Հայաստանի մշակույթի նախարարը` ռուսաց լեզվի և գրականության մասին
Հայաստանում գիտեն ռուսաց լեզուն, սակայն երկրում նոր սերունդ է մեծացել, որն օգտվում է տեղեկատվական նոր աղբյուրներից: Այս մասին «Եվրասիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով` ընտանիքներից շատերում երեխաներին ավանդաբար փոխանցում են ռուսաց լեզվի հանդեպ սերը, որպեսզի նրանց էլ հասու լինի ռուսական մշակույթի հսկայական շերտը:
«Մեզ մոտ ընթերցվածության բաշխումը նույնն է, ինչ ամեն տեղ: Կարող են չափազանց շատ ընթերցվել թե բեստսելլերներ, թե թարգմանված ուսուցողական գրականություն, կան նաև էլիտար գրականության սպառողներ... Կարող եմ մի պարադոքսալ բան ասել. Երևանում կան գրախանութներ, որտեղ ռուսաց լեզվով հրատարակված գրքերն ամենամեծ տոկոսն են կազմում:
Կան բազմաթիվ գրական պարբերականներ, որոնք ռուս գրականություն են հրատարակում: Սիրում ենք ընթերցել Ալեքսեյ Վարլամովին: Դա հիմնականում կապված է նրա հետ, որ նա եկել էր այստեղ 10 տարի առաջ, երբ դեռ այդքան հանրաճանաչ չէր: Սակայն նա հասցրեց ջերմ խոսքեր հղել հայ ժողովրդի հասցեին, ինչի արդյունքում հայերը սկսեցին ուշադիր հետևել նրա ստեղծագործական գործունեությանը:
Անդրեյ Բիտովի անունը սուրբ է Հայաստանում, նրա հղումներ են անում ամենուրեք: Կենդանի ավանդույթները պահպանելու համար`գրողները պետք է կապի մեջ լինեն մեր երկրի հետ, դա շատ կարևոր է հայերի համար: Դա, այսպես ասեմ, օգնում է ընկալել գրական անձին», - ասել է Պողոսյանը:

Armenia's Culture Minister on Russian Language and Literature in Armenia
People in Armenia know Russian, but a new generation has grown up in the country which makes use of new information sources, said RA Ministry of Culture Hasmik Poghosyan in an interview with Russian-language news portal Evrasia ("Eurasia").
According to her, many families traditionally pass on love for the Russian language to their children so that the vastness of Russian culture is available to them.
"The distribution of reading is the same in Armenia as everywhere else. Both bestsellers and translations of educational literature can be read extensively; there are also consumers of elite literature... I can say something paradoxical: there are bookstores in Yerevan where most of the books are those published in the Russian-language.
"There are several literary magazines that publish Russian literature. We love to read Alexei Varlamov. This is largely due to the fact that he was here 10 years ago, when he was not yet  a popular writer. But he managed to make warm remarks about the Armenian people, as a result of which Armenians began to closely follow his work.
"Andrei Bitov's name is sacred in Armenia — he is quoted everywhere. To keep the tradition alive, writers have to be in contact with our country — to the Armenians this is very important. That, shall we say, helps the perception of a literary person," she said.