ՀԱԿ-ը պահանջում է դադարեցնել Հրանտ Բագրատյանի նկատմամբ իրականացվող ֆինանսական ահաբեկչությունը
Օգտվելով իր իսկ կողմից ստրկացված դատական համակարգին ապօրինի որոշումներ թելադրելու հնարավորությունից` վարչախումբը շարունակում է ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ մանրախնդիր քաղաքական հալածանքները։ Այս մասին ասված է այսօր տարածած Հայ Ազգային Կոնգրեսի հայտարարության մեջ, որում անդրադարձ է կատարվում ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանին տուգանելուը մասին դատական որոշումներին:
«Քաղաքական հալածանքների վառ օրինակներից է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի նկատմամբ դատական ապօրինությունները, որ ձգվում է արդեն 3 տարի։ 2008թ. փետրվարին Հ. Բագրատյանը հրապարակավ քննադատել էր «Հայխնայբանկի» սեփականաշնորհումը և «Ագրոբանկի» օտարումը՝ ի ցույց դնելով այդ գործարքների հիմքում ընկած խարդախությունները և դրանում մեղադրելով այն ժամանակվա ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանին։ Դատարանն անկարող եղավ շրջանցել Հ. Բագրատյանի՝ այդ գործարքներում տեղ գտած զարհուրելի օրինախախտումների մասին բերած փաստերը։ Սակայն, օրինախախտներին պատժելու փոխարեն, կառչելով նախկին վարչապետի խոսքում «լուծարում» բառի փոխարեն օգտագործված «օտարում» բառից, ոչ միայն նրանից բռնագանձեց 1,2 միլիոն դրամ տուգանք, այլեւ Տ. Սարգսյանի ճնշմամբ, ապօրինի որոշում կայացրեց՝ Հ. Բագրատյանին պարտադրելով համապատասխան տեքստով ներողություն խնդրել Տ. Սարգսյանից։ Դատարանի որոշման ապօրինի մասը նախկին վարչապետը հրաժարվեց կատարել, ինչի արդյունքում արդեն չորրորդ անգամ դատարանը նրան 400.000-ական դրամ տուգանք է սահմանում։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը պաշտպանում է Հ. Բագրատյանի քաղաքացիական դիրքորոշումը և պահանջում անմիջապես դադարեցնել նրա նկատմամբ իրականացվող ֆինանսական ահաբեկչությունը։ Ինչպե՞ս կարող է որեւէ մեկից ներողության ակնկալիք ունենալ բարոյականության բոլոր սահմանները խախտած և հանցավորության դաշտ մտած մի մարդ՝
- որը երկրին 50 միլիոն դոլարի վնաս է հասցրել հանրապետության ոսկու պաշարի սպեկուլյացիայի շնորհիվ,
- որի պաշտոնավարման տարիներին Հայաստանից 200,000 մարդ է արտագաղթել, իսկ ինքը բացառիկ ցինիզմով հրապարակավ հրճվում է արտագաղթով՝ դա համարելով Հայաստանում հեղափոխության կանխման միջոց,
- որի օրոք գրեթե վերացել է մանր ու միջին բիզնեսը,
- որի օրոք ոչնչացել է հայկական գյուղը,
- որի օրոք Հայաստանը «Աշխարհի վատագույն տնտեսություններ» աղյուսակում հայտնվել է երկրորդ տեղում` Մադագասկարից հետո,
- որի օրոք դրամի փոխարժեքն արհեստականորեն պահպանելու նպատակով մսխվել է Հայաստանի միջազգային պահուստների կեսից ավելին և որի հետևանքով կործանման եզրին է հասել տեղական արտադրությունը։
Մի կողմ դրած Տ. Սարգսյանի գործունեության ընթացքում դեռ բացահայտվելիք տասնյակ խայտառակություններն ու հանցանքները, արդեն իսկ թվարկված բացահայտներն ու հանրահայտները բավարար են նրան ոչ միայն պաշտոնանկ անելու, այլև քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար», - ասված է Կոնգրեսս հայտարարության մեջ։

Taking the opportunity to dictate illegal decisions of a judicial system they have enslaved, the administration continues to politically persecute opposition members, reads a statement released by the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) Wednesday, which drew attention to several court decisions to fine HAK member and former prime minister of Armenia Hrant Bagratyan (pictured).
The statement notes that the former PM, who publicly criticized the privatization of Armsavingsbank and the dissolution of Agrobank in Feb. 2008, has been persecuted for three years. Bagratyan pointed to fraud and accused then head of the Central Bank (current PM) Tigran Sargsyan.
"The court was unable to to bypass the heinous violations found by H. Bagratyan in those transactions; however, instead of punishing the guilty, clinging to the fact that the former prime minister used the word 'alienation' instead of 'liquidation' in his remarks, not only exacted from him 1.2 million drams in fines, but also, pressured by T. Sargsyan, made an illegal decision, mandating H. Bagratyan to apologize to T. Sargsyan in writing. The former prime minister refused to adhere to the illegal part of the court's ruling, as a result of which the court is setting a fine of 400,000 drams for the fourth time," reads the statement.
The Armenian National Congress, in its statement, says it supports Bagratyan's civic decision and asks that the "financial terrorism" against him come to an end immediately.
"Putting aside the dozens of shameful acts and crimes committed through T. Sargsyan's activities yet to be uncovered, the listed obvious and well-known are enough not only to remove him from office, but also to criminally prosecute him," concludes the statement.