«Հայաստանյան» կապիկներն ու թութակները կբնակվեն Սանկտ Պետերբուրգի կենդանաբանական այգում
Սանկտ Պետերբուրգի Լենինգրադյան կենդանաբանական այգին մշտական բնակության կվերցնի Հայաստանից ապօրինաբար Պետերբուրգ տեղափոխված էկզոտիկ կենդանիների և թռչունների մի խումբ: Կենդանիները Սանկտ Պետերբուրգ են բերվել մաքսանենգների կողմից:
Ինչպես հայտնում են օպերատիվ մաքսայինի ծառայության մամուլի գրասենյակից, Շմիդտի 4 կարմրապոչ կապիկներին ու 10 Ժակո թութակներին մաքսայինները օդանավակայանում առգրավել էին Հայաստանի քաղաքացուց դեռ 2009 թվականին: Նա թռչում էր «Երևան-Սանկտ Պետերբուրգ-Երևան» չվերթով և մաքսային ծառայության աշխատակիցներին հայտարարել էր, որ իր մոտ հատուկ գրանցման ենթակա ոչ մի իր չունի:
Սակայն ավելի ուշ պարզվել էր, որ տղամարդն իր հետ կենդանիների խումբ է տանում: Կապիկներն ու թութակները դեղորայքի ազդեցության տակ քնի վիճակում են գտնվել երկհարկ մետաղական վանդակում, որը փաթաթված է եղել պոլիէթիլենային պայուսակի մեջ:
Տղամարդու մոտ բացակայում էին դեպի Ռուսաստան կենդանիների և թռչունների առաքում թույլատրող փաստաթղթերը:

Контрабандные «армянские» мартышки и попугаи поселятся в Ленинградском зоопарке
Ленинградский зоопарк примет на постоянное место жительство партию экзотических животных и птиц. Они были привезены в Санкт-Петербург контрабандистами.
Как сообщает пресс-служба оперативной таможни, четырех мартышек Шмидта и 10 попугаев Жако краснохвостых таможенники  изъяли еще в апреле 2009 года в аэропорту у гражданина Армении. Он следовал рейсом «Ереван-Санкт-Петербург» и заявил сотрудникам таможни об отсутствии у него товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию. Однако у курьера отсутствовали документы, разрешающие ввоз животных и птиц в Россию.
Мартышки и попугаи под воздействием медицинских препаратов находились в сонном состоянии в двухъярусной металлической клетке, упакованной в полиэтиленовую сумку.