Երեխայի մահվան մեջ մեղադրվող գինեկոլոգն աշխատում է և բնակչության հետ «պրոբլեմ չունի»
Վայքի ծննդատանը ծնված և օրերս Երևանի «Մուրացան» բժշկական կենտրոնում մահացած երեխայի հարազատները պնդում են, որ երեխան առողջական խնդիրներ է ունեցել բժշկի մասնագիտական թերացումների և սխալների պատճառով:
Մետաքսյա Հովհաննիսյանը «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում, սակայն, ասել է, որ ինքը շարունակելու է աշխատել, քանի դեռ չի ստացել առողջապահության նախարարության հանձնաժողովի և դատական փորձաքննության արդյունքները: Նրա խոսքով` դեպքից հետո ինքը որևէ անվստահություն բնակչության շրջանում չի զգում:
«Ես սովորականի նման աշխատում եմ: Այսօր ընդունել եմ բավականին հիվանդներ, ծննդաբերություն եմ ընդունել: Ոչ մի պրոբլեմ չկա բնակչության կողմից», - ասել է գինեկոլոգը:
Հիշեցնենք, որ ծննդաբերող 20-ամյա Թորոսյան Արմինեին հարազատները օգոստոսի 14-ին բերել են ծննդատուն, սակայն աղջկան դիմեդրոլ ու անալգին են սրսկել և ուղարկել տուն, քանի որ Մետաքսյա Հովհաննիսյանը զբաղված էր տանը բուրդ չփխելով:
Արդյունքում` երխան ծնվել է ուշացումով, և ծննդաբերության ժամանակ խնդիրներ են ծագել:
Ոստիկանության Վայոց ձորի մարզի քննչական բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր Հովհաննիսյանի կողմից մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու վերաբերյալ:
Ծննդաբերողի հարազատներից Ծովինար Խաչատրյանն ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ իրենք հայց չեն ներկայացրել Հովհաննիսյանի դեմ, քանի որ «մի գյուղի բնակիչ ենք, հո իրար թշնամի չենք, բայց Մետաքսյան չպիտի աշխատի»:
«Եթե բանը հասնի դիվան բաշուն, անպայման դատի կտանք», – ասել էր Խաչատրյանը:
Epress.am-ի հետ զրույցում ՀՀ Առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Շուշան Հունանյանն էլ տեղեկացրել էր, որ դեպքը ուսումնասիրելու նպատակով նախարարի հրամանով աշխատանքային խումբ է կազմվել:

Vayk Doctor Accused of Negligence Continues to Work, Has 'No Problem's with Residents
Head of the maternity ward in the southern Armenian town of Vayk, accoucheur and gynecologist Dr. Metaxya Hovhannisyan continues to work despite allegations of negligence.
Relatives of a baby who recently died after being in a coma for over 2 weeks following delivery administered by Dr. Hovhannisyan insist that it was due to Dr. Hovhannisyan's carelessness and negligence that their child died.
They say 20-year-old, first-time mom Armine Torosyan contractions on Aug. 14 so they took her to the Vayk hospital, only to be told to delay the birth as Hovhannisyan, the head of the maternity ward, was tending to household errands (beating wool for blankets and the like) and would call on the family in the evening.
As a result, the child was born late and there were complications during childbirth.
Speaking to local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), Dr. Hovhannisyan said she will continue to work since she has not yet received the results of the health ministry committee's investigation and forensic examination. She adds that she feels no mistrust from local residents after the incident.
"I work as per usual. Today, I saw many patients, delivered many babies. There is no problem from the population," she said.
Recall, Vayots Dzor marz (province) police were gathering material for an investigation to look into the claims of negligence against Dr. Hovhannisyan.
Earlier, Tsovinar Khachatryan, sister of Torosyan's mother-in-law, had told Epress.am that the family is not preparing to file a lawsuit at this time because “we are residents of one village; we’re not enemies after all, but Metaxya shouldn’t work.”
However, “if push comes to shove, we will definitely take her to court,” she added.
Head of the RA Ministry of Healthcare’s public relations department Shushan Hunanyan told Epress.am that a working group has been created, as instructed by the minister.