Նախ` պետք է հայտարարեն, որ ցանկացած մարդ պետք է կարողանա շաքար բերել. նախկին վարչեպետի խորհուրդները
Եթե հանրապետությունում, իրոք, պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ, ապա ինչո՞ւ ենք խոշորացնում փողերը, առևտուրը, արդյունաբերությունը: Այս հռետորական հարցն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցրել է ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀԱԿ ներկայացուցիչ Հրանտ Բագրատյանը:
«Չի կարելի խոսել կոռուպցիայից և կենտրոնացնել տնտեսությունը: Նույնիսկ եթե դուք ազնիվ եք, նույնիսկ եթե դուք հրեշտակ եք: Չի կարելի խոսել կոռուպցիայից և, ասենք, համատեղել կապալառուին  ու պատվիրատուին»,- ասել է Բագրատյանը:
Բագրատյանի խոսքով` այս պահին Հայաստանում գոյություն ունի երեք տեսակի մաքսային բովանդակային ռեժիմ` մեկի դեպքում կան մարդիկ, որ չեն վճարում հարկեր, մյուսները` վճարում են 50 տոկոսը, իսկ կան մարդիկ, որոնք հարկերը վճարում են ամբողջովին:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչ պետք է անի կառավարությունը վերոնշյալ երևույթի դեմ, Հրանտ Բագրատյանն ասել է.
«Այս կառավարության պարագայում մեծ հաջողություն կլիներ, եթե ոչինչ չանեին:  Առաջինը` պետք է սկսել կարգ ու կանոն հաստատել: Սերժ Սարգսյանը և Տիգրան Սարգսյանը պետք է հայտարարեն, որ ցանկացած մարդ կարող է  շաքար բերել, ու մեզ հեռուստատեսությամբ ցույց տան, որ բերեցին շաքար, և այդ շաքար բերողը հայտնի օլիգարխըը չի: Երկրորդը՝ մենք պետք է փոխենք Կենտրոնական բանկի քաղաքականությունը, մենք չենք կարող անընդհատ ֆինանսավորել դրամի փոխարժեքը»,- նշել է  Հրանտ Բագրատյանը:

If in the country, indeed, there is a fight against corruption, then why are we magnifying money, trade, and production?  former prime minister of Armenia, current representative of the Armenian National Congress Hrant Bagratyan rhetorically asked reporters in the Armenian capital today.
"You can't speak of corruption and centralize the economy. Even if you're honest; even if you're an angel. You can't speak of corruption and, say, combine the contractor with the customer," he said.
According to Bagratyan, there are three types of tax systems operating in Armenia today in which people pay either no taxes, 50% of taxes or their taxes in full.
Asked what the government should do to combat this phenomenon, the former PM said, "In the case of this government, there would be great success if they did nothing. First, you have to begin to establish law and order. Serzh Sargsyan and Tigran Sargsyan have to declare that anyone can import sugar and show us on television that they brought sugar and that the one who brought this sugar is not a well-known oligarch. Second, we have to change the policy of the Central Bank — we cannot continually finance the dram's exchange rate."