Քաղաքապետարանը բացատրել է` ինչու են փոխվել մերձքաղաքային երթուղայինների կանգառները
Երևանի քաղաքապետարանը բացատրել է քաղաք մուտք գործող մերձքաղաքային երթուղիների կայանատեղիները փոփոխելու պատճառները: Ըստ քաղաքապետարանի` նման քայլը կոչված է տրանսպորտային միջոցներից բեռնաթափելու մայրաքաղաքի կենտրոնը:
Քաղաքապետարանն առաջարկում է, որ Արագածոտնի մարզի կողմից  Երևան եկող ուղևորատար տրանսպորտային միջոցները, որոնք շարժվում էին Կիևյան, Բաղրամյան, Պարոնյան, Պռոշյան փողոցներով, այսուհետ կայանեն ոչ թե Պարոնյան փողոցում, այլ Լենինգրադյան փողոցից Ծիծեռնակաբերդի և Աթենքի խճուղով  մուտք կգործեն Կենտրոնական ավտոկայան։
Արարատի մարզից եկած ուղևորատար տրանսպորտային միջոցների  համար (այդ թվում նաև նրանց, որոնք նախկին Այրարատ կինոթատրոնի մոտ էին կայանում) որպես վերջնականգառ առաջարկվում է Երկաթուղային կայարանի  հարակից հրապարակում հատկացված շուրջ 5.000  քառ. մետր  երթակարգավարական տարածքը։
Նախկին Այրարատ կինոթատրոնի մոտ կայանող Գյումրի, Արթիկ, Ստեփանավան, Վանաձոր, Սպիտակ քաղաքաներից եկող  տրանսպորտային միջոցների համար որպես վերջնականգառ առաջրկվում է Կենտրոնական ավտոկայանը։
Առաջարկվում է, որ Արմավիրի մարզի կողմից մայրաքաղաք եկող և նախկինում Սարյան փողոցում կայանող  ուղևորատար տրանսպորտային միջոցները սպասարկման ծառայություններն իրականացնեն կենտրոնական ավտոկայանից։
Մայրաքաղաքին հարակից հյուսիսային շրջաններից Երևան եկող ուղևորատար տրանսպորտային միջոցների համար որպես վերջնականգառ առաջարկվել է հյուսիսային ավտոկայանը։

The reason bus stops for public transportation minibuses coming to Yerevan from other cities in Armenia have been moved is so that traffic is not congested in the downtown core, according to a statement by Yerevan City Hall.
The municipality is suggesting that minibuses (commonly referred to as marshrutkas) coming to Yerevan from Aragatsotn marz (province), which travelled along Kievyan, Baghramyan, Paronyan and Proshyan streets, from now on stop not at Paronyan street, but stop at the central bus station coming along Leningradyan street and through the Tsitsernakaberd and Athens highway.
For the minibuses coming from Ararat marz (including those that stopped at the former Ayrarat cinema), the final stop being proposed is a dispatch area allocated in the square next to the railway station (pictured).
The minibuses coming from Gyumri, Artik, Stepanavan, Vanadzor and Spitak that stopped at the former Ayrarat cinema will now be stopping at the central bus station.
Also being proposed is that minibuses coming from Armavir marz and those that previously stopped at Saryan street now service passengers from the central bus station.
Those minibuses coming to the capital from the northern areas will now be expected to make their final stop at the northern bus station.