Սևահեր դոնորների պահանջարկը մեծանում է. կարմրամազերից հրաժարվում են
Սերմնահեղուկի աշխարհի խոշորագույն բանկը հրաժարվել է կարմրամազ դոնորների ծառայություններից, քանի որ նման գեների պահանջարկը ծայրահեղ փոքր տոկոս է կազմում, գրում է The Daily Telegraph-ը:
Ինչպես պատմել է Cryos սերմնահեղուկի միջազգային բանկի տնօրեն Օլո Շոուն, վերջին տարիներին դոնոր դառնալ ցանկացողների թիվը էապես աճել է, ինչը թույլ է տալիս բանկերին առավել մեծ ընտրողականություն ցուցաբերել:
Ներկայումս, ընդգծել է Շոուն, բանկի ֆոնդի ընդհանուր ծավալը 70 լիտր է: Սպասողների ցուցակում 600 դոնորներ կան: «Չափազանց շատ են կարմրամազերը` պահանջարկի համեմատ: Չեմ կարծում, որ դուք կարմրամազ դոնորի կընտրեք, եթե, իհարկե, ձեր ամուլ զուգընկերը կամրմրամազ չէ, և եթե միայնակ կինը հատուկ նախասիրություններ չունի կարմրամազերի նկատմամբ»,- պարզաբանել է Շոուն:
Նա նաև նշել է, որ կարմրամազերի կայուն պահանջարկ ունեցող միակ երկիրը Իռլանդիան է, որտեղ նման գեն ունեցող սերմնահեղուկը «տաք կարկանդակի պես է սպառվում»:
Ըստ Շոուի` այժմ առավել պահանջված են սևահեր և շագանակագույն աչքերով դոնորները, քանի որ Cryos-ի շատ հաճախորդներ բնակվում են Իսպանիայում, Իտալիայում և Հունաստանում:
Բացի դա, նկատվում է հնդիկների սերմնահեղուկի պակաս, քանի որ այդ երկրի օրենքները արգելում են սերմնահեղուկի և ձվաբջջի արտահանումը:

The world's largest sperm bank has started turning down redheaded donors because there is too little demand for their sperm, The Telegraph reported.
Ole Schou, Cryos's director, said that there had been a surge in donations in recent years, allowing the facility to become much more picky about its donors.
"There are too many redheads in relation to demand," he told told Danish newspaper Ekstrabladet. "I do not think you chose a redhead, unless the partner — for example, the sterile male — has red hair, or because the lone woman has a preference for redheads. And that's perhaps not so many, especially in the latter case."
Schou said the only reliable demand for sperm from redheaded donors from Ireland, where he said it sold “like hot cakes”.
Cryos’s stores have now reached their peak capacity of 70 litres of semen, and Schou has a waiting list of 600 donors.
He said sperm from donors with brown hair and brown eyes was particularly in demand, because of the bank’s large customer base in Spain, Italy and Greece.
Indian sperm was also hard to find, he said, because India does not allow sperm or eggs to be exported, causing a problem for childless international Indians.