Ադրբեջանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին կփրկի Հայաստանին. փորձագետ
Բաքուն ու Երևանը Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ դիրքորոշումների մոտեցման իրական տարբերակներ ունեն: Այս մասին «Նովոստի Ազերբայջան» գործակալության հետ զրույցում հայտարարել է Ռազմավարական զարգացման մոդելավորման կենտրոնի փոխնախագահ Գրիգորի Տրոֆիմչուկը:
Ըստ նրա` դիրքորոշումների մոտեցման տարբերակներից մեկը Ադրբեջանի անդամակցությունն է ՀԱՊԿ-ին: «Հայաստանը պարբերաբար հայտարարություններ է անում անվտանգության խնդրի վերաբերյալ, որը կարող է խաթարվել այն բանից հետո, երբ օկուպացված տարածքների մի մասը վերադարձվի Ադրբեջանին: Հայաստանի կասկածները մեկընդմիշտ կարող է վերացնել Ադրբեջանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին, բայց միայն այն դեպքում, երբ առնվազն երկու օկուպացված տարածքներ փաստացիորեն անցնեն Ադրբեջանի իրավասության տակ:
ՀԱՊԿ-ն էլ Հայաստանի համար կլինի հենց այն գլխավոր, երկաթե երաշխիքը, որն իր անվտանգությունը կապահովի այս ուղղությամբ, քանի որ ինքը` Հայաստանը, բլոկի անդամ է հանդիսանում: Այդ նույն կառույցը երաշխավորում է նաև այն, որ խնդրահարույց աշխարհագրական տարածքում էթնիկ զտումներ չեն լինի: Այս առաջին քայլից հետո կսկսվի վերականգնողական ժամանակավոր շրջանը, իրավիճակի սառեցումը, սխալների վրա աշխատանքը: Այնուհետև մանր քայլերով կսկսեն առաջ շարժվել»,- պարզաբանել է Տրոֆիմչուկը:
Քաղաքագետը թերահավատորեն է մոտենում խնդիրը հանրաքվեների միջոցով լուծելու գաղափարին, որը, ըստ նրա, ճանապարհ է հարթում պատերազմի համար. «Ցանկացած տարբերակով իրականացվող Ժողովրդական հանրաքվեն, լինի դա Ղարաբաղում, Հայաստանում կամ Բաքվում, ուղիղ դեպի պատերազմ է տանում: Բավական է հիշել, թե ինչպես էր Եվրոպան շարժվում դեպի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ հանրաքվեների միջոցով, օրինակ, Ավստրիայում կամ Չեխոսլովակիայում: Պակաս ողբերգական չէին ավարտվում նաև ԽՍՀՄ-ի փլուզման նախաշեմին անցկացվող հանրաքվեները: Հանրաքվեները արագ մահ է նրանց համար, ովքեր նախաձեռնում են դրանք, և նրանց համար, ովքեր մասնակցում են դրանց: Այս իսկ պատճառով այս հանրաքվեների մասին պետք է առհասարակ մոռանալ»,- հայտարարել է Տրոֆիմչուկը:

There are real options for converging Baku's and Yerevan's positions on the issue of Nagorno-Karabakh, said Center for Modelling of Strategic Development Vice-President Gregory Trofimchuk in an interview with Novosti-Azerbaijan.
One of these options, according to him, is Azerbaijan's membership into the Collective Security Treaty Organisation (CSTO). "Armenia regularly makes statements on the issue of security, which may be disrupted after the return of a part of the occupied territories to Azerbaijan. Azerbaijan's accession to the CSTO can remove Armenia's doubts, but only after at least two occupied areas actually come under Azerbaijan's jurisdiction.
"And for Armenia the CSTO will be the main, concrete guarantee that its security will be ensured since Armenia itself is a member of the bloc. The same body also guarantees that there will be no ethnic cleansing in a problematic geographic area. After this first step, the rehabilitation period will begin, the freezing of the situation, the correcting of mistakes. Then, with small steps, they'll being to move forward," Trofimchuk explained.
Conducting a referendum to resolve the issue, according to the analyst, will lead straight to war. "Any version of a people's referendum, be that in Karabakh, Armenia or Baku, leads straight to war. It's enough to remember how Europe moved toward WWII — through referendums in Austria, Czechoslovakia and so on. No less tragically ended the referendums held on the eve of the collapse of the Soviet Union. Referendums are a quick death for those who initiate them and for those who participate in them. Therefore, referendums should be forgotten altogether," he said.