Սևահեր դոնորների պահանջարկը մեծանում է. կարմրամազերից հրաժարվում են
Սերմնահեղուկի աշխարհի խոշորագույն բանկը հրաժարվել է կարմրամազ դոնորների ծառայություններից, քանի որ նման գեների պահանջարկը ծայրահեղ փոքր տոկոս է կազմում, գրում է The Daily Telegraph-ը:
Ինչպես պատմել է Cryos սերմնահեղուկի միջազգային բանկի տնօրեն Օլո Շոուն, վերջին տարիներին դոնոր դառնալ ցանկացողների թիվը էապես աճել է, ինչը թույլ է տալիս բանկերին առավել մեծ ընտրողականություն ցուցաբերել:
Ներկայումս, ընդգծել է Շոուն, բանկի ֆոնդի ընդհանուր ծավալը 70 լիտր է: Սպասողների ցուցակում 600 դոնորներ կան: «Չափազանց շատ են կարմրամազերը` պահանջարկի համեմատ: Չեմ կարծում, որ դուք կարմրամազ դոնորի կընտրեք, եթե, իհարկե, ձեր ամուլ զուգընկերը կամրմրամազ չէ, և եթե միայնակ կինը հատուկ նախասիրություններ չունի կարմրամազերի նկատմամբ»,- պարզաբանել է Շոուն:
Նա նաև նշել է, որ կարմրամազերի կայուն պահանջարկ ունեցող միակ երկիրը Իռլանդիան է, որտեղ նման գեն ունեցող սերմնահեղուկը «տաք կարկանդակի պես է սպառվում»:
Ըստ Շոուի` այժմ առավել պահանջված են սևահեր և շագանակագույն աչքերով դոնորները, քանի որ Cryos-ի շատ հաճախորդներ բնակվում են Իսպանիայում, Իտալիայում և Հունաստանում:
Բացի դա, նկատվում է հնդիկների սերմնահեղուկի պակաս, քանի որ այդ երկրի օրենքները արգելում են սերմնահեղուկի և ձվաբջջի արտահանումը:

Крупнейший банк спермы отказался от рыжих доноров. Спрос на черноволосых и кареглазых растет
Крупнейший в мире банк спермы начал отказываться от услуг рыжеволосых доноров, поскольку потребность в их генетическом материале оказалась крайне низкой, пишет The Daily Telegraph.
Как рассказал директор международной сети банков спермы Cryos Оле Шоу, в последние годы число желающих стать донорами спермы значительно увеличилось, что позволяет банкам проявлять все большую разборчивость при их отборе.
В настоящее время, подчеркнул Шоу, хранилища банка общим объемом 70 литров заполнены до отказа. При этом в листе ожидания уже находятся 600 очередных доноров.
"Слишком много рыжих по сравнению с потребностью в них. Не думаю, что вы выберете рыжего , если только партнер – например, стерильный мужчина – не рыжеволос, или если у одинокой женщины нет особой склонности к рыжим",- пояснил Шоу.
Он так же отметил, что единственной страной со стабильным спросом на сперму рыжеволосых является Ирландия, где подобный биоматериал расходится "как горячие пирожки".
По словам Шоу, наиболее востребована сейчас сперма черноволосых и кареглазых доноров, поскольку многие клиенты Cryos проживают в Испании, Италии и Греции. Кроме того, наблюдается дефицит спермы индийцев, поскольку законы этой страны запрещают экспорт семени и яйцеклеток.