Եհովայի վկայի օգտին վճիռը կստիպի՞ մտածել Հայաստանում պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծման մասին
«Եհովայի վկաներ» կրոնական կազմակերպության անդամ Վահան Բայաթյանի գործով Եվրոպական դատարանի` Հայաստանին 20 հազար եվրո փոխհատուցումը պարտավորեցնելու մասին որոշումը կարող է շատ հետաքրքրիր զարգացումների բերել, առնվազն տարատեսակ քննարկումների մակարդակով:
Epress.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Հելսինկյան Ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը` նշելով, որ նման նախադեպը բարենպաստ ազդեցություն կունենա մի քանի գործոնների վրա:
«Առաջինն այն է, որ որոշակի ազդեցություն կունենա Հայաստանի դատական համակարգի վրա, և վերջապես նրանք կհասկանան, որ մարդուն չի կարելի դատապարտել ազատազրկման խղճի ազատության համար»,- նշել է Սաքունցը:
Որպես երկրորդ գործոն մեր զրուցակիցը նշել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կսկսի «վերակենդանանալ» այլընտրանքային զինծառայության մասին «մեռյալ» օրենքը՝ այն կլինի իրականում գործող այլընտարնքային զինծառայության մասին օրենք և ոչ թե թղթի վրա գրված մի բան:
«Ինչպես նաև այս հանգամանքը կարող է նախադեպ հանդիսանալ, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը սկսի մտածել ոչ պարտադիր՝ պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծման մասին: Ղարաբաղի պատերազմի փորձը գոնե ցույց է տվել, որ այնտեղ հաղթանակի գրավականը թվաքանակը չէր: Անհրաժեշտ է հասկանալ, որ ազգային անվտանգության հարցում կարևորը թվաքանակը չէ, այլ պրոֆեսիոնալ զինտեխնիկան, զինվորականների պրոֆեսիոնալ պատրաստվածությունը»,- նշել է Սաքունցը:
Նա, սակայն, մտավախություն է հայտնել, որ ունենալով Եվրոպական դատարանի որոշումը «Ա1+»-ի գործով, հնարավոր է, որ այս դեպքում էլ ՀՀ-ի կողմից պարտավորության կատարումը թերի լինի:
«Իհարկե, կա այս մտավախությունը, բայց մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ Հայաստանի համար Եվրոպական դատարանի որոշումները պարտադիր կատարման ենթակա լինեն»,- ասել է իրավապաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) Մեծ պալատը ձայների մեծամասնությամբ (16 կողմ, 1 դեմ) վճիռ է կայացրել, համաձայն որի Հայաստանը խախտել է Եհովայի վկա Վահան Բայաթյանի խղճի ազատության իրավունքը, ով դատապարտվել և ազատազրկվել էր զինծառայությունից հրաժարվելու համար: Հայաստանի Հանրապետությանը պարտավորեցրել են Բայաթյանին վճարել 10 հազար եվրո որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում և 10 հազար եվրո որպես ծախսերի փոխհատուցում:

Поражение Армении свидетелю Иеговы заставит задуматься о профессиональной армии
Решение Европейского суда по парвам чаловека обязать Армению выплатить 20 тысяч евро члену религиозной организации «Свидетели Иеговы» Ваану Баятяну, отказавшемуся от службы в армии и приговоренному в связи с этим к аресту, может привести к интересным последствиям, по крайней мере, на уровне различных обсуждений. Подобное мнение в беседе с Epress.am высказал руководитель офиса Хельсинкской Ассоциации в Ванадзоре Артур Сакунц.
«Во-первых, это в определенной мере повлияет на судебную систему Армении, в которой, наконец, поймут, что нельзя приговаривать человека к аресту за свободу совести», - пояснил правозащитник. В качестве второго фактора наш собеседник отметил то обстоятельство, что прецедент приведет к реабилитации недействующего закона об альтернативной службе, который не останется на бумаге, но начнет функционировать.
«Кроме того, это может стать прецедентом для того, чтобы Республика Армения начала думать о создании профессиональной армии и отказе от обязательной службы. Опыт карабахской войны показал, что залогом успеха было не количество. Необходимо понимать, что в вопросе национальной безопасности важна не численность, а профессиональная военная техника, профессиональная подготовка солдат», - отметил Сакунц.
При этом он выразил опасение в связи с тем, что, как и в случае вердикта Евросуда по делу закрытой в 2002 году телекомпании «А1+», выполнение обязательств Арменией по делу свидетеля Иеговы может быть неполным. «Конечно, подобные опасения есть, но мы должны сделать все, чтобы Армения непременно выполняла решения Европейского суда».
7 июля Большая палата Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) вынесла вердикт, согласно которому, Армения нарушила свободу совести свидетеля Иеговы Ваана Баятяна, осужденного и арестованного за отказ от службы в армии. Армению обязали выплатить Баятяну 10 тысяч евро в качестве возмещения нематериальногог ущерба и столько же - на судебные затраты.