Ծեծված զինվոր, լքված ծննդաբերող աղջիկ. Հայաստանի անկախությունը` ըստ Տիգրան Խզմալյանի
Հայաստանի անկախությունն այսօր նման է  բանակում խոշտանգված, ծեծված և նվաստացված պատանու, արյան ցավի մեջ լքված 20-ամյա աղջկա, որը չի կարողանում ծննդաբերել, քանի որ բժիշկը բուրդ է չփխում. ահա սա է Հայաստանի անկախության 20-ամյակը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է կինոռեժիսոր, «Սարդարապատ» շարժման նախձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում միայն 20 տարի անց գիտակցում են, որ պետականության համար ամենասարսափելի վտանգը ոչ թե ադրբեջանական սպառնալիքներն ու թուրքական շրջափակումն են, այլ, առաջին հերթին, տեղական բռնապետները, որոնք «ոչ մի բանով լավը չեն օտար բռնապետներից»:
«Պատերազմից հետո 15-16 տարի անընդհատ փոփոխվող, բայց ոչ մի կերպ  չփոխվող, իրականում իրենց իշխանություն հռչակած փոփոխվող կառավարություններն առաջնորդվում են նույն  պարզ գաղափարով, որը Հայաստանի իշխանության  գործունեության ծրագրերի տեսլակաանի գաղափարախոսութան հիմքն է. դա ընդամենը մի գաղափար է`  ժողովրդի թալան: Ուստի Հայաստանի անկախության, այսպես կոչված, անկախացման 20-ամյակը  հանդիսանում է ոչ այլ բան, քան զավթված տարածք: Ուստի` իրեն ՀՀ իշխանություն հռչակած կլանները հանդիսանում են զավթիչներ», - ասել է Խզմալյանը:
Նրա խոսքով` զավթիչների հետ ցանկացած համագործակցություն, երկխոսություն,  գործարք, բանվեճ, քծնանք ծառայում է ընդամենը մեկ  նպատակի` այդ զավթիչների իշխանությունը մեկ օրով, մեկ ամսով, մեկ տարով հետաձգելուն և ամրապնդելուն:
Ըստ Խզմալյանի` ելքը մեկն է` «օր առաջ քաղաքացիական անհնազանդության, հասարակական դիմադրության , բարոյական անհանդուրժողականության ձևով տապալել այս զավթիչների իշխանությունը»:

Независимость Армении похожа на избитого и униженного в армии юношу
Независимость Армении похожа на избитого и униженного в армии юношу, на брошенную в родовых муках окровавленную женщину, потому что врач сушит шерсть, - вот это и есть 20-летие независимости Армении. Таким заявлением начал встречу с журналистами в пятницу режиссер, член инициативы «Сардарапат» Тигран Хзмалян.
Лишь 20 лет спустя в Армении, по словам режиссера, стали осозновать, что государственности больше всего угрожает не Азербайджан и Турция, но в первую очередь местные тираны, которые ничем не отличаются от чужеземных.
«Все правительтсва спустя 15-16 лет после войны ставят перед собой единственную цель - грабеж народа. Следовательно, празднующая 20-летие так называемая независимая Армения на самом деле - оккупированная территория», - отметил Хзмалян».
Он осудил любые контакты с нынешними властями Армении, будь то диалог (его ведет Армянский национальный конгресс - ред.), сделка, дискуссия, подхалимство. Они, по мнению режиссера, лишь укрепляют позиции власти. Выход он видит в «свержении строя захватчиков путем гражданского неповиновения и общественного сопротивления».