Հայաստանի մշակույթի նախարարը` ռուսաց լեզվի և գրականության մասին
Հայաստանում գիտեն ռուսաց լեզուն, սակայն երկրում նոր սերունդ է մեծացել, որն օգտվում է տեղեկատվական նոր աղբյուրներից: Այս մասին «Եվրասիա»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով` ընտանիքներից շատերում երեխաներին ավանդաբար փոխանցում են ռուսաց լեզվի հանդեպ սերը, որպեսզի նրանց էլ հասու լինի ռուսական մշակույթի հսկայական շերտը:
«Մեզ մոտ ընթերցվածության բաշխումը նույնն է, ինչ ամեն տեղ: Կարող են չափազանց շատ ընթերցվել թե բեստսելլերներ, թե թարգմանված ուսուցողական գրականություն, կան նաև էլիտար գրականության սպառողներ... Կարող եմ մի պարադոքսալ բան ասել. Երևանում կան գրախանութներ, որտեղ ռուսաց լեզվով հրատարակված գրքերն ամենամեծ տոկոսն են կազմում:
Կան բազմաթիվ գրական պարբերականներ, որոնք ռուս գրականություն են հրատարակում: Սիրում ենք ընթերցել Ալեքսեյ Վարլամովին: Դա հիմնականում կապված է նրա հետ, որ նա եկել էր այստեղ 10 տարի առաջ, երբ դեռ այդքան հանրաճանաչ չէր: Սակայն նա հասցրեց ջերմ խոսքեր հղել հայ ժողովրդի հասցեին, ինչի արդյունքում հայերը սկսեցին ուշադիր հետևել նրա ստեղծագործական գործունեությանը:
Անդրեյ Բիտովի անունը սուրբ է Հայաստանում, նրա հղումներ են անում ամենուրեք: Կենդանի ավանդույթները պահպանելու համար`գրողները պետք է կապի մեջ լինեն մեր երկրի հետ, դա շատ կարևոր է հայերի համար: Դա, այսպես ասեմ, օգնում է ընկալել գրական անձին», - ասել է Պողոսյանը:

Министр культуры Армении о любви к русскому
Русский язык в Армении знают, но в стране выросло новое поколение, пользующееся новыми информационными ресурсами. Об этом в интервью информационно-аналитическому порталу «Евразия» заявила министр культуры Армении Асмик Погосян.
Она отметила, что во многих семьях детям продолжают традиционно передавать любовь к русскому языку, чтобы огромный пласт великой русской культуры был доступен и им.
«У нас расклад с чтением такой же, как и везде. На «ура» могут проходить и бестселлеры, и переводческая учебная литература, есть потребители и элитарной литературы... Могу сказать парадоксальную вещь: в Ереване есть книжные магазины, где продукции, изданной на русском языке, больше всего.
Есть множество литературных журналов, печатающих русскую литературу. Любим читать Алексея Варламова. Во многом это связано с тем, что он здесь был десять лет назад, еще будучи непопулярным писателем. Но он успел сказать что-то такое теплое в адрес армянского народа, в результате чего армяне стали очень пристально следить за его творчеством.
Имя Андрея Битова свято в Армении, его цитируют все и вся. Чтобы сохранить живые традиции, у писателей должен быть контакт с нашей страной - для армян это очень важно. Это, скажем так, дополнительная подоплека для восприятия литературной персоны».