Հանրապետության հրապարակում Անկախության տոնի առթիվ կցուցադրեն Հայկ Նահապետին
Սեպտեմբերի 21-ին` երեկոյան ժամը 21:30-ին,h Հանրապետության հրապարակում Անկախության օրվա տոնական միջոցառումների շրջանակում կանցկացվի «Հերոսական բալլադ» 1 ժամ 20 րոպե տևողությամբ համերգ-ներկայացումը:
Հեղինակները ներկայացնելու են Հայոց պատմությունը Հայկ Նահապետից մինչև  1991 թվականին Հայաստանի Հանրապետության հռչակումը:
Ներկայացման բեմադրող ռեժիսոր Արամ Սուքիասյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ ներկայացման մեջ շեշտը դրվելու է Հայաստանի անկախության փաստի վրա, անդրադարձ է կատարվելու անցած 20-ամյակի ձեռքբերումներին և բացթողումներին, կխոսվի նաև Շուշիի հաղթանակի մասին:
Համերգ-ներկայացումը կուղեկցվի նաև շատրվանների ցուցադրությամբ, որոնք ծառայելու են որպես ջրային էկրաններ:
Սուքիասյանը նաև տեղկացրել է, որ համերգ-ներկայացուցմից հետո հրապարակի 4 անկյուններից կիրականացվի հրավառություն, ինչպես նաև կանցկացվի դիսկոտեկային ծրագիր:

A concert-performance titled "Heroic Ballad" lasting 1 hour and 20 minutes will be staged in Yerevan's Republic Square at 9:30 pm on Sept. 21 within the scope of Independence Day events.
The performance will depict Armenian history from the legendary patriarch and founder of the Armenian nation Hayk Nahapet to the proclamation of the Republic of Armenia in 1991.
Performance director Aram Sukiasyan, meeting with journalists today, said the performance will focus on Armenia's independence, touch upon the achievements and failures of the last 20 years and will mention the victory in Shushi, Nagorno-Karabakh.
The concert-performance will include fountains choreographed to music, which will serve as a sort of screen upon which the performance will be projected.
After the concert-performance, fireworks will be launched from all four corners of the square, followed by a dance club program, Sukiasyan added.