Չունենալով ծով` Հայաստանը տարածաշրջանում ձկնարտադրության առաջատարն է
Հայաստանը տարածաշրջանում ձկնարտադրության և ձկան արտահանման ամենազարգացած շուկան ունի: «Business Georgia»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնել է Վրաստանի ձկնարտադրության շուկայի ամենախոշոր «Aquafeed-Georgia» ընկերության գործադիր տնօրեն Իրակլի Պատարաիան:
«Հայաստանում այս ոլորտն ավելի զարգացած է, քան Վրաստանում և Ադրբեջանում: Հայաստանը 10 անգամ շատ ձուկ է սպառում, քան Վրաստանը, իսկ դա նշանակում է, որ նրա արտադրական ներուժը 10 անգամ ավել է»,- ասել է Պատարաիան: Նա նշել է, որ Ադրբեջանում այս ոլորտը չի կարող զարգանալ անորակ ջրի պատճառով:
Պատարիան նշել է, որ Հայաստանում ձկնարտադրության շուկայում 200 ընկերություններ են գործում, և արտադրության տարեկան շրջանառությունը 5 հազար տոննա է կազմում: Հայաստանի համար ռուսաստանյան շուկան ամենամեծն է: 2010 թվականին հում և սառեցված ձկան արտահանման ծավալները դեպի Ռուսաստան աճել են երկու անգամ:
Նա նաև միջազգային վիճակագրական տվյալներ է ներկայացրել, որոնց համաձայն` համաշխարհային օվկիանոսներում և ծովերում ձկների ծավալը 25%-ով նվազել է: Այս երևույթը պայմանավորված է անկանոն, չվերահսկվող ձկնարտադրությամբ:

Having No Sea Doesn't Stop Armenia From Being Largest Fish Producer in Region
Armenia has the most developed market for producing and exporting fish in the region, said Irakli Pataraia, executive director of the largest fish market in Georgia, Aquafeed Georgia, reports Business Georgia.
"This sector is more developed in Armenia than in Georgia or Azerbaijan. Armenia consumes 10 times more fish than Georgia, which means that its potential for production is 10 times greater," he said. Pataraia noted that this sector will not be able to develop in Azerbaijan because of the poor quality of the water.
The Aquafeed Georgia Executive Director noted that there are 200 companies working in the fish production market in Armenia and the annual turnover in production is 5,000 tons. For Armenia, the Russian market is the largest — the volume of export of raw and frozen fish to Russia doubled in 2010.
Pataraia also mentioned international statistics according to which the amount of fish in the world's oceans and seas has declined by 25%. This is due to unregulated, uncontrolled fish production, he said.