ԱՄՆ-ն ստուգում էր Հայաստանի ռազմական պաշարները Վրաստանի համար
2010 թվականի հունվարին Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասը նամակ է ուղարկել ԱՄՆ Պետդեպ, որտեղ պատմում է իր և Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեի զրույցի մասին: Վերջինս Բասի հետ զրույցում իր մտահոգությունն է հայտնել Հայաստանի և Ռուսաստանի աճող ռազմական համագործակցության վերաբերյալ:
Բասի նամակը գաղտնազերծել է WikiLeaks կայքը, որում նա գրում է. «Վաշաձեն կրկին իր մտահոգությունն է հայտնել առ այն, որ հայերը Վրաստանի տարածքի վրայով ավելի քան 500 թռիչք է պատվիրել, գրեթե տասն անգամ ավելի, քան անցյալ տարի: Վաշաձեն ընդգծել է, որ Վրաստանն իր համաձայնությունը չի տվել 2010 թվականի համար նախատեսված թռիչքների ողջ փաթեթի համար, սակայն պատրաստ է, որպեսզի թռիչքները շարունակվեն հաջորդ ամիսների ընթացքում: Վաշաձեն Վրաստանի պաշտպանության նախարարին մանրամասն զեկույց է ներկայացրել Վրաստանի մտահոգությունների մասին: Նա անհանգստացած է Հայաստան մտնող սպառազինության քանակով, քանի որ այն հետագայում կարող է ապակայունացնել տարածաշրջանը, ինչպես նաև օգտագործվել Ռուսաստանի կողմից Վրաստանի վրա երկկողմանի ճնշում գործադրելու նպատակով»:
Վաշաձեն նաև ասել է, որ Վրաստանը ստիպված կլինի վերանայել թռիչքների թույլտվության հարցը: ԱԳ նախարարի խոսքով` Ադրբեջանին վաճառվող զենքի և Հայաստան մտնող սպառազինության պայմաններում նա վախենում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ անհամաձայնությունը կարող է շատ արագ սրվել: Վրաստանը մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանն օգտագործում է այս թռիչքները Գյումրիի ռազմաբազայի մարտունակությունը բարձրացնելու համար: Սա թույլ կտա Ռուսաստանին թե' հյուսիսից, թե' հարավից սեղմել Վրաստանին, եթե նրանք որոշեն այդպես վարվել:
Վաշաձեն նաև խոսել է ադրբեջանցիների մտահոգությունների մասին` կապված Ռուսաստանից Հայաստանին ուղարկվող զենքի վերաբերյալ: Նա ասել է, որ իրենք մտահոգված են հարևաններին հավասարակշռելու հարցում:
Փաստաթղթի վերջում Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատունը խնդրում է Պետդեպին, «լավատեղյակ ալիքները» օգտագործելով, գնահատական տալ Հայաստանի զենքի ձեռքբերման մարտավարությանը և պարզել, թե Հայաստան զենքի ներկրումները նախատեսված են արդյոք «իրենց, թե ուրիշների համար»:

Georgia Expressed Concern to US over Military Shipments into Armenia from Russia
On Jan. 29, 2010, US Ambassador to Georgia John Bass sent a confidential diplomatic cable to the US State Department in which he notes that Georgian foreign minister Grigol Vashadze called the ambassador to stress the Georgian government's concern over Armenian military cooperation with Russia.
In the cable, which WikiLeaks recently made public, Bass states that Vashadze "reiterated past notice of concern that the Armenians have requested more than 500 overflights for 2010, essentially a ten-fold increase over last year. Vashadze stressed that Georgia has not agreed to the entire volume of flights for 2010, but has agreed to continue overflights through the next month. Vashadze shared an internal Georgian Ministry of Defense report detailing the contents of one recent shipment as evidence of the GoG's concerns... Vashadze expressed concern that the amount of arms flowing into Armenia could further destabilize the region."
The foreign minister also said that Georgia would have to reconsider its permission for overflights. "The FM said that between the weapons sold to Azerbaijan and now the weapons being shipped to Armenia, he fears that disagreements over Nagorno-Karabakh could quickly escalate. Georgia is worried that the Russians are using these overflights as a way to increase capabilities at Gyumri. This would allow the Russians to squeeze the Georgians from the North and South, if they so chose," reads the cable.
Vashadze also touched upon Azerbaijan's reaction to the Russian shipments into Armenia. "He said that while the Georgians don't want to get in the middle, they are concerned about balancing the neighbors. He said that at some point soon Azerbaijan will start to question the large number of overflights and wonder what is being shipped to Armenia," writes Bass.
The cable concludes with Bass requesting an assessment, "through appropriate channels," of what the US knows or thinks it knows about Armenia's acquisition strategy and "the extent to which these shipments are destined for them or others."