4+3. ՀԱԿ-ի ազատ արձակված ակտիվիստներին մեղադրեցին. նրանք հրաժարվեցին ցուցմունք տալ
Օգոստոսի 9-ին ոստիկանության բաժին բերման երթարկված և հաջորդ օրը ձերբակալված Հայ Ազգային Կոնգրեսի երեք երիտասարդների` Արեգ Գևորգյանի, Սահակ Մուրադյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի նկատմամբ այսօր մեղադրանք է առաջադրվել 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Epress.am-ի հետ զրույցում Արեգ Գևորգյանը տեղեկացրել է, որ այսօր իրենք հրավիրվել էին ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության բաժին, որտեղ էլ նրանց տեղեկացրել են մեղադրանքի մասին:
«Մենք հրաժարվեցինք որևէ ցուցմունք տալուց հետևյալ պատճառաբանությամբ. քանի որ ՀՀ ոստիկանությունը հարուցված քրեական գործով անցնում է որպես կոնֆլիկտի կողմ, ապա նա չի կարող օբյեկտիվ քննություն իրականացնել, իսկ այս մարմինը որտեղ մենք կանչվել էինք հարցաքննության, ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունն է: Կոնֆլիկտի կողմը փորձում է քննել գործը, ինչը ակնհայտորեն չի կարող օբյեկտիվ լինել»,- ասել է Արեգ Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 10-ին ձերբակալված 7 ակտիվիստներից 4-ին` Արեգ և Վահագն Գևորգյաններին, Դավիթ Քիրամիջյանին և Սահակ Մուրադյանին ուրբաթ բաց էին թողել, իսկ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի և Սարգիս Գևորգյանի նկատմամբ դատարանը երկամսյա կալանք է կիրառել:
Առաքելյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 316 հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 1-ին և 2-րդ մասերի հատկանիշներով, Արտակ Կարապետյանին` 316 հոդվածի 1-ին մասի, իսկ Սարգիս Գևորգյանին և Վահագն Գևորգյանին` 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) առաջին մասի հատկանիշով:

Three Armenian National Congress (HAK) activists who were detained on Aug. 9 and arrested the following day — Areg Gevorgyan, Sahak Muradyan and David Kiramijyan — have been charged with hooliganism under RA Criminal Code Article 258 Section 3 Point 1.
Speaking to Epress.am, Areg Gevorgyan said on Tuesday they were called in to the main Republic of Armenia Police investigation department that deals specifically with important cases, where they were informed of the charges against them.
"We refused to give any testimonies due to the following reason: since the RA Police, with the launched criminal case, becomes a party to the conflict, then it cannot carry out an objective investigation, and this agency where we were called for an examination is the main investigation department of the police. The conflicting party is trying to examine the case, which clearly cannot be objective," he said.
Recall, 4 of the 7 activists detained on Aug. 10 — Areg and Vahagn Gevorgyan, David Kiramijyan and Sahak Muradyan — were released on Friday, while the court ruled on a two-month pre-trial detention for HAK activists Tigran Arakelyan, Artak Karapetyan and Sargis Gevorgyan.
Arakelyan (alternative spelling: Araqelyan) has been charged under RA Criminal Code Article 316 (violence against a representative of the authorities) Section 1 and 2; Artak Karapetyan, Article 316 Section 1; and Sargis and Vahagn Gevorgyan, Article 258 Section 1 (hooliganism).