Հայ տղամարդիկ բժշկի են դիմում կանանց պարտադրմամբ
Հայ-ամերիկյան Առողջության կենտրոնում գործունեության 14 տարիների ընթացքում հետազոտվել են 231 747 մարդ: Ամեն տարի հետազոտվում է 20 000 կին, Կենտրոնի բացման օրվանից մինչ օրս կատարվել է 136 341 կրծքագեղձի հետազոտություն, որի արդյունքում քաղցկեղ ախտորոշվել է շուրջ 6500 այցելուի մոտ:
«Եթե ստեղծման շրջանում Կենտրոն այցելում էր օրական 2-3 մարդ, ապա այսօր կենտրոնն օրական սպասարկում է միջինը 80-100 այցելու: Մինչ այժմ պրոֆիլակտիկ այցելության արժեքը կազմում է 11 000 դրամ, որը երբեք փոփոխության չի ենթարկվել»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է կենտրոնի տնօրեն Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ այցելուների թվի աճը ցույց է տալիս, որ հայաստանցիների շրջանում սկսում է ձևավորվել բժշկին այցելելու կուլտուրան, և կանայք սկսում են գիտակցել, որ տարին մեկ անգամ պարտադիր պետք է անցնեն պրոֆիլակտիկ հետազոտություն:
Ուռոլոգիայի բաժնի վարիչ Ռուբեն Հովհաննիսյանն էլ, իր հերթին, նշել է, որ տղամարդկանց մոտ ևս սկսում է ձևավորվել բժշկին այցելելու կուլտուրան՝ չնայած որ տղամարդկանց ստիպում են այցելել կանայք:
«Ճիշտ է, որ տղամարդիկ կանանց պարտադրամամբ են գալիս կենտրոն, սակայն կարող եմ ասել դեպքեր, երբ տղամարդը եկել է, ասել, որ ինքը բողոք չունի, և ցանկանում է վստահ լինել, որ առողջ է»,- ասել է բժիշկը:
Կենտրոնի տնօրենի խոսքով` իրենք այցելուներին սովորեցնում են ճիշտ ապրելակերպ վարել, որպեսզի հնարավորինս խուսափելի լինի քաղցկեղ հիվանդությունը:
«Ամերիկյան դպրոցն ուսուցանում է, որ քաղցկեղից խուսափելու համար պետք է օրական օգտագործել շատ լոլիկ, սև շոկոլադ, բանջարեղել, թռչնամիս, ծովամթերք, կարմիր գինի: Ամերիկացի մասնագետներն ասում են, որ կարմիր գինին` սև շոկոլադով, մի փոքր պրոֆիլակտիկ բուժում է օրգանիզմի համար»,- նշել է Հակոբյանը:

Armenian Men Mainly See their Doctor When Forced by their Wives
During the 14 years of its inception, the Armenian-American Wellness Center (Mammography Center) has seen 231,747 patients. Every year 20,000 women come to get checked. Since it opened its doors in 1997, 136,341 women have been checked for breast cancer, 6,500 of whom were then diagnosed with breast cancer.
"If during its creation, there were 2–3 people coming to the Center, well today the Center sees on average 80–100 visitors daily. Up to now the cost of a prophylactic visit is 11,000 drams , which has never been subject to change," said the center's co-founder and co-president Hranush Hakobyan, speaking to journalists in the Armenian capital today.
Dr. Hakobyan notes that the increase in the number of visitors shows that the culture of seeing your doctor regularly is beginning to take root in Armenia and women are starting to realize that they must get checked as a preventative measure at least once a year.
Head of the urology department Ruben Hovhannisyan, in turn, said that men are also beginning to embrace the practice of seeing their doctor regularly — though men are forced to do so by the women.
"It's true that men come to the center compelled by women , but I can cite cases when a man has come and said he has no complaints, but would like to be sure that he is healthy," said the doctor.
According to the Center's co-president, they teach patients how to live a healthy lifestyle so that they avoid a diagnosis of cancer as much as possible.
"The American school teaches that in order to avoid cancer, one must consume daily a lot of tomatoes, dark chocolate, vegetables, poultry, seafood and red wine. American experts say that red wine, with dark chocolate, is a little preventative measure for the organism," said Dr. Hakobyan.