ՀԱԿ-ի 7 ակտիվիստներից բանտում մնաց միայն մեկը (ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը մերժեց ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին միջնորդությունը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Առաքելյանի փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանը:
Նրա խոսքով` դատավորը բավարար չի համարել Առաքելյանի նկատմամբ սահմանված երկամսյա կալանքը չեղյալ համարելու հիմքերը:
Ըստ Էլբակյանի` իրենք նույն միջնորդությամբ դիմելու են Վճռաբեկ դատարան:
Այսօր ավելի վաղ բավարարվել էր Արտակ Կարապետյանի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունըՆրան ազատ են արձակել 3 միլիոն դրամ գրավի դիմաց:
Համաձայն դատարանի որոշման` ազատ է արձակվել նաև ՀԱԿ ակտիվիստ Սարգիս Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 9-ին բերման ենթարկված և հաջորդ օրը ձերբակալված 7 ակտիվիստներից 4-ին` Արեգ և Վահագն Գևորգյաններին, Դավիթ Քիրամիջյանին և Սահակ Մուրադյանին օգոստոսի 12-ի երեկոյան բաց էին թողել, իսկ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի և Սարգիս Գևորգյանի նկատմամբ դատարանը երկամսյա կալանք էր կիրառվել:
Առաքելյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 316 հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 1-ին և 2-րդ մասերի հատկանիշներով, Արտակ Կարապետյանին` 316 հոդվածի 1-ին մասի, իսկ Սարգիս Գևորգյանին և Վահագն Գևորգյանին` 258 հոդվածի (Խուլիգանություն) առաջին մասի հատկանիշով:

Out of 7 Opposition Youth Detained, Only One Still Remains in Prison (PHOTOS)
An appeals court today overruled a motion to change the precautionary measure of Armenian National Congress (HAK) activist Tigran Araqelyan. This news was conveyed to reporters by Araqelyan's attorney, Varduhi Elbakyan. According to her, the judge didn't consider adequate the grounds to annul the two-month pre-trial detention imposed on her client. According to Elbakyan, they will be taking the case to a higher court, the Court of Cassation.
As previously reported, the Court of Appeals today granted the release of two other HAK activists,  Sargis Gevorgyan and Artak Karapetyan, who was released on a bail of 3 million drams (about $8,100 USD).
Recall, 4 of the 7 young opposition Armenian National Congress activists detained on Aug. 9 and arrested on Aug. 10 — Areg and Vahagn Gevorgyan, David Kiramijyan and Sahak Muradyan — were released on Aug. 12, while the court ruled on a two-month pre-trial detention for fellow activists Tigran Araqelyan, Artak Karapetyan and Sargis Gevorgyan.
Areg Gevorgyan, Sahak Muradyan, David Kiramijyan, Sargis Gevorgyan and Vahagn Gevorgyan were all charged with hooliganism (RA Criminal Code Artice 258), while Tigran Araqelyan and Artak Karapetyan are charged with violence against a representative of the authorities (RA Criminal Code Article 316).