Ուխտավորներից շարունակում են գումար գանձել. նախաձեռնությունն ահազանգում է
Նախօրեին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է «Խոսրովի անտառ» արգելոցի պատմաճարտարապետական հուշարձանների վերականգնման և օգտագործման ծրագիրը, որով նախատեսվում է մոնիթորինգի ենթարկել ավելի քան 300 հուշարձաններ` դրանք վերականգնելու և բարեկարգելու նպատակով։
Բարձր գնահատելով կառավարության քայլը` «Ճանաչիր քո երկիրը» երիտասարդական նախաձեռնությունը, որը բազմիցս անդրադարձել է «Խոսրովի անտառի» տարածքում պատմամշակութային հուշարձանների պահպանման խնդրին, հայտնում է, որ չփարատված է մնում նախաձեռնության կողմից 2 ամիս առաջ բարձրացված խնդիրը` արգելոցի տարածքում գտնվող սրբատեղիներ այցելող ուխտավորներից 3000-ական դրամ գանձելու վերաբերյալ:
«Խոսրովի անտառի տնօրենը հունիսի սկզբին փորձեց արդարացնել ուխտավորներից գումարի գանձումը «Հայաստանում էկոտուրիզմի զարգացման անհրաժեշտությամբ»: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը` «Ճանաչիր քո երկիրը» երիտասարդական նախաձեռնությունն առաջարկում է ամսական առնվազն մեկ անգամ Խոսրովի անտառում գտնվող սրբատեղիների ուխտավորների համար կազմակերպել այսպես կոչված «բաց դռների օր»», - ասված է նախաձեռնության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Խնդրի լուծման հարցում հաղորդագրության հեղինակներն ապավինում են վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի աջակցությանը:

Home / Armenia / Pilgrims to Holy Sites in Khosrov National Park Continue to be Charged: Civic Initiative Responds
Pilgrims to Holy Sites in Khosrov National Park Continue to be Charged: Civic Initiative Responds
The Armenian government approved a project to restore and preserve more than 300 historic, architectural monuments in Khosrov National Reserve.
Praising the move, a youth civic initiative called “Know Your Country” says the issue the group raised 2 months ago — charging each pilgrim visiting holy sites in the reserve 3,000 drams — has not dissipated.
“The Khosrov forest director in early June tried to justify charging pilgrims by ‘the need to develop ecotourism in Armenia.’ Taking this into consideration, the Know Your Country youth initiative proposes to organize at least once a month in the summer a ‘Doors Open’ event for pilgrims visiting holy sites,” according to a statement issued by the youth initiative group, who say they are counting on Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan’s support in settling this issue.