Կենտրոնի բնակիչները քաղաքապետի այցի ժամանակ բողոքի ակցիա են անցկացրել (տեսանյութ)
Այսօր Երևանի կենտրոնում` Պուշկինի փողոցի բակերից մեկում կառուցված նոր խաղահրապարակը տեսնելու համար բակ էր այցելել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը:
Քաղաքապետի այցի ժամանակ բակում հավաքվել են Կողբացի 42, Պուշկինի 40, Տերյան 23, 25 Լալայանց 37 շենքերի բնակիչները, որոնք պաստառներով բողոքի ակցիա են անցկացրել:
Ավելի վաղ Epress.am-ը գրել էր, որ բողոքող բնակիչների բակում գործարար, Հ2 հեռուստաընկերության սեփականատեր Սամվել Մայրապետյանին պատկանող «Լոկալ դեվելոփերս» ընկերությունը բարձրահարկ շենքի կառուցապատում է իրականացրել, և դրա հետևանքով երեխաները զրկվել են բակում խաղալու հնարավորությունից: Կենտրոնի մեկ այլ բակում նոր խաղահրապարակի կառուցումն առիթ էր դարձել բնակիչների համար քաղաքապետին ներկայացնելու իրենց խնդիրը:
Բողոքող բնակիչների պաստառի վրա գրված էր. «Մեր երեխաներն էլ են ուզում խաղահրապարակ ունենալ»:
Epress.am-ի հետ զրույցում վերոնշյալ շենքերի բնակիչների խնդիրներով զբաղվող Վարդան Գերավետյանը տեղեկացրել է, որ քաղաքապետի այցից առաջ բավական մեծ աղմուկ է բարձրացել, և իրենց ակցիան փորձել են խոչընդոտել Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Գագիկ Գյանջումյանը և նրա աշխատակազմի անդամները:
«Բայց դա նրանց չհաջողվեց, մենք պահանջեցինք, որ մեզ թույլ տան այս ակցիան անցկացնել: Հետո մենք հանդիպեցինք Կարեն Կարապետյանի հետ, որին ներկայացրեցինք մեր խնդիրը: Ինքն ասաց` գնանք, նայենք: Մենք միասին ստեղից շարժվեցինք, գնացինք, նայեց: Շատ տարօրինակ էր, տպավորությունն այն էր, որ նա այդքան էլ տեղյակ չէ, թե ինչ է կատարվում: Նա խոստացավ, որ կզբաղվի հարցով և հանձնարարական տվեց թաղապետին, որ մեզ հետ վաղը հանդիպի ժամը 10.00-ին»,- ասել է Գերավետյանը:
Նա նաև քաղաքապետին հիշեցրել է, որ տվյալ վայրում շինարարություն իրականացնելու թույլտվությունը տվել է հենց ինքը` անցյալ տարվա դեկտեմբերի 30-ին:
Գերավետյանի խոսքով` քաղաքապետին դա զարմացրել է, և նա հանձնարարական է տվել Կենտրոնի վարչական շրջանի ղեկավարին պարզել, թե ինչ է այդտեղ կատարվում:

Yerevan mayor Karen Karapetyan on Wednesday paid a visit to a new playground built in one of the yards on Pushkin St. in central Yerevan.
Residents of the buildings at 42 Koghbatsi St., 40 Pushkin St., 23 and 25 Teryan St., and 37 Lalayants St. had organized a demonstration during the mayor's visit.
Earlier, Epress.am reported that residents were protesting the construction of a high-rise building by the firm Local Developers , which has resulted in the children being deprived of a play area in the yard. The building of a new playground in another yard prompted the residents to approach the mayor with their issue.
The poster held by protesting residents read, "Our children also want to have a playground."
Speaking to Epress.am, resident of 21 Teryan St. Vardan Geravetyan said there was a big fuss prior to the mayor's visit as head of the Kentron (Center) administrative district Gagik Gyanjumyan and members of his staff attempted to hinder their protest.
"But they were unsuccessful; we demanded that they allow us to hold this protest. Then we met with Karen Karapetyan, to whom we presented our problem. He said, let's go and see. Together, we went; he looked. It was very odd; I got the impression that he wasn't that informed to what was going on. He promised to look into the matter and instructed the district head to meet with us tomorrow at 10 am," he said.
Geravetyan also reminded the mayor that it was he (the mayor) who gave the permission — last year on Dec. 30 — for construction work on the site.
According to Geravetyan, this surprised the mayor and he instructed the head of the Kentron administrative district to find out what's going on there.