Բուժումը` տանը. բանակում խելագարված զինվորին դուրս են գրել հոգեբուժարանից
Հուլիսին Ասկերանի զորամասերից մեկում խելագարված զինծառայող Հովհաննես Վարդանյանը 4 օր առաջ դուրս է գրվել Նորքի հոգեբուժարանից:
Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է հոգեբուժարանի գլխավոր բժիշկ Անաիդա Գևորգյանը:
«Նկատվում էին դրական փոփոխություններ, և արդեն հնարավոր էր բուժումը շարունակել տնային պայմաններում»,- ասել է բժիշկը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Հովհաննես Վարդանյանի հայրը՝ Վարդան Վարդանյանը, ասել է, որ իր որդին գտնվում է տանը, և որոշակի դրական փոփոխություն է նկատվում նրա առողջության մեջ:
«Կարևորն էն ա, որ տղես կարողանում ա քնի, ճիշտ ա` ուշ ա քնում, շուտ արթնանում, բայց քնում ա: Հոգեբանն ու հոգեբույժը երկու անգամ այցելել են»,- ասել է Վարդանյանը:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ում բնակվող հոգեբույժ Լիանա Հովսեփյանը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել Վարդանյանին:
«Ինքը մեզ հետ կապվել ա, ասեց, որ տեսել ա տեսանյութերը ու որոշել ա օգնի: Արդեն 3 ամսվա դեղ ա ուղարկել, ու ասեմ, որ դրանք բավական թանկ դեղեր են»,- նշել է զինվորի հայրը:
Վարդանյանը հայտնել է նաև, որ ոչ մի տեղեկություն չունի, թե որքան գումար է հավաքվել իր որդու համար կազմակերպված ակցիայի շրջանակներում:
«Լավ բան են արել, բայց ոչ մի գումարից ես տեղեկություն չունեմ, որ ունենայի, կասեի` ունեմ»,- նշել է նա:
Նշենք, որ շաբաթ օրը` սեպտեմբերի 17-ին, առավոտյան ժամը 9-ին երևանցի մի խումբ երիտասարդներ Ազատության հրապարակում հավաք են կազմակերպել, որի ընթացքում մարդկանց բաժանել են Արդշինինվեստբանկում բացած այն հաշվեհամարը, որի վրա ցանկացողները կարող են գումար փոխանցել` ի օգնություն Հովհաննես Վարդանյանի ծնողների:
Հիշեցնենք, որ Ասկերանի զորամասերից մեկում զինծառայող Հովհաննես Վարդանյանի նկատմամբ կիրառված բռնության վերաբերյալ հրապարակումների առիթով ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանի ցուցումով քրեական գործ է հարուցվել: Առայժմ քրեական գործի մանրամասները չեն հրապարակվել:

Mentally Ill Soldier Released from Psych Ward, will be Treated at Home
Hovhannes Vardanyan, the soldier who became mentally ill after serving over a year of his two-year military service in Askeran, Nagorno-Karabakh, 5 days ago was released from the psychiatric clinic in the Yerevan district of Nork where he was being kept. This news was conveyed to Epress.am by the clinic's chief doctor Anaida Pavlovna.
Hovhannes' father, Vardan Vardanyan, told Epress.am that his son is at home, and he sees some positive changes in his health.
"The important thing is my son can sleep; it's true, he sleeps late and wakes early, but he sleeps. The psychologist and psychiatrist have visited twice," he said.
Liana Hovsepyan, a psychiatrist living in the US, has expressed willingness to help them, he added.
"She got in touch with us, she said she saw the video and decided to help. It's already been 3 months that she's been sending   medication and let me say that it is quite expensive medication," said the soldier's father.
Vardan Vardanyan also mentioned that he has no idea how much money has been collected in the campaign to help his son.
"They did a good thing, but I have no information about any money; if I did, I would say that I have it," he noted.
Note, on Saturday, Sept. 17, at 9 am, a group of youth gathered in Liberty Square and distributed the Ardshininvestbank CJSC account number in which people could transfer funds to support Hovhannes Vardanyan's parents.
As previously reported, RA military prosecutor Gevorg Kostanyan instructed the launch of a criminal investigation into Hovhannes Vardanyan's case after his father, Vardan Vardanyan, charged that his son was beaten while serving in the Askeran military unit. Details of the criminal case have not yet bee made public.