«Հայաստանյան» կապիկներն ու թութակները կբնակվեն Սանկտ Պետերբուրգի կենդանաբանական այգում
Սանկտ Պետերբուրգի Լենինգրադյան կենդանաբանական այգին մշտական բնակության կվերցնի Հայաստանից ապօրինաբար Պետերբուրգ տեղափոխված էկզոտիկ կենդանիների և թռչունների մի խումբ: Կենդանիները Սանկտ Պետերբուրգ են բերվել մաքսանենգների կողմից:
Ինչպես հայտնում են օպերատիվ մաքսայինի ծառայության մամուլի գրասենյակից, Շմիդտի 4 կարմրապոչ կապիկներին ու 10 Ժակո թութակներին մաքսայինները օդանավակայանում առգրավել էին Հայաստանի քաղաքացուց դեռ 2009 թվականին: Նա թռչում էր «Երևան-Սանկտ Պետերբուրգ-Երևան» չվերթով և մաքսային ծառայության աշխատակիցներին հայտարարել էր, որ իր մոտ հատուկ գրանցման ենթակա ոչ մի իր չունի:
Սակայն ավելի ուշ պարզվել էր, որ տղամարդն իր հետ կենդանիների խումբ է տանում: Կապիկներն ու թութակները դեղորայքի ազդեցության տակ քնի վիճակում են գտնվել երկհարկ մետաղական վանդակում, որը փաթաթված է եղել պոլիէթիլենային պայուսակի մեջ:
Տղամարդու մոտ բացակայում էին դեպի Ռուսաստան կենդանիների և թռչունների առաքում թույլատրող փաստաթղթերը:

Contraband 'Armenian' Monkeys, Parrots to Live in St. Petersburg Zoo
A group of exotic animals and birds smuggled to Russia from Armenia will take up permanent residence at the Leningrad Zoo.
According to the customs press office, 4 Schmidt's red-tailed monkeys (not pictured) and 10 Jaco parrots were seized at the airport from an Armenian national in April 2009. The Armenian citizen was flying Yerevan to St. Petersburg on a return ticket and had told customs officials he had no goods to declare.
Later, it became known that he was carrying several animals, who were found drugged in a two-story metal cage that was wrapped in a polyethylene bag.
The man did not have on his person any documents permitting the import of animals and birds into Russia.