Ադրբեջանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին կփրկի Հայաստանին. փորձագետ
Բաքուն ու Երևանը Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ դիրքորոշումների մոտեցման իրական տարբերակներ ունեն: Այս մասին «Նովոստի Ազերբայջան» գործակալության հետ զրույցում հայտարարել է Ռազմավարական զարգացման մոդելավորման կենտրոնի փոխնախագահ Գրիգորի Տրոֆիմչուկը:
Ըստ նրա` դիրքորոշումների մոտեցման տարբերակներից մեկը Ադրբեջանի անդամակցությունն է ՀԱՊԿ-ին: «Հայաստանը պարբերաբար հայտարարություններ է անում անվտանգության խնդրի վերաբերյալ, որը կարող է խաթարվել այն բանից հետո, երբ օկուպացված տարածքների մի մասը վերադարձվի Ադրբեջանին: Հայաստանի կասկածները մեկընդմիշտ կարող է վերացնել Ադրբեջանի անդամակցումը ՀԱՊԿ-ին, բայց միայն այն դեպքում, երբ առնվազն երկու օկուպացված տարածքներ փաստացիորեն անցնեն Ադրբեջանի իրավասության տակ:
ՀԱՊԿ-ն էլ Հայաստանի համար կլինի հենց այն գլխավոր, երկաթե երաշխիքը, որն իր անվտանգությունը կապահովի այս ուղղությամբ, քանի որ ինքը` Հայաստանը, բլոկի անդամ է հանդիսանում: Այդ նույն կառույցը երաշխավորում է նաև այն, որ խնդրահարույց աշխարհագրական տարածքում էթնիկ զտումներ չեն լինի: Այս առաջին քայլից հետո կսկսվի վերականգնողական ժամանակավոր շրջանը, իրավիճակի սառեցումը, սխալների վրա աշխատանքը: Այնուհետև մանր քայլերով կսկսեն առաջ շարժվել»,- պարզաբանել է Տրոֆիմչուկը:
Քաղաքագետը թերահավատորեն է մոտենում խնդիրը հանրաքվեների միջոցով լուծելու գաղափարին, որը, ըստ նրա, ճանապարհ է հարթում պատերազմի համար. «Ցանկացած տարբերակով իրականացվող Ժողովրդական հանրաքվեն, լինի դա Ղարաբաղում, Հայաստանում կամ Բաքվում, ուղիղ դեպի պատերազմ է տանում: Բավական է հիշել, թե ինչպես էր Եվրոպան շարժվում դեպի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ հանրաքվեների միջոցով, օրինակ, Ավստրիայում կամ Չեխոսլովակիայում: Պակաս ողբերգական չէին ավարտվում նաև ԽՍՀՄ-ի փլուզման նախաշեմին անցկացվող հանրաքվեները: Հանրաքվեները արագ մահ է նրանց համար, ովքեր նախաձեռնում են դրանք, և նրանց համար, ովքեր մասնակցում են դրանց: Այս իսկ պատճառով այս հանրաքվեների մասին պետք է առհասարակ մոռանալ»,- հայտարարել է Տրոֆիմչուկը:

Армению спасет вступление Азербайджана в ОДКБ, а референдум ведет к войне
У Баку и Еревана есть реальные варианты по сближению позиций вокруг вопроса Карабаха. Об этом в интервью агентству «Новости-Азербайджан» заявил вице-президент Центра моделирования стратегического развития Григорий Трофимчук.
Один из них вариантов сближения по Трофимчуку заключается в следующем:
- Армения регулярно заявляет о проблеме безопасности, которая может быть нарушена после того, как часть оккупированных районов вернется к Азербайджану. Снять, раз и навсегда, сомнения Еревана может вступление Азербайджана в ОДКБ - но только после того, как хотя бы первые два оккупированных района фактически перейдут под юрисдикцию Азербайджана.
ОДКБ и будет являться для Армении главной, железобетонной гарантией того, что ее безопасность на данном направлении будет обеспечена, так как сама Армения является участником блока. Эта же структура будет являться залогом того, что в проблемной географической зоне не будет никаких этнических чисток. После этого первого шага -реабилитационный временной период, замер ситуации, работа над ошибками. Потом -мелкими шагами дальше.
Что касается темы «народных референдумов» в любом виде – на территории самого Карабаха, в Армении или Баку, все они ведут прямо к войне. Достаточно вспомнить, как двигалась Европа ко Второй мировой войне - через референдумы: в Австрии, в Чехословакии и т.д. Не менее трагично заканчивались и референдумы накануне развала СССР. Референдумы -быстрая смерть для тех, кто их инициировал, и тех, кто в них участвовал. Поэтому о референдумах надо забыть вообще.