Անկախության օրը Երևանում կբողոքեն ռուսաստանյան զորքերի դեմ
Վաղը՝ առավոտյան ժամը 9:00-ին, Երևանի Սարյանի պուրակից բողոքի երթ է մեկնարկելու դեպի Ազատության հրապարակ: Ակցիայի կազմակերպիչները նշում են, որ այն անցկացնում են Հայաստանի անկախության տոնին նվիրված ռազմաշքերթի ընթացքում «օտար զորախմբերի և դրոշների դեմ»:
«Ովքեր համարում են, որ մեր Անկախության տոնի ռազմական շքերթում օտար երկրների դրոշներն ու զորքերը անելիք չունեն, հրավիրվում են բողոքի քայլերթի մասնակցելու: Երթուղին առայժմ քննարկվում է, բայց մեկնարկային կետն ու ժամը հստակ է: Եթե մասնակցելու եք` արտահայտվեք, բոլոր առաջարկները (հագուստ, պաստառ, երթուղի և այլն) խրախուսելի են, արտահայտվեք»,-ասված է կազմակերպիչների ֆեյսբուքյան էջում:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ստորաբաժանումը ռուսական դրոշի ներքո մասնակցելու է Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթին:
Այս մասին Epress.am-ին տեղեկացրել էր Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը:
Նա նշել էր, որ ռազմաշքերթին մասնակցելու են նաև հայկական այն ստորաբաժանումները, որոնք նախատեսված են ՀԱՊԿ-ի կազմում գործելու համար:

В Ереване выступят против флага и войск России. Чужакам не место на празднике
21 сентября до начала военно парада по случаю 20-летия независимости Армении в центре Еревана пройдет демонстрация против участия в параде подразделений 102-й российской военной базы, дислоцированной в Гюмри.
Акция «против чужих войск и флагов» стартует от сквера Сарьяна и завершится на площади Свободы.
«Все, кто сичтает, что войскам и флагам чужих стран нечего делать на военном параде в честь праздника нашей Независимости, приглашаем на парад протеста», - говорится в послании организаторов.
Напомним, что факт участия российской военной базы под флагом своей страны в ереванском параде подтвердил и пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян.
Он отметил также, что в параде примут участие армянские боевые единицы, задействованные в Коллективных силах оперативного реагирования ОДКБ.
Отметим, что в 1995 году Армения и Россия подписали договор о нахождении российской военной базы на территории Гюмри, а в 2010 году срок действия договора продлили до 2044 года.