ԱՊՊԱ-ի ներմուծումն արհեստականորեն բարձրացրել է ՃՏՊ-ների աճը Հայաստանում
2011 թվականի 7 ամիսների ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 1135 ճանապարհատրանսպորտային պատահար, որոնց հետևանքով զոհվել է 150, մարմնական վնասվածքներ ստացել` 1697 մարդ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ Նորիկ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պատահարների քանակն աճել է 143-ով, զոհերի թիվը` 14-ով, վիրավորների թիվը` 357-ով:
«Մի կողմից` ԱՊՊԱ համակարգի ներդրումն է նպաստել բոլոր պատահարների գրանցմանը, և արհեստականորեն աճ է ստացվել, մյուս կողմից` ներմուծվող տրանսպորտային միջոցների քանակը շատ ինտենսիվ կարգով աճում է: Միայն 2011 թվականի 7 ամիսների ընթացքում Հայաստան է ներմուծվել 15428 տրանսպորտային միջոց, որը կազմում է մոտ 15 տոկոս աճ: Դրանով է պայմանավորված այդ աճը, բայց արտառոց որևէ բան չկա: Մենք 7 ամիսների ընթացքում ընդամենը 150 զոհ, իսկ նախորդ տարիների ընթացքում եղել է 300-400 զոհ: Այսինքն` զոհերի թվի աճով մտահոգիչ որևէ բան չունենք»,- ասել է Սարգսյանը:

Introduction of Mandatory Car Insurance Artificially Inflated Rise in Road Accidents in Armenia: Police
In the first 7 months of 2011, there were 1,135 traffic accidents recorded in Armenia, as a result of which 150 people died, while 1,697 people received bodily injuries, said chief of the road patrol service division of Armenia's traffic police Norik Sargsyan, while meeting with journalists in the Armenian capital on Wednesday.
The police chief noted that compared to the same period last year, traffic accidents increased by 143, the number of deaths increased by 14, and the number of those injured rose by 357.
"On one hand, the introduction of APPA encouraged the recording of all accidents which resulted in an artificial increase; on the other hand, the number of imported vehicles is growing quite rapidly. In the 7 months of 2011 alone, 15,428 vehicles were imported into Armenia, which is a 15% increase. The increase is due to this, but there's nothing unusual in this. There were only 150 deaths in 7 months, while in previous years there were 300–400 deaths. That is to say, in terms of an increase in the number of deaths, we have nothing to be concerned about," he said.