Նորվեգացի մարդասպանը նշել է ահաբեկչության նպատակը
Այսօր նորվեգացի Անդերս Բերինգ Բրեյվիկը, ում մեղադրում են կրկնակի ահաբեկչության մեջ, ոստիկանությունում տեղի ունեցած հարցաքննության ժամանակ պատմել է, որ ահաբեկչության բուն նպատակը երկրի նախկին վարչապետ Գրու Հարլեմ Բրունտլանին վերացնելն է եղել, հայտնում է Reuters-ը:
Գրու Հարլեմը երեք անգամ ղեկավարել Նորվեգիայի կառավարությունը` 1981–1996 թթ., երբ նորվեգական աշխատանքային կուսակցությունը խորհրդարանում մեծամասնություն էր կազմում: Նրան հաճախ անվանում էին «ազգի մայր»: Ահաբեկչության օրը Բրունտլանը ելույթով հանդես է եկել Ուտոյա կղզում` երիտասարդական ճամբարի մասնակիցների առջև, և լքել այն նախքան Բրեյվիկի կրակոցները:
Պարբերականի տվյալներով` 32-ամյա Բրեյվիկը ցանկանում էր «սպանել Գրուին»; Հաղորդվում է, որ Բրեյվիկը այս հայտարարությունն արել է ոստիկանությունում դատական նիստի մեկնարկից առաջ, հայտնում է NEWSru.com-ը:
Նշենք, որ նորվեգական դատարանը որոշել է լսումները փակ ռեժիմով իրականացնել չնայած այն հանգամանքին, որ ավելի վաղ Բրեյվիկը պահանջել էր բաց լսումներ կազմակերպել, ինչպես նաև հայտարարել էր, որ դատական նիստին ներկայանալու է համազգեստով:

Норвежский убийца назвал истинную цель теракта
Норвежская полиция в понедельник утром частично сняла оцепление вокруг правительственного квартала, где в минувшую пятницу взрыв унес жизни семи человек, сообщила пресс-служба полиции.
До утра понедельника в центре Осло был оцеплен весь квартал, так что место взрыва можно было увидеть лишь издалека, было запрещено движение транспорта.
Вокруг самого здания, в котором прогремел взрыв, металлические ограждения не сняты, дежурят полицейские.
«Там продолжаются следственные действия, которые, по всей видимости, продлятся еще около двух недель», — сообщают представители полиции.
По их информации, улица Груббегата, расположенная недалеко от места взрыва, также пока перекрыта из-за опасности падения обломков поврежденного здания, передает РИА Новости.
Между тем, норвежец Андерс Беринг Брейвик, которого обвиняют в двойном теракте, рассказал на допросе в полиции, что его целью была бывшая премьер-министр страны Гру Харлем Брунтланн, сообщает Reuters со ссылкой на газету Aftenposten.
Гру Харлем Брунтланн трижды возглавляла правительство Норвегии в 1981–1996 годах, когда Норвежская рабочая партия обладала большинством в парламенте, ее часто называют «матерью нации». Брунтланн выступала с речью на острове и покинула его незадолго до того, как Брейвик устроил стрельбу.
По данным газеты, 32-летний террорист хотел «убить Гру». Сообщается, что Брейвик сделал это заявление на допросе в полиции в преддверии судебного заседания в понедельник, передает NEWSru.com.