Անկախության օրը Երևանում կբողոքեն ռուսաստանյան զորքերի դեմ
Վաղը՝ առավոտյան ժամը 9:00-ին, Երևանի Սարյանի պուրակից բողոքի երթ է մեկնարկելու դեպի Ազատության հրապարակ: Ակցիայի կազմակերպիչները նշում են, որ այն անցկացնում են Հայաստանի անկախության տոնին նվիրված ռազմաշքերթի ընթացքում «օտար զորախմբերի և դրոշների դեմ»:
«Ովքեր համարում են, որ մեր Անկախության տոնի ռազմական շքերթում օտար երկրների դրոշներն ու զորքերը անելիք չունեն, հրավիրվում են բողոքի քայլերթի մասնակցելու: Երթուղին առայժմ քննարկվում է, բայց մեկնարկային կետն ու ժամը հստակ է: Եթե մասնակցելու եք` արտահայտվեք, բոլոր առաջարկները (հագուստ, պաստառ, երթուղի և այլն) խրախուսելի են, արտահայտվեք»,-ասված է կազմակերպիչների ֆեյսբուքյան էջում:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ստորաբաժանումը ռուսական դրոշի ներքո մասնակցելու է Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթին:
Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել էր Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:
Նա նշել էր, որ ռազմաշքերթին մասնակցելու են նաև հայկական այն ստորաբաժանումները, որոնք նախատեսված են ՀԱՊԿ-ի կազմում գործելու համար:

Yerevan Activists will Protest Against Russian Troops on Independence Day
A group "against foreign brigades and flags" in the military parade celebrating the 20th anniversary of the Republic of Armenia is set to march from Saryan Park in Yerevan to Liberty Square beginning at 9 am on Sept. 21.
"We invite all those who believe that foreign countries' flags and troops have no place in our Independence Day military parade to participate in the protest march. The route is currently under discussion, but the point and time of departure is definite. If you will be participating, express yourselves — all suggestions (clothing, posters, route and so on) are encouraged. Speak up," reads the statement posted on the event's Facebook page.
As previously reported, the 102nd Russian military base located in Gyumri will be taking part in the military parade and flying the Russian flag.
This news was conveyed to Epress.am by Armenian defense ministry press spokesperson David Karapetyan.
Karapetyan also confirmed the participation of those Armenian military bases that take part in Collective Security Treaty Organisation (CSTO) operations and are trained to be called on in case of aggression against a CSTO signatory.