«Սերժը չի խոսում, որովհետև առաջին թալանչին ինքն ա». օդաչուները բողոքում են Կառավարության դիմաց
«Մենք հաշմանդամ օդաչուների խումբ ենք, մենք բոլորս տարբեր տեսակի հիվանդություններ ենք ձեռք բերել: Այն մարդկանց, ովքեր աշխատանքի ընթացքում հաշմանդամ են դարձել, օդանավակայանը պարտավոր է փոխհատուցում տա, իսկ եթե այն սնանկացել է, ի վիճակի չի փող տա, պետությունը պարտավոր է տեր կանգնել ու վճարել մեզ», - այսօր կառավարության շենքի առջև հաշմանդամ օդաչուները բողոքում էին արդեն 5-րդ տարին իրենց չվճարվող աշխատանքային փոխհատուցման դեմ:
«Ինքնաթիռի վրա աշխատելիս աստիճաններից ընկել եմ ցած, գլխի վնասվածք եմ ստացել, երկրորդ կարգի հաշմանդամ եմ: Արդեն 5-րդ տարին է` մենք փոխհատուցում չենք ստանում. սովետական կարգերի ժամանակով մենք ստացել ենք փոխհատուցում, Հայաստանի անկախությունից հետո էլ մենք ստացել ենք փոխհատուցում, բայց հետո միանգամից արգելեցին մեզ վճարել», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ավիատեխնիկ Հայկազ Նայիրյանը:
Նրա խոսքով` ամբողջ աշխարհում ընդունված է փոխհատուցում վճարել աշխատանքի ժամանակ հաշմանդամ դարձածներին, սակայն թե ՀՀ դատական ատյաններ, թե Եվրոդատարան իրենց ներկայացրած դիմումներին ոչ ոք մինչ օրս չի արձագանքել:
«Հայաստանի ղեկավարությունն ինչի՞ ա արգելում, մեզ հասկանալի չի,- բողոքել է Նայիրյանը:
«Ոնց-որ համր լինեն, ոչ մի պատասխան չեն տալիս: Վարչապետն էլ անցյալ շաբաթ ասում ա` ես առաջին անգամ եմ լսում, որ օդաչուները պիտի փոխհատուցում ստանան, ու չեն ստանում: Իրենք միայն թալանով են զբաղված, ժողովրդին անտեր են թողել: Մեր տղաներն իրենց կյանքն են տվել, մենք բոլորս մասնակցել ենք էլ Ղարաբաղի կռվին, Աֆղանստանի կռվին վիրավորվածներ ենք տեղափոխել, 1988-ի երկրաշարժին օգնություն ենք հասցրել, հիմա մենք պետքը չենք հա՞ ոչ մեկին,- մեկը մյուսին ընդհատելով` բողոքում էին օդաչուները, - Որ մեզ փոխհատուցում տան, իրանց գռփելու քիչ բան կմնա: Սերժը չի կարողանում խոսել, որովհետև առաջին թալանչին ինքն ա, երկրորդն էլ նախարարներն են ու օլիգարխները: Դե արի ու հաշտվի էս կառավարության հետ: 137 հոգուց մնացել ենք 90 հաշմանդամ, որից 47-ն արդեն էն աշխարհում են, դեռ մի քանիսն էլ հիվանդանոցում են ու չեն կարողանում գալ բողոքի: Էսքանս ենք մնացել, ոտքի վրա, որ գալիս ենք, էս ա, ախպեր ջան»:

"We're a group of pilots with disabilities; we've all acquired different types of illnesses. The airport is obliged to provide compensation to those who became disabled while at work, but if it has declared bankruptcy, it's not in a position to give money, the state is obliged to take a stand and pay us," today said a group of pilots with disabilities outside the Armenian government building protesting the compensation they say is due to them that has been unpaid for 5 years now.
"While working on the plane, I fell down the stairs. I got a head injury: I'm a person with a second-level disability. It's already the 5th year that we haven't been receiving compensation. During the Soviet period, we received compensation; after Armenia's independence, we received compensation, but then they suddenly prohibited paying us," aviation technician Haykaz Nayiryan told Epress.am.
According to him, the practice of paying compensation to those who acquired a disability from work is accepted all over the world, but both the Armenian courts and the European Court have not responded to their appeals.
"Why is Armenia's leadership prohibiting , we don't understand," said Nayiryan.
"It's as if they're mute, they don't give a single response. The prime minister last week said this is the first time I'm hearing that pilots have to get compensation and they're not getting it. They are engaged only in plundering — they've abandoned the people. Our boys gave their lives; all of us participated in the Karabakh War, we moved the injured in the fight in Afghanistan, we provided assistance during the 1988 earthquake, now no one needs us, yeah?" complained the pilots, one after another. "If they give us compensation, there will be less for them to grab. Serzh is unable to speak because he's the first plunderer, and the second are the ministers and the oligarchs. Well come and reconcile with this government, ha! Out of 137, we are 90 people with disabilities left, 47 of which are already in the other world, a few are in hospital and they can't come to protest. There's this many of us left, on our feet, that come... this is it, brother dear."