Հայաստանը ճանաչեց Հարավային Սուդանի անկախությունը
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հարավային Սուդանի Հանրապետությունը՝ որպես անկախ պետություն: Այս մասին հայտարարությամբ երեկ հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հարավային Սուդանում անկախ պետականության հռչակումը ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրականացում է եւ հակամարտությունների քաղաքակիրթ հանգուցալուծման եւս մեկ օրինակ», - նշել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականի հուլիսի 9-ին Հարավային Սուդանը պաշտոնապես հռչակեց իր անկախությունը, համաձայն այս տարվա հունվարին կայացած հանրաքվեի արդյունքների, որի ընթացքում բնակչության 99 տոկոսը քվեարկել էր այս տարածաշրջանի անկախության համար:

Armenia Recognizes the Independence of the Republic of South Sudan
The Republic of Armenia recognizes the Republic of South Sudan as an independent state, reads a statement issued Saturday by the Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian.
"The declaration of independent statehood in South Sudan is a realization of the inviolable right of people to equality and self-determination and another example of a civilized resolution of conflicts," said Nalbandian.
Recall, on Jul. 9, 2011, South Sudan officially declared its independence in agreement with the outcome of a referendum held this January in which 99% voted in favor of independence.