

Мы работали в Карабахе, в афгане, после землетрясения 88-ого... Протест в Ереване
В четверг, 7 июля, группа бывших авиаторов, которые были сотрудниками аэропорта «Звартноц» и заработали там инвалидность, организовали акцию протеста перед зданием правительства Армении.
Собравшиеся требуют, чтобы аэропорт – а если он обанкротился – государство -  выплатил им компенсацию, которую они перестали получать 5 лет назад.
«Я упал с лестницы, работая на самолете, получил травму головы. Я инвалид второй степени. Пятый год мы не получаем компенсации. Мы получали ее в советское время и после независимости Армении, но потом они резко запретили платить нам», - сообщил Epress.am техник Айказ Наирян.
По его словам подавали в суды, в том числе и Европейский по правам человека, но до сих пор делу не дали ход.
«Они как будто немые, не дают никакого ответа. А премьер на прошлой неделе сказал, что впервые слышет о том, что пилоты должны получать компенсацию и не получают. Они заняты только грабежом, бросили народ на произвол судьбы. Все мы участвовали в карабахской войне, во время афганской кампании перевозили раненых, доставляли помощь после землетрясения 88-ого, а теперь что? Мы никому не нужны?, - перебивая друг друга, говорили собравшиеся, - Если станут платить нам компенсации, им мало что останется воровать. Серж говорить не может, потому что он - первый грабитель, вторые – министры и олигархи. Из 137 человек осталось 90 инвалидов, 47 из которых уже на том свете, некоторые - в больнице и не могут прийти на протест. На ногах стоим только мы, вот и приходим».